Правила дорожнього руху містять пункт: водій, залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу, повинен дотримуватися безпечної дистанції. Тож якщо ви в'їхали комусь в задню частину авто, то з дуже високою ймовірністю вас визнають винним зі всіма подальшими наслідками.

Схоже, що тепер це правило поширилось далеко за межі правил дорожнього руху. Одним із найдієвіших на даний час методів зниження ризику захворіти на Covid-19 є соціальне дистанціювання. В умовах карантину та перебування вдома було доволі просто дотримуватись самоізоляції. Та як з цим всім бути тепер, коли світ поступово виходить з карантину? Це дуже важливе питання. І, на жаль, в Україні мало пропозицій на цю тему. Давайте спробуємо з цим розібратись.

Усім нам без винятку хочеться жити так, як ми жили до Covid-19. Зі старими звичками, які мали, насправді, так мало обмежень, стримувань чи роздумів про безпеку для здоров'я.

Проте, на жаль, станом на сьогоднішній день нам з вами не відомо про дієві ліки від Covid-19, як і не відомо чи/коли вони з'являться. А тому давайте уявімо неприємну річ. Нам потрібно сформувати нові звички: часто мити руки, не торкатись обличчя, постійно користуватись антисептиками, засобами індивідуального захисту, дотримуватись соціального дистанціювання та інше.

Уявили? Відчуваєте обурення та невдоволення? Я теж. Наче мова не про наше життя, а про сюжет якогось чергового фільму-катастрофи про далеке майбутнє. Проте це вже реальність, а тому пропоную думати про те, як жити з цим далі, і жити бажано здоровими та щасливими.

Формувати нові звички не просто. А формувати нові корисні звички ну дуже складно! Всі ж вирішували розпочати ходити в спортзал, бігати, худнути чи не їсти солодкого кожного нового року?! Тому і у випадку запобігання поширенню коронавірусу сподіватись лише на свідомість громадян я б не став.

Творчість та підприємництво можуть допомогти всім нам в цій не простій, але такій важливій справі - сформувати нові, можливо і не такі вже й жахливі норми.

І щоб засвідчити, що ця стаття не з рубрики фантастики, приведу нижче підбірку винаходів, тенденцій, які вже виникають у світі. Умовно її можна розподілити на дві групи: предмети та технології для допомоги у дотриманні соціального дистанціювання.

Безпечніші лави

Міланська студія Antonio lanzillo & partners розробила проект, який пропонує рішення для соціального дистанціювання у публічних місцях, - лави з перегородками з органічного скла чи поліметилметакрилату. Дизайнери ставлять за мету додати елемент превентивного захисту від поширення вірусу повітряно-крапельним шляхом, що може виникнути під час одночасного користування лавою кількома людьми, та зберегти соціальність за рахунок використання прозорого матеріалу перегородки.


Ізольовані столики

Ресторани по всьому світу експериментують зі створенням безпечного для відвідувачів простору. Є прецеденти і в Україні. Наприклад, у львівсьому ресторані "Дуже висока кухня" столики розміщені в ізольованих прозорих оранжереях, у яких можна безпечно провести час на терасі із дотриманням усіх карантинних обмежень, а також, дотримуючись соціальної дистанції.


Парк-лабіринт

Австрійська архітектурна студія Precht спроєктувала парк у формі лабіринту. У ньому люди можуть гуляти, дотримуючись безпечної дистанції. За задумом, доріжки в парку розділятиме високий живопліт завширшки до одного метра, щоб забезпечити безпечну дистанцію між відвідувачами. Дизайнери спроєктували багато маршрутів, щоб більша кількість людей могла перебувати в ньому одночасно, при цьому не перетинаючись одне з одним.


Нагадувач на зап'ясті

Компанія Reactec, що базується в Единбурзі (Шотландія), розробила програмне забезпечення та пристрій, використання яких дозволяє підтримувати соціальне дистанціювання будівельних, залізничних, виробничих працівників. Рішення впроваджене на пристрої промислового класу, що носиться на зап'ясті і сповіщає працівників, якщо вони наблизилися до колеги на два метри, інформує роботодавців про частоту, системність порушень протоколів соціального дистанціювання. Це може допомогти з відстеженням контактів у тих, хто був поруч із співробітниками, у подальшому виявляючи симптоми Covid-19, а функціонал може бути розширено для задоволення індивідуальних потреб роботодавця.

Турботлива каска

Робота під час пандемії вимагає повного переосмислення процесів та звичок на будівельних майданчиках, у важкій промисловості, енергетиці. Нова розробка компанії Triax Technologies з США забезпечує сповіщення про відстань між працівниками через пристрій, що може монтуватися на касці. Він допомагає компаніям безпечно повернути працівників на роботу з карантину і при цьому сприяє впровадженню рекомендованих безпечних практик соціального дистанціювання.Кожен з наведених вище прикладів намагається допомогти нам повернутись до звичного життя, при цьому зменшує ризики захворіти на Covid-19. Проте ні перегородки, ні звукові сигнали нічого самі по собі не вирішать, якщо люди не бажатимуть дотримуватись нових правил. І в більшості це не законодавчі заборони, а правила здорового глузду. Те, що зараз роблять деякі установи: перевірка температури, менша взаємодія з клієнтом через вровадження IT-рішень, безконтактність усюди, де це реально, дистанційна робота, коли це можливо, формування більш гнучкого робочого графіку роботи працівників з метою уникнення скупчення людей - все це тепер повинно стати нормальною справою. Хочемо ми цього чи ні. (Ця тема також розкривалась у статті "8 підказок малому бізнесу від коронавірусу")

Є притча про те, що одного разу людині пощастило побачити Бога. Намагаючись дізнатися найважливіше, чоловік попросив побачити Рай і Пекло. Господь узяв людину за руку і підвів його до двох дверей. Відкривши одні, він побачив місцину з величезним круглим столом і казаном на ньому. Казан був наповнений їжею, яка пахла настільки апетитно, що змушувала рот наповнюватися слиною. Навколо столу було дуже багато людей. У кожного з них до руки була прикріплена ложка з довжелезною ручкою. Вони тягнулись до казана, діставали ложкою їжу, але не могли піднести ложку до рота і з'їсти через цю довжелезну ручку... Всі були знесилені та голодні.

Чоловік підійшов до других дверей. Відкривши їх, він побачив таку ж місцину з таким само круглим величезним столом, і такий само казан, наповнений смачною їжею. І навіть у людей навколо столу були такі ж ложки. Але всі виглядали задоволеними, ситими і щасливими.

- В різних дверях я побачив однакові умови, але такі різні емоції людей. Я не розумію чому так! Чому ці люди щасливі? - спитав чоловік.

- Все просто, - відповів Господь. - Це Рай, бо ці люди навчилися годувати один одного своєю довжелезною ложкою. У першій місцині ж кожен думає тільки про свій голод. Там Пекло...

Іноді дистанція зближує. Звісно, ми можемо не змінювати ні наші щоденні звички, ні процеси в бізнесі! Якщо не хочемо вижити...


Юрій Тустановський

https://www.facebook.com/yuriytustanovskyy

публіцист, аналітик трендів

yuriy.tustanovskyy
Юрій Тустановський

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації