Завдяки активності політичних телеграм-каналів, у публічний простір потрапив проєкт нового Трудового кодексу, підготовлений Мінекономіки. Це без перебільшення революційний документ, який відправить на звалище історії рештки соціалізму в Україні – Кодекс законів про працю 1971 року видання.

Пам'ятаєте який був гвалт з боку ЗМІ, експертного середовища і профспілок на спроби депутатів колишнього скликання прийняти новий Трудовий кодекс? У нових версіях були камери слідкування за персоналом, несміливі спроби збільшити норми робочого часу «у виняткових випадках», нормативні акти роботодавців і звільнення через економічні негаразди. Тепер все жорсткіше і по-дорослому.

Автори нового Трудового кодексу не переймались цими дрібницями і вирішили у 99-ти статтях установити у країні диктатуру роботодавців.

Звільнити можна кожного

Власне на цьому положенні можна було б і завершити огляд проєкту і ставити крапку. Робіть висновок самі: «Роботодавець має право з власної ініціативи розірвати трудовий договір з працівником». Крапка.

Єдине послаблення – строки за які вас попередять про «ініціативу роботодавця». Чим довше ви пропрацювали, тим за більший термін вам мають повідомити (дозволено СМСкою чи e-mail): від 15 днів – якщо сума періодів роботи працівника у цього роботодавця становить не більше 6 місяців, до не менше ніж за 90 днів – якщо сума періодів роботи працівника у цього роботодавця становить понад 10 років.

Економічні та політичні наслідки такого підходу до трудових відносин для України можна буде порівняти з відкриттям ринку землі.

Одразу пригадуються, наприклад, намагання індійських власників «Криворіжсталі» позбутися зайвих робітників – їм виплачували відносно вагомі «відступні». Тепер земляки Президента спокійно покрокують до центрів занятості. Цікаво буде спостерігати, як почне розгортатись ситуація у бюджетників – лікарів та педагогів. Їх також можна буде легко звільняти з роботи. На цьому тлі вимагати від них лояльності стане значно простіше. Про долю працівників державних підприємств, які зараз активно приватизують, теж все зрозуміло.

Навіть, якщо ви поновитесь на роботі через суд, роботодавець матиме ще одну зачіпку: з урахуванням обставин справи, клопотання роботодавця і згоди працівника суд може замість поновлення на роботі прийняти рішення про виплату працівникові компенсації не нижче середньої заробітної плати.

Профспілки – на звалище історії

Не відомо, що скажуть українському парламенту в Міжнародній організації праці при ООН, але факт залишається фактом – перехідні положення законопроєкту скасовують дію закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Саме цей закон передбачає, що якщо на підприємстві є профспілкова організація, то роботодавець має не пізніше як за три місяці узгоджувати таке звільнення. Більше цим ніхто заморочуватись не буде.

Що ж, користуючись нагодою, шлемо привіт Федерації Профспілок України (спільний репрезентативний орган, як вони себе називають), яка монополізувавши своє становище в Україні за рахунок незалежних профспілок, та розпродавши рештки профспілкової власності, відправляється на звалище історії разом із старим соціалістичним кодексом.

Тим не менш, профспілки вимушено згадуються в Кодексі, але більше через евфемізм «представники працівників».

Трудовий договір – переважно строковий

Те, що трудовий договір (контракт) буде основою трудових відносин було зрозуміло ще з попередніх редакцій проєктів кодексу. Як і попередніх версіях він передбачається виключно у письмовій формі.

Роботодавцем може бути будь-яка юридична чи фізична особа, яка має повну цивільну дієздатність, а також зареєстроване в Україні представництво іноземної юридичної особи.

Поряд з цим, роботодавець може уповноважити представників (представника) бути стороною трудових відносин. Такий собі аналог прихованого аутстафінгу.

