Переклад статті видання "The Wall Street Journal", яка має назву "The Russian Billionaire Selling Putin"s War to the Public«

The authors: Бетсі Маккей (Betsy McKay), Томас Гроув (Thomas Grove), Роб Беррі (Rob Barry).

 

[Американське щоденне ділове видання 'The Wall Street Journal' опублікувало розслідування, в якому названо ім'я негідника, який переконав путіна напасти на Україну, щоби переконати Захід у силі Московії. Ім'я цього нелюда – Юрій Ковальчук, рашистський мільярдер, медіамагнат. Звідкіля західна преса знає суть секретних розмов путіна здогадатись нескладно, а ось звідки терорист Ковальчук знав про слабкість Заходу, про це доцільно поговорити. Цю почесну місію взяв на себе Анатолій Якименко.].

 

Yuri Kovalchuk, with vast holdings in banking and media, is helping his longtime friend tighten the Kremlin"s grip on the Internet.

Юрій Ковальчук, який має чималі активи у банківській сфері та ЗМІ, допомагає своєму давньому другові Путіну посилити контроль Кремля над Інтернетом.

 

Один із найвпливовіших кремлівських голосів, які підтримали рішення Путіна вторгнутись в Україну, належить 71-річному мільярдеру, який стверджував, що ця війна може довести силу Росії.

Юрій Ковальчук, упродовж десятиліть близький приятель російського лідера, поділяє путінське бачення, що Росія повинна бути потужною військовою і культурною противагою США, розповіли люди, які його знають. Знайомий родини Ковальчуків, а також колишній співробітник російської розвідки, розповів, що мільярдер і Путін часто зустрічались у лютому перед початком війни, а також розмовляли по телефону або відеозв'язку.

Путін тривалий час покладався на вузьке коло довірених осіб у керуванні бізнесом у найважливіших секторах російської економіки. Ковальчук вирізнявся серед іншого оточення як своїми особистими стосунками з президентом, так і своєю роллю у формуванні громадської думки.

Під час внесення Ковальчука до списку санкцій у 2014 році Міністерство фінансів США назвало його «особистим банкіром» Путіна. Ковальчук також є одним із найбільших медіамагнатів РФ, із імперією телевізійних каналів, газет і соціальних мереж, які поширюють кремлівську політичну лінію.

У міру того, як війна в Україні дає збій у контексті планів Москви, великі медіахолдинги Ковальчука стають все більш цінними в арсеналі Кремля, який нагнітає мілітарну пропаганду, пригнічує інакодумство і докладає зусиль, щоби відволікти і заспокоїти стривожену російську громадськість.

Андерс Аслунд, економіст і старший науковий співробітник аналітичного центру Стокгольмський вільний світовий форум, який консультував російський уряд із 1991 по 1994 рік, розповів, що Ковальчук виконує для Путіна дві найважливіші роботи: він – фінансист, а також – спеціаліст із питань медіа.

Телевізійні канали новин «Національної медіа групи» Ковальчука транслювали спокійні й системні відеосюжети про призваних на передову мотивованих і висококваліфікованих резервістів. Вони також транслювали звинувачення російських чиновників у тому, що Україна планує підірвати «брудну бомбу» на своїй території.

Офіційні особи США попередили, що такі заяви Москва може використати для власного виправдання, коли сама застосує ядерну зброю.

Араїк Степанян, коментатор російського телеканалу «Перший канал», в якому «Національна медіа група» є власником великої частки, запевнив російських глядачів, що цієї осені США розпадуться у розпал расових протистоянь. «Це буде незворотний процес», – наголосив Степанян.

Ковальчук, який і досі залишається об'єктом фінансових санкцій із боку США, ЄС та Великобританії, допомагає Путіну зміцнити контроль над Інтернетом, що важливо для зусиль Кремля стосовно ідеологічного охоплення молоді під час президентських виборів у 2024 році. Наприкінці минулого року Ковальчук придбав контрольний пакет над компанією «ВКонтакте», яка керує найбільшою в країні соціальною мережею, яку часто називають Фейсбук Росії.

Експерти переконані, що акаунти у російських соціальних мережах, які пов'язані з державою, наповнюють платформу повідомленнями, в яких засуджують НАТО і Захід. А на підконтрольні Кремлеві території України Москва організувала доставку нових мобільних телефонів із програмною платформою «ВКонтакте» та заблокувала доступ місцевого населення до інших іноземних сайтів соціальних мереж.

