На ресурсі YouTube журналісти радіо «Новое время» (яке навіть і під час терористичних убивств українців категорично не хоче стати проукраїнським за назвою «Сучасним часом») опублікували 30 липня 2022 року відео інтерв'ю дуумвіратної журналістки Власти Лазур із Олексієм Гончаренком, парламентським депутатом від партії «Європейська солідарність». Під своїм відео радіо «Новое время» вже традиційно помістило осуджуючий заголовок на адресу Вікторії Спартц, конгресменки США від штату Індіана. Хто не любить читати книжки, може відразу закрити сторінку. Стаття буде довга.

Олексій Гончаренко розтринькав своє політичне реноме, яке останнім часом успішно плекав у безкомпромісній боротьбі з московським агресором. Якщо розтринькав іще не цілком, то однозначно його, як кажуть у Львові, добряче обцибушив. А як про такі ситуації кажуть в Одесі Гончаренко знає краще. А все через те, що депутат взявся коментувати звернення Вікторії Спартц до ООН не читаючи його.

Можемо припустити, що на Банковій хтось неправильно прочитав цей американський офіціоз, зробив помилкові висновки і активно розніс його по вухах зацікавлених урядовців. Вірогідно, що Банкова стала замовником поновної інформаційної дискримінації Вікторії Спартц, а депутата Гончаренка обрали на роль корисного глашатая.

У політичному житті України імена Дональд Трамп і Вікторія Спартц стали наче євангельським «камінням спотикання» для багатьох політиків і громадських активістів. Схоже, що крилатий вислів давньогрецького Еврипіда впору перефразувати у нове українське прислів'я: «Скажи мені, як ти ставишся до Вікторії Спартц (Дональда Трампа), і я скажу хто ти».

Аби зрозуміти примітивність обставини репутаційного політичного падіння опозиційного депутата Олексія Гончаренка, необхідно уважніше приглянутись до політичної канви, на тлі якої трапився цей політичний колапс.

 

Інформаційний ресурс із пулу Зеленського

Радіо «Новое время» належить чеському підприємцеві Томашові Фіалі, який у 2000 році окопався в Україні та заснував інвестиційну компанію "Dragon Capital", офіси якої знаходяться в Києві, а також (завбачливо) і на Кіпрі. У ділове життя України Фіала зайшов при підтримці олігарха Віктора Пінчука.

У травні 2014 року, коли Україна боролась за свою незалежність, Томаш Фіала заснував у Києві москвоязичне суспільно-політичне видання «Новое время», а в червні – новинний сайт і радіо з аналогічною назвою. Заснував, вірогідно, із метою долучитись до когорти кацапізаторів України. А двоє осіб із близького оточення Томаша Фіали – Віталій Сич і Сергій Фурса – активно взялись за відродження київського совкового сатирично-комедійного дуету Штепселя і Тарапуньки, які заклали основу радянської антиукраїнської політики мовної шизофренії. Однак сучасні лицедії інформаційно-прозового жанру пішли далі радянських русифікаторів: вони застосовують дволінгвістику навіть у назві під відео. Наприклад, «Путін та Лукашенко повертаються в СРСР – Виталий Сыч, Сергей Фурса». А про те, куди вони обоє прямують зі своїм скоромоством, підручні Томаша Фіали сором'язливо мовчать.

Для успішного ведення бізнесу Томашові Фіалі необхідні довірливі відносини із владою. Щоби такі відносини налагодити, то владі необхідно вміло догоджати, а тим паче, якщо вона, влада, має ознаки диктаторства,. Із цією метою редактора «Нового времені» інкорпорували у когорту інформаційних клевретів Банкової, яку Віталій Сич якось назвав «пулом Зеленського». Відтак Віталієві Сичу, як відданому пулісту, ймовірно надійшла вказівка дискредитувати Вікторію Спартц. Такий висновок можна зробити із кількості й методології радіопередач, що були, досі є та ще будуть присвячені американській конгресменці.  

Розпочала антиспартцівський марафон двостатусна Власта Лазур, яка працює і там і сям – і на «Радіо Свобода», і на радіо «Новое время». Розпочала із інтерв'ю з Віталієм Шабуніним, керівником Центру протидії корупції. Наперед було зрозуміло, яким буде це інтерв'ю і як Шабунін буде відзиватись про Банкову.

