Нещодавні і невщухаючі скандали навколо закупівель деревини для будівництва оборонних споруд на Харківщині та низка журналістських розслідувань виявили не лише проблеми з бюджетними закупівлями, а й системні недоліки в регулюванні ринку деревини. Зловживання, що набули значних масштабів, стали можливими через недосконале законодавство, яке потребує термінового оновлення, зокрема шляхом ухвалення довгоочікуваного закону «Про ринок деревини».
Що не так із закупівлями деревини на Харківщині?
Як повідомляють ЗМІ, Харківська обласна військова адміністрація (ХОВА) купувала деревину для фортифікаційних споруд за цінами, що перевищують середні по Україні. При цьому укладалися прямі договори з приватними компаніями, серед яких є фірми з ознаками фіктивності.
Тим часом СБУ вже розслідує ймовірне завищення цін на деревину, закуплену ХОВА. Слідчі припускають, що приватні фірми скуповували деревину в лісгоспах по 970 грн/куб.м, а перепродували ХОВА вже по 4100 грн/куб.м.
Що треба змінити на ринку деревини?
Щоб уникнути порушень і підвищити ефективність та прозорість ринку деревини, необхідно запровадити низку змін:
- Ухвалити закон «Про ринок деревини» для створення цілісної та ефективної системи регулювання галузі.
- Посилити контроль за ціноутворенням та відповідністю цін ринковим індикаторам, особливо в держзакупівлях.
- На законодавчому рівні обмежити участь у аукціонах недобросовісних трейдерів-спекулянтів і надати перевагу вітчизняним переробникам.
- Удосконалити електронний облік деревини на всіх етапах – від лісу до кінцевого споживача. Це мінімізує тіньові схеми.
- Спростити процедури безкоштовної передачі деревини від лісгоспів для потреб оборони.
- Запровадити порядок прямих закупівель деревини бюджетними організаціями безпосередньо у лісокористувачів, щоб усунути ризики завищених цін і співпраці з фіктивними фірмами.
- Забезпечити ретельну перевірку надійності приватних постачальників деревини, особливо новостворених.
- Зробити публічною інформацію про аукціони, лісорубні квитки тощо для підтвердження легальності походження деревини.
Підсумок
Реформування ринку деревини здатне істотно знизити корупційні ризики та підвищити ефективність використання деревини як стратегічного ресурсу під час війни. Надважливо відновити довіру суспільства до держави в цій сфері через забезпечення прозорості та законності функціонування ринку деревини. І ухвалення закону «Про ринок деревини» має стати першим кроком на цьому шляху.