Тотальний дефіцит електроенергії стане критичною проблемою для українських міст та сіл. Відновити знищену російськими обстрілами генерацію – нереально. Єдиний вихід – будувати менші когенераційні установки, станції сонячної, газової та біоелектричної генерації. Поки тривають дискусії – український бізнес вже вирішує проблему. Індустріальні парки, заводи і фабрики вже шукають і встановлюють промислові установки генерації електроенергії. «Але є одне але... ("с). 

Цьогорічні ракетні російські обстріли генеруючих потужностей спричинили катастрофічний дефіцит електроенергії в українській енергосистемі. Унаслідок ударів Україна втратила 8 гігават потужностей (для порівняння, в 2022 була втрата 3 гігават, і вже це призвело до блекаутів). Із 14 травня довелося повернути обмеження електропостачання для населення, а підприємства почали вимикати ще раніше.

Натомість Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна за допомогою партнерів має намір побудувати у 2024 році до 1 гігавата газової маневреної генерації та ще 4 гігавати у найближчі роки. Однак, за оцінками експертів „Економічної правди“, не все так оптимістично —  зараз українські міста будують не більше 20% від заявленого Президентом України Володимиром Зеленським 1 ГВт маневрових потужностей.

Де ж може взятися решта?

Електросамозабезпечення бізнесу

Ще з 2022 року бізнес зрозумів, що не варто сподіватися на диво, і почав вирішувати проблеми власного енергозабезпечення самостійно. Малі компанії та заводи встановлювали електрогенератори, великі – промислові генераційні установки та імпортували електрику з-за кордону.

Навіть більше: завбачливі виробничники ще в 2023 році почали споруджувати комплекси резервної генерації електроенергії, до того ж настільки потужні, щоб була можливість живити цілі промислові зони. Зокрема, один із українських деревообробних індустріальних парків вже має резервне живлення від газотурбінних електрогенераційних установок загальною потужністю більше 10 мегават.

Це позитивний приклад. Але на початок 2024 року це було швидше завбачливим винятком, ніж правилом. А вже навесні стало зрозуміло, що це має стати обов'язковим елементом виживання всіх виробничників. Або ти сам забезпечуєш себе електроенергією хоча б в мінімальних обсягах, або зупиняєшся, закриваєш виробництво, звільняєш людей.

Полювання за генераторами

Тож бізнес вже активно вивчає технічні рішення для розбудови власної електрогенерації, контрактує генератори за кордоном, шукає спеціалістів із встановлення та обслуговування. Часто за останні гроші. Але хіба є вибір?

Ніхто не просить державу зробити неможливе і миттєво відновити всю генерацію, але перепони з боку законодавства є. Адже ЖОДНИХ ПІЛЬГ ЧИ СТИМУЛІВ для ввезення потужних генераційних установок в державі, яка переживає вже другу хвилю блекаутів, НЕМАЄ.

Потужні, отже дороговартісні генераційні установки підлягають декларуванню та оподаткуванню: ввізним митом за ставкою 10% від фактурної вартості; податком на додану вартість за ставкою 20% від фактурної вартості з урахуванням суми ввізного мита.

Влада думає про скасування мита

Тим часом у червні стало відомо, що Кабінет Міністрів України розглядає можливість скасування ввізного мита та ПДВ на все енергетичне обладнання і компоненти до нього.

Також Кабмін обдумує спрощення митних процедур. Це дасть можливість громадянам і бізнесу забезпечити себе альтернативними джерелами енергії, сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Однак конкретних законодавчих ініціатив від КМУ поки що немає. Тим часом у Верховній Раді зареєстровано законопроєкти про скасування податку на додану вартість і ввізного мита на енергообладнання.

Відповідні законопроєкти авторства депутата від партії „Слуга народу“, члена фінкомітету Ради Андрія Мотовиловця та деяких інших про внесення змін до перехідних положень Податкового та Митного кодексів зареєстровано під №11343 та №11344 відповідно.

Згідно з ними, звільняються від ПДВ і ввізного мита операції з ввезення, переміщення (пересилання) у міжнародних поштових й експрес-відправленнях на митну територію України в митному режимі імпорту товарів низки обладнання, перелік якого пропонується встановити змінами, відповідно до законопроєкту №11344. Це, зокрема, гідравлічні турбіни, турбіни на водяній парі та інші парові турбіни, електрогенераторні установки та обертові електричні перетворювачі (від 7,5 кВ-А до 375 кВ-А, 375-750, понад 750), інвертори потужністю не більш як 7,5 кВ-А, фотоелектричні елементи, зібрані в модулі або монтовані в панель, комплектуючі для виробництва трансформаторів.

Як передбачено законопроєктом №11343, звільняються від ПДВ операції із ввезення обладнання, що здійснюються за договорами купівлі-продажу, в яких стороною є Секретаріат Енергетичного Співтовариства, укладеними між постачальниками товарів (надавачами послуг) і ліцензіатами у сфері виробництва, передачі, розподілу е/е та транспортування, розподілу і постачання природного газу.

Пільгові умови ввезення енергообладнання пропонують закріпити на період дії воєнного стану в країні, але не довше, ніж 1 червня 2025 року.

Відлік часу і мегават/годин

Ініціатива уряду і депутатів ПРАВИЛЬНА, ПОТРІБНА І СВОЄЧАСНА. Але коли буде розглядатися законопроєкт, чи буде ухвалений, коли почне діяти – НЕВІДОМО. Чи достатньо цього? Очевидно, НЕДОСТАТНЬО.

Скасовувати мита та ПДВ на установки генерації електроенергії потрібно для всіх видів обладнання для генерації електрики. Нового і вживаного. І скасовувати треба НЕГАЙНО. Адже до зими залишилось дуже мало часу. А необхідні для виробництва електроенергії генераційні установки треба не тільки закупити за кордоном, а й привезти, розмитнити, встановити і налагодити. І все це варто зробити максимум до середини осені.

Крім того, нові промислові генератори не лежать на складах. Їх виготовляють під замовлення. Декілька місяців. Реальна альтернатива – вживані генератори, які можна закупити в інших країнах.

Тому під пільгове розмитнення мають підлягати не тільки нові, а й вживані промислові установки. Тим більше, у випадку тотальних блекаутів вони зможуть забезпечувати енергією не тільки промисловість, а й критичну інфраструктуру, соціальну сферу, населення.

Якщо в Україні вже за кілька місяців не буде генераційних установок, то не буде й електроенергії. Саме тому влада має прибрати всі перепони для їх встановлення „на вчора“.