На українському телебаченні – чи не найбільша зміна з часів закриття каналів Медведчука. Рінат Ахметов, власник «ТРК Україна» та купи інших каналів, заявив, що повертає державі ліцензії (завдяки яким канали мовлять у наших ящиках). Самі медіа начебто лишаються у власника, але там уже почали звільняти працівників.
Ахметов при цьому пожалівся на закон про олігархів, чим і викликав купу заяв про те, що команда Володимира Зеленського відбирає у людей медіа та зосереджує їх під власним контролем.
Якраз Офіс Президента у медійній сфері є за що критикувати: автор натякає на відключення «Прямого», «Еспресо» та «5 каналу» з кабельних мереж та ідею не допускати їх до марафону. Тобто коли йдеться про ведучих та журналістів медведчуківських каналів, то неважливо, у кого які політичні погляди, треба забути про це і разом працювати на країну. А коли про канали, що симпатизують Порошенку – то можна займатися зведенням політичних рахунків. Ні, так бути не має. От тільки з Ахметовим ситуація взагалі інша, і до Зеленського стосунку не має.
По-перше, ніхто взагалі не знає, яким у підсумку стане закон про олігархів. Річ у тім, що на додачу до статусу кандидата на вступ у ЄС, Україна отримала 7 завдань. Одне з них – якраз мати антиолігархічний закон, але – увага – спочатку він має пройти експертизу Венеційської комісії. Якщо у експертів будуть зауваження (а видання «Європейська правда» допускає такий сценарій), доведеться його редагувати.
У комісії засідають прихильники верховенства права (а не справедливості неважливо у який спосіб), тож дуже ймовірно, що до закону з'являться зауваження, і депутати будуть змушені переписувати частину закону.
По-друге, окей, давайте уявимо, що злий Зеленський погрозами змусив Ахметова віддати ліцензії на телеканал (бо їх видає Нацрада з питань телебачення і радіомовлення, підконтрольна владі, є чим тиснути). Ця версія все одно не пояснить нам, чому зупинилося видання «Сьогодні.ua». Адже онлайн-ЗМІ зараз не потрібно спеціально реєструвати, як телеканали чи газети.
А поширена версія про «якщо ухвалять новий закон про медіа, там буде реєстрація для онлайн-медіа, і тоді влада зможе тиснути на власників» теж не витримує критики. Невідомо, коли його ухвалять. Які там будуть норми. Зрештою, чи не можна буде просто перереєструвати медіа у Швейцарії та працювати далі. То куди ж поспішати?
Із цієї ж серії «здача» телеканалів «Футбол». От зовсім не секрет, що олігарх дуже любить цей вид спорту, зрештою, згадуємо клуб «Шахтар». Політики у етерах цих каналів не було зовсім. Невже хтось вважає, що ОП змусив олігарха відмовитися і від них, просто на всяк випадок?
По-третє, якась надто вже дрібна загроза. Фактично, у Ахметова нам пропонують повірити, що він позбувся своєї найкрутішої політичної зброї, бо боявся втрапити у реєстр олігархів.
Це було б переконливо, якби членів цього списку, наприклад, саджали за грати. Або конфіскували у них усе приватизоване у 90-ті (часто ж лунають такі заклики). Або змушували платити додаткові податки на багатство. Але ж ні!
Олігархам всього лише заборонять брати участь у великій приватизації та фінансувати політичні партії. Причому цілком імовірно, що юристи Ахметова могли б знайти спосіб, як робити це через підставні структури. Колись у Bigus.info було ціле розслідування, як через лівих людей закидають гроші політсилам.
От, ще треба буде подати декларацію. Теж не проблема, власник «ТРК Україна» не збирається йти у президенти чи депутати, тож йому ні до чого вдавати з себе бідняка. Тим більше, медійний ефект від великих статків завжди можна компенсувати показовою благодійністю – сюжетами про неї означений телеканал славиться вже багато років.
Словом, справа явно не в законі про олігархів. Тому більше схоже, що Ахметов перебудовує свій бізнес за новим планом і просто використав нагоду пожалітися. Тут треба згадати два факти.
Факт перший: телебачення – надзвичайно дорогий вид медіа. Наприклад, рік тому у Ахметова планували інвестувати в свій медійний холдинг 15 мільярдів гривень. Ці гроші лише частково відбивали доходи від реклами. Але найбагатша людина Східної Європи могла собі дозволити.
Не факт, що досі може. Зараз холдинг СКМ – у глибокій кризі. Комбінати-гіганти «Азовсталь» і «ММК» лишилися в окупації. Авдіївський коксохімічний завод зупинився. Закриті порти, метал вивезти неможливо. Захоплена частина аграрних земель, якими володіє Ахметов. Загалом він втратив 9,5 мільярдів доларів: це приблизно 285 мільярдів гривень. Просто заплющте очі та уявіть таку купу грошей.
А «ТРК Україна» стала ще збитковіша. Рекламний ринок обвалився. Раніше рейтинг каналу гарно піднімали розважальні шоу, але зараз не той час, аби випускати проєкти зі співами і танцями, чи не так? До того ж, треба власним коштом вести свою частину спільного марафону – тобто навіть додаткові витрати. До речі, медійна група вже просила у держави грошову допомогу, як вам таке?
Факт другий: каналами у нас володіли не від любові до журналістики чи прагнення розвивати українську культуру (достатньо згадати про їхні етери, де майже не було програм про науку, мистецтво, історію та подібні речі, лише політика та розважальні шоу). Це завжди був елемент політичного впливу. Маючи свій канал, власник міг одних політиків просувати (завдяки хвалебним сюжетам у новинах), інших – топити (поливаючи брудом у етері). Це означало вплив, за який можна було купувати прихильність влади, вигідні законопроекти, тендери та інше.
А зараз так не вийде. Політичне життя в країні зупинилося (найкращим символом цього є «Схеми» та Bigus.info, які перемкнулися зі звичних розслідувань на воєнну тематику), тож впливати немає як і на кого. Зброя виявилася непотрібною. Канали транслюють марафон зі спільним порядком денним, котрий дефакто узгоджує Офіс Президента. По суті, Ахметов безкоштовно допомагає з'являтися в етері команді Зеленського.
Теоретично, можна собі уявити, як після перемоги політичне життя відновлюється. За таких умов найближчою кампанією будуть вибори президента-2024. Так от, уявіть, що у вас є мегадорогий і збитковий канал. Чи готові ви його утримувати на випадок, якщо у травні 2024 року телебачення ще буде актуальним, вибори справді відбудуться, і тоді ви зможете отримати якісь пряники від котрогось із кандидатів, просуваючи його на каналі? Навряд чи.
Словом, найреальнішим видається варіант, що Рінат Ахметов вирішив заощадити гроші і не витрачатися на дороге задоволення, котре може не дати ефекту у наступні роки.
Як саме він оптимізує медіа? Можливо, справді відкриє новий «полегшений» канал у Польщі, який мовитиме через супутник, у обхід марафону, не витрачатиме грошей на ліцензії та дорогі студії. Туди можна навіть Савіка Шустера запросити. Або ж буде ще якесь переформатування.
А читачам не слід сумувати за міфічним «розмаїттям думок, яке відрізняло нас від росії». Направді важливі дискусії та дошкульні для влади розслідування на практиці проводили не олігархічні телеканали (вони якраз працювали на інтереси власника і зазвичай мовчали… в обмін на вигоди для його бізнесу), а незалежні медіа та журналістські команди. От за них (а ще Суспільне мовлення) і варто переживати.