Опісля у цьому марафоні настала  черга Мирослави Гонгадзе, керівниці Голосу Америки у Східній Європі, яка, з огляду на свою посаду, дала нейтральне інтерв'ю.

А далі у чергу вишикувався цілий загін антагоністів американської конгресменки. Після шостого критикана конгресменки зникло бажання їх лічити і слухати, бо говорили вони нісенітниці під одну копірку із незначними приватними варіаціями.  

Наприклад, уродженець Архангельської області (московія) і депутат від партії «Голос» Ярослав Юрчишин першим почав розповідати свої приватні вигадки, що Вікторія Спартц використовує українське питання з метою вдруге бути переобраною у Конгрес США. Коштом українських платників податків Ярослав Юрчишин відвідував США, спілкувався з американськими політиками, проте нічому так і не навчився.

Услід за Ярославом Юрчишиним антиспартцівську естафету підхопила навколобанківська молодь, яка голосно називає себе політологами і аналітиками. Це  Петро Олещук,  Владислав Фарапонов, Олег Саакян та іже з ними, а також і аналітик другого плану Володимир Фесенко. У середовищі цієї агресивної інформаційної раті неприємно вразила присутність Євгена Магди, директора Інституту світової політики, та громадського активіста Анатолія Якименка.  

Якщо такі інтелектуали як Магда і Якименко неспроможні зрозуміти політичні ходи Вікторії Спартц, якщо Анатолій Якименко вважає, що «поверхнева жінка» завдяки своїй «поверхневості» зуміла обратись у Конгрес, здолавши шістьох маститих політичних конкурентів, то що вже говорити про пересічних українців. Перемога була настільки блискавичною й результативною, що про Вікторію Спартц широко заговорила американська преса. Це тільки в Україні про неї було невідомо  непоінформованим депутатам,  некомпетентним політологам і аналітикам, яких у добу Інтернету розплодилось чимало, а ще й необізнаній редакторці міжнародної політики, яка спромоглась асоціювати Вікторію Спартц лише із «чортиком із табакерки».

Так навіщо було городити цей тин із пустопорожніх ораторів? Саме для того, щоби чіткіше побачити лаштунки політичної сцени, на тлі яких  депутат Гончаренко так необачно втратив своє позитивне політичне запліччя.

 

Крива депутатського падіння

Ситуація вірогідно була такою. В суботу вранці невгомонна Власта Лазур, якій американська конгресменка вже який тиждень не дає спокою, зателефонувала депутатові Гончаренкові й попросила прокоментувати чергову заяву Вікторії Спартц. Звісно, що могла би відмовитись висвітлювати тему, яка є неоднозначною і дратівливою як для суспільства, так і для Банкової, якби була вільною журналісткою, а не залежною від провладного пулу. Отож вона не лише не відмовилась, а ще і втягла в цю халепу депутата Гончаренка.

Власта Лазур, яка не вміє ставити короткі професійні питання, розбурхувала зі сну депутата Гончаренка довгою тирадою: «Конгресвумен Вікторія Спартц, я ось зараз усвідомлюю, що ні дня не проходить у нас без заяв цієї жінки. Так от, конгресвумен Вікторія Спартц звернулась до Генерального секретаря ООН і закликала його призупинити зернову угоду допоки Україна не отримає належних заходів безпеки. Мовляв для України нема ніяких механізмів, належних і механізмів виконання ця зернова угода немає і може дуже дорого коштувати Україні. Ви розумієте природу цих заяв і цих застережень?

Олексій Гончаренко сонним голосом відповів, що звернення Спартц не читав, але його осуджує. А далі опозиційний депутат промовив такі приємні для Банкової слова: конгресменка робить такі заяви, які дуже подобаються путіну, а ще й допомагає рашистам зірвати зернову угоду. Незрозуміло, звідкіля Гончаренко довідався про колабораціонізм Вікторії Спартц у її звернені до ООН, якщо не бачив самого тексту?