Частково логіка придбання «ВКонтакте» полягає в тому, щоби стежити за користувачами, які мають антикремлівську позицію. Поки російські силовики використовують платформу для виявлення та відстеження порушників законів, які забороняють дискредитацію чи розповсюдження дезінформації про російських військових, «ВКонтакте» неофіційно ділиться із владою даними про користувачів.

Ковальчук та менеджери «ВКонтакте» не відповіли на "The Wall Street Journal" про коментар. Не вдалося дізнатись, як часто «ВКонтакте» виходить поза межі своїх зобов'язань згідно російського законодавства, щоби зі слідчими ділитись інформацією про користувачів.

У період із лютого по жовтень поточного року «ВКонтакте» була джерелом понад 45% із 1122 передбачуваних порушень у соціальних мережах закону про заборону антивоєнних висловлювань, – сказала Алєксандра Архіпова, соціальний антрополог та науковий співробітник паризької Школи перспективних досліджень соціальних наук.

Серед спійманих виявився Алєксей Семенов, працівник із постачання вторинної сировини, якому в жовтні було пред'явлено кримінальні звинувачення після того, як він закликав людей у дописі «ВКонтакті» бойкотувати мобілізацію. Семенов написав: «Все, що вам потрібно зробити, це не з'явитись за викликом військової повістки, заплатити штраф у розмірі 3000 рублів і продовжувати жити, не вбиваючи українських братів і сестер та зберігаючи своє життя». Семенову загрожує три роки позбавлення волі, він мужньо зустрічає цей вирок.

Фізик за освітою, Ковальчук більше мотивований патріотичною ідеологією, аніж атрибутами багатства, кажуть люди, які його знають. Він не займає офіційних посад у російському уряді. Тим не менше, він має потужний вплив на політику і на персонал Кремля. Він також постачає яхти і набуває дачі для Путіна, як теж створює вигідні робочі місця і купує акції для сім'ї та друзів президента, розповіли люди, знайомі з угодами, фінансовими документами і антикорупційними активістами.

Аліна Кабаєва, очільниця правління «Національна медіа група» – відома колишня російська гімнастка, яка, на думку уряду США, є подругою Путіна. Декілька друзів Путіна володіють акціями банку «Росія», а далекий кузен Путіна, згідно із публічними документами, теж має зв'язки з банком «Росія», як теж і з платформою «ВКонтакте».

Ковальчук контролює російський банк «Росія», який потрапив під санкції США. Банк, у свою чергу, створив мережу офшорних компаній, які принесли користь Путіну та його соратникам. Банк інвестує у проекти, що важливі для держави, як стало відомо з опублікованих «Панамських документів».

«Національна медіа група» Ковальчука володіє або тримає великі частки у понад двох дюжинах  російських телекомпаній, кінокомпаній і рекламних компаній, зокрема й державного «Першого каналу». Чотири афілійовані канали «Національної медіа групи» увійшли до першого десятка найпопулярніших у країні.

Ковальчук є основним акціонером, разом зі своєю дружиною та деякими діловими партнерами, страхової компанії «Согаз», яка надає медичне страхування та страхування життя для російських збройних сил за контрактами з Міноборони і Національною гвардією Росії. Його ім'я часто зазначене безпосередньо у документах цих підприємств. Водночас його власність здебільшого прихована у мережах фірм-посередників, які технічно володіють частками бізнесу, а іноді він ділиться власністю з іншими компаніями або державою. Наприклад, «ВКонтакте» є прикладом того, як Ковальчук використовує своє багатство, щоби наділити повноваженнями Путіна.

Згідно із аналізом "The Wall Street Journal", у той час як число російських урядових постів знизилась на кількох іноземних соціальних медіа-платформах, частково через обмеження та заборони акаунтів Кремля після вторгнення в Україну 24 лютого, середня щоденна кількість повідомлень «ВКонтакті» зросла орієнтовно на 17% у період із квітня по жовтень поточного року порівняно з тим самим періодом у 2021 році.

У цей же період різко зросла кількість повідомлень російського уряду у мережі «ВКонтакте». Згідно з аналізом "The Wall Street Journal" даних від розвідувальної фірми "Omelas", яка відстежує, як саме авторитарні уряди використовують Інтернет, чисельність фоловерів, коментарів і репостів збільшилась на понад утричі порівняно з тим самим періодом 2021 року.

