Блокування вантажного автомобільного сполучення стає проблемою №1 для української економіки. Штучний колапс кордону з Польщею спричинив зупинку навіть найстійкіших виробництв. Протестувальники з мовчазної згоди влади Польщі заморозили не тільки  експорт, а й імпорт важливих комплектуючих. Не є виключенням деревообробна та меблева промисловість.

Що на кордонах?

Наразі всі автомобільні пункти пропуску з Польщею заблоковані для вантажного транспорту.

Черги фур на виїзд з України вже вимірюються десятками кілометрів, а електронна черга не залишає жодних шансів на перетин кордону менш ніж за 20-30 днів.

Не важко підрахувати також, що зворотній шлях з та в Україну, використовуючи переходи
Польщі становлять близько 60 днів! Два місяці, щоб відвезти вантажівку меблів....

Не краща ситуація і з імпортом — на в'їзд в Україну поляки пропускають лише по 1-2 фури в годину, що вже спричинило чергу в 20-30 днів.

Блокування польського кордону вплинуло і на роботу пунктів пропуску зі Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Черги на виїзд тут вже сягають 14-18 днів, на в'їзд -  7-10 днів і продовжують зростати.

До того ж окремі страйкарі починають перекривати кордони між Польщею та Словаччиною. На даний час майже заблокований перехід «Барвінок», який українські перевізники найбільше використовували для переїзду у Словаччину.

Складна ситуація і з залізними перевезеннями. Через протести ПКП почало обмежувати  приймання приватних вагонів/потягів на перевезення з та в Україну.

Як це вплинуло на бізнес?

Блокада польського кордону поставила на коліна навіть найстійкіших українських переробників,  які змогли адаптуватися до війни, обстрілів,  повітряних тривог, мобілізації працівників. Адже готова продукція з деревини, меблі застрягли на кордоні, контракти з міжнародними меблевими та будівельними рітейлерами зриваються. Довіра до вчасного постачання по довготривалих контрактах спадає, а отже відбудеться переорієнтація на постачальників із інших країн, зокрема тієї ж Польщі.

Суттєво здорожчали перевезення продукцію через угорський/словацький/румунський кордон  і не рахуватися зі збитками — теж не варіант. Адже там теж величезні черги. Та й  довго працювати у збиток  не вийде. Компанії за два роки війни суттєво втратили запас міцності.

Через блокаду імпорту деревообробники та меблевики вже не можуть завезти комплектуючі та смоли, імпрегнований папір, без яких виробництво в принципі неможливе. Тому чимало великих підприємств галузі вже зупинилось.

На складах виробників — рекордні запаси деревини, переробити які практично неможливо. І позитивних прогнозів без вирішення проблеми кордону не передбачається.

Що робити?

Ще під час першого блокування кордонів бізнес задіяв всі можливі варіанти диверсифікації логістики: доставку в об'їзд, комбіновані мультимодальні перевазення автомобілями та залізницею, пошук альтернативних постачальників. Але цього замало… Вирішити проблему економічної міждержавної блокади може лише держава.

Тому всі зусилля українських чиновників, які не задіяні в питаннях оборони держави, мають бути 24/7 спрямовані на вирішення питання кордону. Всіма законними способами. Бо якщо посиплеться економіка, то наповнювати бюджет для фінансування потреб оборони України буде просто нічим…