Не дивлячись на те, що вперше ідея з безумовним базовим доходом була прописана у Томасом Маном в «Утопії» ще у XVI столітті, серйозно до неї почали ставитись в останні два десятиліття.

Експерименти з безумовним базовим доходом провадились в різних країнах. Адже концепції, що людині можна видавати, якусь суму грошей, яка еквівалентна вартості базових потреб людини, які забезпечують їжу, одяг, житло, медичне обслуговування та освіту.

Прихильники цієї концепції не є утопістами. Адже популярність цієї теорії надали міркування з того, що незабаром економіка не потребуватиме такої кількості робочої сили, яку замінять машини. Тому людство зіткнеться із питанням перерозподілу матеріальних благ в умовах відсутності праці для людей.

В 2017-2018 роках в ЄС такий експеримент проводився в Іспанії (Барселона), Нідерландах (Утрехт) та Фінляндії (Гельсінкі). У Фінляндії навіть було проведено експеримент, участь в якому взяли понад 2000 безробітних. Ці люди отримували протягом певного періоду близько 700 доларів допоги без будь-яких умов, що не зробило їх більш економічно активними, але вони стали почуватись менш зануреними в стрес.

Вчені-економісти ще не знайшли формули, яка б могла адекватно працювати, але те, що в тій чи іншій формі ідея базового доходу матиме життя, не викликає сумніву. Навіть, більше, в Іспанії уряд збирається вже реалізовувати на практиці універсальний базовий дохід, як одну з мір протидії пандемії.

У цієї ідеї є серйозний недоліки. Економіки більшості країн світу не готові до впровадження таких реформ з банальної причини: У країн відсутні на це гроші. Не виключення в цьому контексті є і Україна. А тому впровадження єдиного базового доходу є утопією, принаймні наших економічних умовах.

Тимофій Милованов, який запропонував ввести в Україні систему базового доходу в розмірі 5000 гривень, як колишній міністр економіки, краще б поміркував над тим, як українській економіці подолати проблему із невиплатою заробітної плати. Нагадаю, що за його перебування в уряді така заборгованість зросла і склала понад 4 млрд гривень.