Невгаваюча Власта Лазур і далі ошелешувала депутата своїми розгонистими тирадами:  «Я вас зрозуміла. А дозвольте я так відійду вбік і зупинюсь на Вікторії Спартц. Ви ж дуже багато спілкуєтесь з європейськими політиками а... так, так, і з американськими теж. Ви знаєте, вчора в нас в ефірі був експосол України в США Валерій Чалий і він сказав, що в Україні недооцінюють вагу конгресвумен і конгресменів. Ну, загалом, як людина, яка обіймає там посаду конгресвумен. І до цього слід ставитись серйозніше, тому що це має вплив на закордонну там політичну публіку, скажімо так. Чи можете ви зі свого боку якось прокоментувати. От вона зробила вже кілька таких серйозних заяв, зокрема, і щодо Андрія Єрмака, і щодо просила перевірити його зв'язки з  Росією, Чи має це якийсь вплив, чи запитують вас про це, коли от ви спілкуєтесь, можливо, без камер там з європейськими політиками?

Гончаренко, дещо знервований звуженням його міжнародного функціоналу лише до Європи, вдруге роздратовано наголосив, що спілкується не тільки з європейськими,  а й американськими політиками.  Ось нещодавно він був у Вашингтоні, виступав у Конгресі, спілкувався навіть із сенаторами і дійшов висновку, що вся Америка обурилась на Вікторію Спартц за її  припущення, що в політичній когорті України є нечистоплотні індивіди. Що ніхто у США не відає, навіть американська розвідка, щоби Україна продавала американську зброю на «чорному» ринку. Своїми словами опозиційний депутат Гончаренко мастив груди чиновникам Банкової наче добірним смальцем.

 

Думки слухачів радіо «Новое время»

На момент написання статті під відео інтерв'ю Власти Лазур  було 383 коментаря. Продублюємо висловлювання деяких коментаторів, більшість із яких негативно оцінила висловлювання депутата Гончаренка. На його захист стало лише кілька відданих адептів.

 

Наталья Хлань:

Цікава вийшла розмова. Була  кращої думки про Гончаренка. А це просто жах. Про Єрмака і Татарова промовчав.

 

How much is the fish!:

Алексію, при всій повазі, Спартс говорить про безпекові умови для функціонування цієї угоди. Якщо завтра путлеру заманеться обстріляти судна, які доставляють зерно, або, прикриваючись ними, влаштувати провокацію, звинувативши українську сторону? Про це ви подумали?

 

Вера Бабич:

А Вам, сидячому в Одесі, замітьте не в окопах на фронті, захищаючи своє дитятко з дирявими касками, без тепловізорів і іншої так потрібної амуніції, не спадає на думку, що і в правду кудись дівається вся допомога від країн партнерів і не доходить до військових. Не колег питайте, а на фронті спитайте у військових. Ви, , ніколи не були чесним і порядним, прислуговуєте тим, хто Вам імпонує в кожному випадку по напрямку вітру.

 

Лана Лютая:

Олексію, Ви перекручуєте факти. По-перше, Спартц говорила про те, що зброя не надходить на фронт повною мірою, ніколи вона не говорила, що Україна її продає. І, по-друге, з приводу зерна вона просто говорила про безпеку, а не про продаж взагалі. Як на мене, вона переживає за українців більше, ніж деякі депутати колаборанти та зрадники, про яких ми, можливо, ще почуємо.

 

Українська квітка:

Тобто те, що Єрмак зрадник, вже нікого не хвилює? Ми будемо звинувачувати тих, хто піймав крадія, чи самого крадія!? Як виграти війну, якщо не знищувати зрадників і колаборантів!? Спартц права, в цих домовленостях не прописані питання безпеки для України! Шановний пане Гончаренко, угода потрібна, але якість цієї угоди теж повинна бути прорахована! Ви вже схожі на слуг, які маніпулюють поняттями, не вдаючись в суть і якість документів, які підписуються! Розчарована!

 

Конгресмени США

На Банковій оточення Зеленського сприймає Вікторію Спартц як емігрантку із райцентру Носівка, Чернігівської області. У цьому їх велика помилка. Станом на сьогодні Спартц має статус не просто емігрантки, а конгресменки. Валерій Чалий, експосол України у США, в інтерв'ю все тій же невгамовній Лазур щодо Спартц пояснив, що в оточенні Зеленського не розуміють політичної ролі конгресменів, що український Парламент і американський Конгрес є політичними інституціями різної вагової категорії.

Ось Олексій Гончаренко сам і зізнався Власті Лазур, що з десяток разів звертався до Зеленського, щоби призначили прокурора САП. І що? А те, що Гончаренка футболили з Банкової хто хотів і куди хотів.  А Вікторія Спартц сказала лише один раз і, о диво, прокурора призначили. Із різними викрутасами, звісно, але відразу ж таки і призначили.