Коли у березні 2020 року почалась пандемія, Ковальчук перебував на карантині та регулярно проходив тестування, щоби зустрітись із Путіним, який самоізолювався і не часто проводив особисті зустрічі. Приятель родини Ковальчуків і колишній співробітник російської розвідки повідомив, що Ковальчук і Путін  іноді проводили разом кілька годин, обговорюючи зростаючий конфлікт із Заходом, історію Росії та їхні спільні інтереси. Саме Ковальчук переконав Путіна, що Захід став слабким і що настав час, аби Росія продемонструвала свою військову міць, майстерність і показала рішучість захищати свій суверенітет, втрутившись у внутрішні справи України.

У Кремлі не відповіли на запити "The Wall Street Journal" про стосунки між двома фігурантами та про причетність уряду до роботи ЗМІ. Путін назвав Ковальчука своїм другом і розкритикував санкції Заходу проти наближених до нього бізнесменів.

Путін і Ковальчук, обидва із Санкт-Петербурга, знайомі багато років. У 1991 році Ковальчук і деякі його партнери придбали банк «Росія» після того, як його власника, осередок Санкт-Петербурзької комуністичної партії, позбавили реєстрації. Путін, на той час один із заступників мера Санкт-Петербурга, керував бізнесом у цьому банку.

Коли Ковальчук приїхав до Москви після того, як Путін став президентом у 2000 році, він кілька тижнів перебував на президентській дачі Путіна. Ковальчук сильно вплинув на погляд Путіна на геополітику. Перший попереджувальний «геополітичний постріл» Кремля на адресу Заходу стався в 2007 році у його промові під час Мюнхенської безпекової конференції, де він зробив акцент на зло, яким вважав гегемонію США.

Наступного року Ковальчук сформував «Національну медіа групу» із медіа активами банку «Росія», «Согаза» та інших компаній. Упродовж кількох років «Національна медіа група» була найбільшим приватним медіаконгломератом РФ із частками у політично впливових телеканалах, веб-сайтах та компаніях із виробництва фільмів.

Алєксей Громов, перший заступник керівника адміністрації Путіна, щочетверга проводить зустрічі з головними редакторами найбільших російських телеканалів, зокрема й «Першого каналу» Ковальчука. Громов доручає та інструктує редакторів стосовно тематики передач, які необхідно  транслювати. А будь-яке відхилення від заданого курсу відразу провокує погрожуючий дзвінок із Кремля.

Ці кремлівські інструкції під час військового часу передбачають для редакторів російських ЗМІ висвітлення військових успіхів Росії, незважаючи на втрати на полі бою, і представлення мобілізації як патріотичного обов'язку.

У нещодавньому ефірі новин «Першого каналу» з'явились бійці воєнізованої організації «Група Вагнера», пов'язаної з Кремлем, а серед них і той, хто ідентифікував себе як актора у понад 20 фільмах. Виступаючи на камеру з бліндажу на Донеччині, він сказав, що чоловіки записались на війну, щоби «ставши воїнами, стати на захист країни».

 

«Фейсбук» Росії

Платформа «ВКонтакте» була запущена у 2006 році як російська соціальна мережа, де, як і в Facebook, користувачі могли спілкуватись із друзями та ділитись повідомленнями чи фотографіями.

Кремлівські чиновники звернули увагу на політичне значення цієї платформи, коли у 2011 році протестувальники застосували «ВКонтакте» та інші соціальні медіаплатформи  для організації масових демонстрацій по всій Росії. А наприкінці 2013 року українські активісти використали той самий метод для мобілізації протестів у Києві, які призвели до усунення президента України Віктора Януковича, союзника Москви.

Сара Енн Оутс, професорка Коледжу журналістики імені Філіпа Меррілла, яка вивчає російські ЗМІ та пропаганду, констатувала, що після повалення уряду Януковича у Кремлі збагнули, що онлайн-організація протестів може повалити і їхній власний уряд.

ФСБ почала чинити тиск на платформу «ВКонтакті», щоби працівники фірми надавали їм особисту інформацію стосовно учасників антиурядових закликів на платформі. Засновник компанії Павєл Дуров заявив на своїй сторінці «ВКонтакте», що відмовився підкоритись. Його змусили звільнитись із компанії і залишити Росію у 2014 році.

