В Україні настільки пильно стежать за західними санкціями, що, схоже, не звернули увагу на наші. А 30 вересня РНБО встановила всеукраїнський рекорд, наклавши санкції на тисячі різноманітних компаній та людей, пов'язаних з росією. Вони означають блокування рахунків, арешт майна, заборону купувати об'єкти в Україні чи брати участь у приватизації. Серед фігурантів чимало росіян – власник «Київстару» Міхаїл Фрідман, бізнесова парочка Гінер-Воєводін, яким належить кілька обленерго, а ще брати Ротенберги. З ними взагалі вражаюча історія: Ротенберги будували Кримський міст, але чомусь з 2017 року жодна владна команда не забирала у них ТЦ Ocean Plaza у Києві.
Що ж, Фрідмани вже почали розповідати про українське громадянство і просити у Зеленського зняти санкції. Дуже ймовірно, що скоро підтягнуться й інші. Аргументи будуть вже знайомі: вони ж не винні, що путін такий, це український бізнес, який платить нам податки, що подумають інвестори... ну і таке інше. Але! Навіть громадські організації і активісти, які загалом прохолодно ставилися до схем, коли Володимир Зеленський (РНБО входить до його вертикалі) наводить лад силою (згадуємо історію з КСУ) зараз його підтримали.
Адже ці санкції вигідні Україні двічі: вони нам корисні і в обороні, і як засіб наступу.
Спочатку про оборону. Самі санкції не дадуть росіянам розширювати свій бізнес в Україні (наприклад, купувати нові компанії), а заодно відкривають шлях до конфіскації російських активів. Умовно, держава (після купи процедур, але все ж) зможе забрати «Київстар» чи «Альфа-Банк». А ЄС не вважатиме це недемократичним?", – може спитати хтось. Що ж. прецедент уже є, у олігарха на прізвище Євтушенков конфіскували майно у вересні, і наші західні партнери спокійно до цього поставилися. Загалом, ЄС та НАТО зараз дають "зелене світло" на жорсткі дії проти російських структур, чого варта спокійна реакція Заходу на розгін антивладних мітингів у Молдові!
Від конфіскацій користь очевидна: це гроші (підуть у бюджет), а ще майно та ресурси компаній. До перемоги воно може побути у держвласності, а далі – чому б не провести нову прозору приватизацію, залучивши заодно і західних інвесторів?
Втім, забрати у росіян підприємства потрібно і заради національної безпеки. Всім зрозуміло, що великі бізнесмени у рф не могли б стати такими без співпраці з владою. Інакше б їх давно посадили як Ходорковського. Гінер, наприклад, був замішаний у будівництві об'єктів в окупованому Криму, а Фрідман потрапив під європейські санкції за те, що виступав переговірником про зняття санкцій з рф.
Словом, вони виконують різні завдання кремля і залежать від нього: інакше бізнес заберуть. Ми точно впевнені, що якщо російське ГРУ попросить власників українських обленерго допомогти з інформацією чи підготовкою диверсії, то вони відмовлять, і ризикнуть заради цього своїм становищем у росії? Та сама історія і з іншими стратегічними об'єктами.
Ну, і не забуваємо про конкуренцію. Після перемоги український бізнес буде ослаблений, і де гарантія, що росіяни не скористаються цим, аби скуповувати наші підприємства, брати участь у приватизації і все таке? Щось подібне було у 2014-2015 роках, коли в Україні валилися банки, але ті, що належали росіянам, постраждали менше (наприклад, у них не забирали активи у Криму і ОРДЛО), тому втрималися і за рахунок падіння конкурентів навіть збільшили свою частку на ринку.
Але свою наступальну роль санкції теж мають. Список імені РНБО потрібен нам, аби потрясаючи ним, вимагати від ЄС і США запровадження вже їхніх санкцій. І якщо українські обмеження скоріше захищають самих нас (ніхто з росіян не має тут таких крутих активів, щоб без них їхній бізнес завалився), то європейські й американські можуть серйозно вдарити по всіх багатіях із рф, які хочуть продавати на Захід сировину, купувати там високотехнологічні товари і їздити на вікенд до Мілана. Інакше до наших дипломатів виникало б закономірне питання, чому ми не показуємо приклад.
А вже економічні удари по олігархах можуть вплинути і на росію загалом. Якщо їх ігноруватимуть, економіка країни-агресора падатиме, що вигідно і нам, адже росії буде складніше триматися під санкціями. Або ж олігархи почнуть активніше критикувати владу, налякавши кремль – це може спонукати росію здати назад.
Що ж, теепер важливо, аби санкції втілили у нас і не дали фігурантам переписати бізнес на підставних осіб та продовжити працювати в Україні. Це і є'якщо". А так – самі вигоди