Цього місяця в українській лісовій галузі запустили дві важливі реформи. Тепер лісорубний квиток, сертифікати походження деревини стають електронними. А при оформленні товарно-транспортної накладної ТТН-ліс впроваджуватимуть і фотофіксацію деревини. Чому це важливо для деревообробної та меблевої галузі, а головне, як подальша діджиталізація сфери вплине на стосунки України з Європейським Союзом – читайте у блозі.
З першого дня незалежності України в лісовій галузі були проблеми з папером. Точніше з документами. Дані про заготівлю деревини, господарську діяльність лісівників ніби й існували, але ніхто їх не бачив.
Чи могло так бути вічно? Ні! Тому що з 2015 року в Україні активно розвиваються деревообробна та меблева галузі. Потенціал та обсяги експорту до країн Європейського Союзу та США зростає щорічно. Але торгівля з цивілізованими країнами вимагає і самим бути цивілізованими. Особливо в питанні контролю за обігом та легальністю походження деревини.
Бізнес, профільні асоціації, громадські організації вже не один рік порушували питання збільшення прозорості в лісовій галузі, в тому числі шляхом діджиталізації. У 2022 році такі пропозиції були подані і до Плану відновлення України.
Е-лісорубний квиток
Цьогоріч реформа лісової галузі, яка триває крайні два роки, дійшла й до цифровізації обігу деревини. У травні уряд прийняв постанову про запуск електронного лісорубного квитка та сертифіката про походження деревини.
За словами директора ДП «Ліси України» Юрія Болоховця, з 1 червня дія е-лісорубного квитка обов'язкова для всіх лісокористувачів. Такий механізм нарешті дозволить створити єдину електронну базу даних. Отримати сертифікат про походження деревини можна буде онлайн.
Фотофіксація деревини
А ще у травні в тестовому режимі ДП «ЛІАЦ» запустив новий функціонал «Фотофіксація завантаженої на лісовозний транспорт лісопродукції» під час оформлення документа реалізації «ТТН-ліс». Під час оформлення «ТТН-ліс» потрібно буде зробити три фотографії автомобіля (вид спереду, вид збоку та вид ззаду), які потраплять до системи ЕОД.
Запуску такого функціоналу додаткового контролю обігу лісопродукції вже давно вимагав бізнес. Адже це дозволить ретельніше перевіряти логістику та зробить практично неможливими випадки вивозу під одними й тими ж дозвільними документами різних партій необлікованого лісу. Супровідна документація матиме не тільки електронний аналог, а й буде містити більше даних та параметрів про партію деревини.
Поки що систему запускають у тестовому режимі, але бізнес із нетерпінням очікує обов'язкового запровадження цієї новації для всіх лісокористувачів.
Що треба далі діджиталізувати
Впровадження нових електронних інструментів, як і два роки тому обов'язкового маркування деревини штрих-кодами, — етап необхідний. Він назрів давно. Добре, що теперішнє керівництво лісової галузі, ДП «Ліси України», Кабінет Міністрів, Офіс Президента чує бізнес та громадськість, робить реальні кроки.
Але надалі потрібно сконцентруватися на подальшому збільшенні прозорості та діджиталізації обігу деревини:
- В електронній системі мають бути доступні всі необхідні документи, на основі яких видані лісорубні квитки.
- Сертифікати походження мають видаватися на всю деревину, яка продається на переробку. В тому числі матеріали, з яких виготовляють палетну дошку. Треба запровадити правило, що деревина без сертифікату походження по замовчування є незаконно. Це дозволить уникнути маніпуляцій із виготовлення продукції з непромислових дров, які були продані фізичним особам. А отже не буде звинувачень із боку ЄС у непрозорості лісової галузі.
- Система ТТН має містити всю необхідну інформацію не тільки про параметри партії деревини, ланцюжок походження та логістики, а й добровільну сертифікацію FSC та PEFC.
Подальше доопрацювання системи — не забаганка, а вимога часу. Акумульовані державою дані повинні забезпечити можливість швидко простежувати походження пиломатеріалів та іншої лісопродукції від місць заготівлі до переробки, а потім експорту в ЄС.
Влада спільно з бізнесом та громадськістю має зробити все необхідне, щоб українська система контролю за обігом деревини відповідала:
- регламенту №995/2010 EU Timber Regulation (EUTR);
- новому регламенту ЄС щодо протидії знелісненню, який встановлює обов'язкові правила комплексної перевірки для компаній, які хочуть продавати ці товари на ринку ЄС, з метою забезпечення недопуску на ринок ЄС товарів, пов'язаних із незаконною вирубкою лісу.
Потрібно одразу перебудовувати систему за правилами ЄС, адже від цього залежить робота всієї української деревообробної індустрії. Це питання виживання лісопромислової, деревообробної та меблевої галузі. Країни ЄС та США — основні ринки збуту української продукції з деревини та меблів. І ми маємо грати за правилами цивілізованого світу, робити обіг деревини прозорішим.
Зараз українська індустрія продукції з деревини є одним із найперспективніших секторів економіки. За умови проведення ефективних реформ, ми зможемо не тільки закласти підвалини економічного росту, а й досягти рівня розвитку Польщі, Німеччини та Фінляндії. А вже сьогодні для виживання Україні потрібна стабільна економіка та збільшення надходжень до бюджету від експорту продукції з високою доданою вартістю.