Слідом за цим контроль над платформою придбав російсько-узбецький олігарх Алішер Усманов. При його участі «ВКонтакте» почала перебувати на боці російських правоохоронних органів, надаючи імена користувачів, адреси та іншу особисту інформацію, яку запитувала поліція, іноді навіть і без судового наказу. Такі запити від поліції іноземні технологічні компанії, включаючи Facebook, Meta Platforms Inc., зазвичай відхиляли.

Колишній співробітник «ВКонтакті» повідомив, що іноді компанія проявляла ініціативу надання персональних даних ще до того, як були прийняті судові рішення. Натомість представник Усманова заявив, що менеджери платформи «ВКонтакті» завжди «діяли у суворій відповідності до закону, включаючи захист даних користувачів і законодавство про конфіденційність».

За словами прес-секретаря платформи, від 2018 року Усманов уже не займався кураторством «ВКонтакте», він переключив свою увагу на інші сфери бізнесу, зокрема на гірничодобувну промисловість, металургію і телекомунікації.

Тим часом Кремль посилював контроль над Інтернетом. Контроль став більш актуальним, тому що повідомлення на телебаченні не доходили до достатньої кількості молоді, а закордонні соціальні мережі були дуже популярними, – сказала Тетяна Станова, експертка-нерезидентка Фонду Карнегі. Кремлю потрібна була «тісніша взаємодія з керівництвом „ВКонтакті“ для більш жорсткого контролю, зокрема й над контентом».

Наприкінці 2021 року Ковальчук став у «ВКонтакті» власником частки Усманова. Ковальчук спочатку мав намір придбати «ВКонтакті»  через частково державну компанію «Ростелеком», в якій володіє акціями. Однак, якби «ВКонтакті»  належала державній компанії, їй було би важче залучати більше користувачів, особливо тих, хто виступає проти Кремля.  

Упродовж кількох днів після придбання «ВКонтакті» Ковальчук призначив  Володимира Кірієнка, який у минулому був керівником «Ростелекому»,  новим виконавчим директором соціальної мережі. Володимир Кірієнко зазнав санкцій із боку США за те, що був колишнім державним чиновником і сином Сергія Кирієнка, заступника керівника апарату Кремля, який відповідає за внутрішню політику та контроль над Інтернетом.

 

Війна на платформі «ВКонтакте»

Від моменту придбання соціальної мережі нове керівництво «ВКонтакте» знайшло нові способи залучення російських користувачів, скориставшись забороною в Росії більшості іноземних соціальних платформ, що надало Кремлеві чималу аудиторію. «ВКонтакте» має 76,9 млн активних користувачів у місяць, що, згідно з результатами третього кварталу в поточному році,  є домінуючим показником у країні з орієнтовно 145 мільйонами населення.

У серпні компанія «ВКонтакте»  придбала газетні та соціальні медіаплатформи ТОВ «Яндекс», пошукового гіганта, який часто називають російським Google. Стрічка новин тепер заповнена статтями, в яких пропагують війну і критикують Захід.

Путін публічно рекламував «ВКонтакте», запропонувавши студентові під час червневого форуму використати цю соціальну платформу для створення його онлайн-наукового журналу.

Водночас в останні місяці збільшились свідчення про стеження та цензуру на платформі. Колишній співробітник «ВКонтакте» розповів, що тепер компанія зі ще більшою готовністю надає силовим структурам дані про користувачів. Натомість на своєму сайті компанія наголосила: «Ми виступаємо проти цензури та прагнемо надати людям усі можливості для вільного спілкування».

Спілкування у цій соціальній мережі може призвести до судового переслідування. Дар'я Єгорова, яка живе у місті на північному заході Росії, була оштрафована на 30000 рублів, або 484 долари, за чотири пости з фотографіями та відео у «ВКонтакті», на яких були задокументовані спустошення України. Згідно із рішенням Великоустюзького обласного суду, опубліковані пости «містили матеріали, які дискредитують російську військову діяльність».

Стосовно ж Алєксея Семенова, то, як сказано у судовому вироку, його у вересні ненадовго посадили до в'язниці за несплату 30-тисячного штрафу за два пости із критикою путінської мобілізації на платформі «ВКонтакте».  

Його дружина Вероніка Семенова зазначила, що Алєксей відчував, що кошти сплаченого штрафу сприятимуть продовженню війни в Україні. Після його допису про мобілізацію, у квартирі Семенових провели обшук, конфіскували комп'ютерну техніку, а його помістили під домашній арешт.

■■■