5c99d7584c4e1.png

Кандидат у Президенти України Ігор Смешко сказав, що у разі перемоги на виборах буде піднімати питання про відновлення ядерного потенціалу країни.

23 березня в ефірі програми «ГОРДОН» на телеканалі «112 Україна» перший військовий аташе незалежної України в США та Швейцарії, екс-начальник Головного управління військової розвідки Міноборони, колишній голова Служби безпеки, Надзвичайний і Повноважний Посол, доктор технічних наук, генерал-полковник, кандидат у Президенти України Ігор Смешко висловив свою думку щодо того, чи потрібна Україні ядерна зброя:

– На це питання я відповім як дипломат, тому що це питання стосується не лише України. В 1991 році я був відповідальним секретарем експертної наукової ради Міноборони. Рада тоді виступала за збереження хоча б тактичної ядерної зброї. Але політичні рішення приймають не військові. Як дипломат я вам відповім: відновлення Україною ядерного потенціалу – це один із аргументів, який треба негайно використовувати. В України є спроможності. У нас є атомні електростанції. Потрібні інвестиції, щоб на базі переробленого ядерного палива атомних електростанцій утворити збройний компонент. Але ми знаємо, як це зробити технічно. Це питання лише політичної волі і фінансування.

Якщо я стану Президентом, то питання відновлення ядерної зброї буде поставлено в рамках Будапештського меморандуму. Згідно з Віденською конвенцією 1969 року, якщо держава надала певні послуги, то вона має право вимагати компенсацію. Ми отримали компенсацію у вигляді недоторканості наших кордонів? Ні! Отже, ми маємо моральне право поставити питання про вихід із договору про нерозповсюдження ядерної зброї і про відтворення ядерного статусу. Принаймні, ми маємо можливість на дипломатичних переговорах поставити це питання і подивитися у вічі ядерним державам, які ніколи не робили такого внеску у зміцнення безпеки світу, як це зробила Україна.


Нагадаємо, Будапештський меморандум у 1994 році підписали Україна, Великобританія, Росія і США. Три останні країни зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України в обмін на відмову Києва від ядерного статусу. Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію щодо України.