Трудовий договір може бути: безстроковим; строковим (до 5 років); короткостроковим (до 2 міс); сезонним; (не більше 8 міс); з нефіксованим робочим часом; учнівський трудовий договір; трудовий договір з домашнім працівником.

Звичайно, більшість працівників воліли б мати безстроковий договір, але для роботодавця створені всі умови для жорсткої прив'язки до визначення строків трудових відносин.

Більш того, тепер будуть трудові договори з нефіксованим робочим часом, коли обов'язок працівника виконувати роботу виникає виключно за умови надання роботодавцем доступної роботи, без гарантій того, що така робота буде надаватися постійно. Заробітна плата, відповідно, тільки за виконану роботу.

Заробітна плата виплачується працівникові, що виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, за фактично відпрацьований час. Для роботодавця дуже зручно – працівник завжди під рукою, а платити не треба.

Чи є у вас прислуга?

Новий кодекс крокує в ногу з часом – нова форма зайнятості домашньої прислуги буде закріплена законодавчо. Нарешті можна буде офіційно відчути себе лордом вікторіанської Англії, та завести собі домашнього «Берімора», який з поправкою на широти буде казати: «Гречка, сер!».

Трудовий договір з домашнім працівником укладатиметься при використанні домашньої праці, тобто роботи, яка виконується з метою обслуговування домашнього господарства (сім'ї).

Жарти жартами, але це дійсно актуальне нововведення. Річ утім, що в умовах скорочення ринку праці, зменшення зарплат для середнього класу, Україна вирушить за латиноамериканським сценарієм (або сучасним індійським), коли за відносно невеликі кошти можна буде широко використовувати найману працю у домогосподарстві.

Випробувальний термін

Формально він залишився старим – не більше трьох місяців. Але його розповсюдили і на працівників робочих спеціальностей для яких зараз випробувальний термін не більше місяця. Наприклад, якщо будівництво триватиме не більше трьох місяців, будівельників можна тримати на випробувальному терміні.

Фріланс

Новий Кодекс врахує і таку категорію працівників як фрілансери. Це називатиметься «гнучкий режим робочого часу та дистанційна (надомна) робота». За погодженням між працівником і роботодавцем для працівника може встановлюватись гнучкий режим робочого часу на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу так і згодом.

Гнучкий режим робочого часу може передбачати: фіксований час, протягом якого працівник повинен бути присутнім на робочому місці; змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої на підприємстві (в установі, організації) норми тривалості робочого часу; час перерви для відпочинку і харчування.

Інше

Окрім судів та профспілок, розв'язанням трудових конфліктів зможуть зайнятися і медіатори (посередники), хоча профільний закон про медіацію досі не прийнятий парламентом.

Держава гарантує не працю, а «права на належні безпечні і здорові умови праці».

Паперові «трудові книжки» скасують. Облік трудової діяльності працівників здійснюватиметься в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхуванням у порядку визначеному законодавством.

Нова категорія – «мобінг»: психологічний та/або економічний тиск, цькування, висміювання, наклеп, ізоляція, приниження гідності, створення ворожої, образливої атмосфери, нестерпних умов праці, умисний, систематичний та необґрунтований нерівномірний розподіл навантаження і завдань між працівниками, що виконують аналогічну роботу, нерівна оплата праці за аналогічну працю або працю рівної цінності. Цікаво, як можна поскаржитись на нерівну заробітну плату за однакову працю, якщо розмір оплати – комерційна таємниця, за яку передбачена відповідальність?

Розширено випадки матеріальної відповідальності найманих працівників, зокрема, якщо пряму дійсну майнову шкоду заподіяно внаслідок розголошення державної таємниці, комерційної таємниці та іншої захищеної законом інформації.

Матерям вже не можна буде 6 років сидіти у відпустці для догляду за дитиною – максимум до трьох років.

Нова влада за Карлом Марксом вирішила поставити крапку в адмініструванні (і привласнені) трьох базових факторів виробництва – фінансовому, земельному і трудовому. Капіталізм має бути повний.