Валерій Чалий вважає, що у спілкуванні з Вікторією Спартц була обрана помилкова лінія (а на справді – глупа). На висловлювання конгресменки офіційне реагування МЗС України було безпідставно різким, навіть можна сказати блюзнірським. Ексдипломат іще застеріг: якщо республіканці виграють у листопаді проміжні вибори, тоді Вікторія Спартц, для якої питання України стало сугубо персональним,  ще покаже Банковій, де зимуватимуть їхні раки. Аби зрозуміти, що таке конгресмен США та які в нього повноваження, чиновникам Банкової достатньо було, наче дітям, хоча б показати фільм «Війна Чарлі Вілсона». Багатофункціональний Олексій Арестович недопрацював. Занадто відволікається на щоденні звіти перед Фейганом стосовно тактики і стратегії звільнення окупованих територій.

 

Совкове «кидалово» не пройде

До активної фази війни Вікторія Спартц не була надто відомою серед медійників України, в яких були цілком інші інтереси. Із початком активної фази війни конгресменка зачастішала з відвідинами своєї історичної батьківщини та активно сприяла, щоб Україна отримувала максимум допомоги. Вигадки інсинуаторів «Європейської правди», що конгресменка не причетна до закону про ленд-ліз є містечковими побрехеньками. Джо Байден краще знає, хто найбільше доклався до цього закону, а тому й був змушений запросити у Білий Дім республіканську опонентку із когорти ненависного йому Дональда Трампа і навіть подарувати їй ручку, якою підписав закон. Подарунок ручки – це символ визнання президента США заслуг Вікторії Спартц у лобіюванні закону. Тільки в Україні цього не розуміють.

Водночас конгресменка бачила і розуміла негаразди в освоєнні американської допомоги в Україні, а тому привезла і запропонувала спеціальну програму контролю за американськими коштами. Проте на Банковій і на Грушевського її почали футболити, а під час останнього візиту взагалі послали куди подалі.  Постсовкові нувориші вирішили: «Бабло дала, гуляй полем. Ми освоїмо долари і без твого нагляду».

Оскільки в Україні хамовито проігнорували намагання Вікторії Спартц по-тихому вирішити питання контролю за американськими фінансами, конгресменка перейшла до стадії відкритого міжнародного діалогу. А це підмочило репутацію Зеленського, незважаючи на його закордонні вояжі, палкі промови та сімейні фотосесії. Поки що американці продовжують бавитись із Зеленським, але як тільки війна завершиться, йому на стіл прокладуть відповідне пред'явлення. За кожний американський долар доведеться прозвітувати аж до останнього цента, тому що цей долар святий – це долар американського платника податків. Це не українська бюджетна гривня, за яку з невідомого дива можна безконтрольно саджати дерева або вкладати в асфальт, де потрібно і не дуже.

 

Звернення Вікторії Спартц в ООН

Шановний Генеральний секретар Гутерреш!

Як ви добре знаєте, головною функцією ООН є збереження міжнародного миру та безпеки. Очевидно, ваша організація зазнала краху. Ми стикаємось із найбільшою збройною агресією з часів Другої світової війни, яка є найбільшою загрозою миру та безпеці – не лише для Європи, а й для всього світу.

Я дуже розчарована відсутністю активного керівництва ООН для стабілізації ситуації в Україні та відновлення міжнародного порядку. Нещодавня «зернова угода» є останнім провалом лідерства – ми щойно бачили, що трапилось із провальною домовленістю ООН щодо українських бійців «Азовсталі». Нинішня війна дестабілізує багато країн, особливо найбідніших. Проте це жорстоке вторгнення є особливо трагічним і нищівним для українського народу. Потенційні наслідки цієї «зернової угоди», яка не має належних механізмів виконання, можуть дуже дорого обійтись Україні. Як ви добре знаєте, через кілька годин після підписання цієї угоди Росія вдарила крилатими ракетами по українському порту в Одесі. Це ще раз підтверджує, що Росії не можна довіряти, що вона, фактично, заперечує цю угоду.

Отже, оскільки Росія отримала таке значне скасування санкцій щодо експорту зерна та добрив (що фактично збільшує здатність Росії шантажувати Європу постачанням газу), цю угоду слід призупинити, допоки не будуть забезпечені кращі заходи безпеки для України. Я закликаю вас відрядити кораблі ООН у Чорне море для забезпечення гуманітарних коридорів. Інакше через таку домовленість Україні буде загрожувати підвищений ризик бомбардування та руйнування її портів після відходу кораблів.

Я також закликаю вас активно працювати над відновленням міжнародного порядку, миру та безпеки. Я копію (повідомляю – прим. авт.) всіх своїх колег у Конгресі та закликаю їх припинити будь-яке значне фінансування Організації Об'єднаних Націй, доки ми не побачимо реальних зусиль і результатів вашої організації для стабілізації нашого поточного міжнародного безладу.

Я також копіюю (закликаю – прим. авт.) країни-члени ООН, оскільки в їхніх національних інтересах, навіть із різних причин, щоб усі країни припинили цю війну. Мій офіс відкритий для роботи з усіма, хто бажає вести конструктивний діалог для порятунку людських життів, включаючи Росію, яка стала на шлях нищення. Не соромтеся звертатись у будь-який час.

З повагою, Вікторія Спартц

 

Питання народному депутатові

Гончаренко, якщо ти вже прочитав звернення Вікторії Спартц в оригіналі, тоді логічне питання: «Чи ти зрозумів його суть?» На Банковій не зрозуміли. А тому і нацьковують на конгресменку свій інформаційний пул.

Давай іще раз прочитаємо. Конгресменка пише: «Отже, оскільки Росія отримала таке значне скасування санкцій щодо експорту зерна та добрив (що фактично збільшує здатність Росії шантажувати Європу постачанням газу), цю угоду слід призупинити, допоки не будуть забезпечені кращі заходи безпеки для України».

Спартц вимагає від ООН скасувати не угоду вивезення українського зерна, а угоду зняття санкцій із московії стосовно її експорту зерна і добрив. І відновити московську угоду тільки тоді, коли кремлівські терористи реально не будуть загрожувати твоїй Одесі ракетними обстрілами, щоби тобі не прилетіло бува прямісінько у вікно. А ти повірив Власті Лазур, яка наговорила, що конгресменка вимагає припинити експорт зерна з України, так? Тепер же, як кажуть юні тінейджери, вкурив?

Якщо вкурив, тоді піди до Власти Лазур і ефір і поясни їй, що мала на увазі конгременка Спартц. А водночас вибачись перед слухачами радіо «Новое время» за те, що в такому важливому питанні спідскізнувся і дав підстави вважати, що ти вже у четверте чи у п'яте міняєш політичне взуття.

 

Вікторія Спартц – «Залізна леді США»

А тим часом, поки в Україні вирують пристрасті довкола конгресменки, 30 липня 2022 року Вікторія Спартц за своє сумлінне служіння американському народові була удостоєна престижної нагороди – їй вручили премію «Залізна леді». Премію надала організація ALEC (The American Legislative Exchange Council – Американська рада законодавчого обміну), яка є найбільшою та найавторитетнішою в США позапартійною добровільною організацією законодавців штатів, які контролюють і відстоюють принципи обмеження повноважень уряду, вільного капіталістичного ринку та федералізму.

Це не Ненсі Пелосі є офіційною «Залізною леді» Америки, про що видання «Обозреватель» безпідставно написало. Офіційною «Залізною леді США», на зразок Маргарет Тетчер, є американська конгресменка українського походження Вікторія Спартц. Американське видання "Hamilton Country Reporter" пише: «Конгресвумен Вікторія Спартц отримала престижну нагороду 'IronLady' за свою роботу зі згуртування американців для підтримки України. Конгресвумен забила тривогу щодо російської загрози напередодні та на початку війни, і вона очолила зусилля в Палаті представників США щодо засудження військових злочинів Росії в Україні. Спартц є поборницею свободи та провідним голосом Конгресу, який підтримує Україну.

На Банковій і на Грушевського ще остаточно не усвідомили, із ким вірогідно доведеться мати справу після листопада поточного року. Із політикинею, яка активно просуває суспільні принципи обмеження владних повноважень державних чиновників. Як каже лідер думок Анатолій Якименко: Конгрес США – це не редакція „Лівий берег“, а конгресменка Вікторія Спартц – не редакторка Соня Кошкіна.

Доцільно прислухатись до умовиводів Анатолія Якименка, зайвими вони не будуть.