Веду бізнес у Польщі з 2015 року. І знаю, який величезний вплив мають «інформаційні бомби», одну з яких зараз готує нам з Польщею Московія. При чому це вплине як на політичні стосунки, так і на ділові і соціальні. Зараз Польща є найбільшим торговельним партнером України, а найголовніше для нас — військовим логістичним хабом через який йде більшість зброї. Якщо найважливішим союзником для нас є США, то Польща, мабуть, на другому місці (з економічних, військових, політичних та соціальних причин). Те, що зробили поляки для українських біженців (і продовжують робити) дуже важко переоцінити. Українці завжди пам'ятатимуть цей жест добрих сусідів та свідомого народу, яким є поляки. Як з рештою європейці взагалі. Більшість поляків дуже позитивно налаштовані у стосунку до України. Однак над тим, щоб так залишалося і надалі потрібно працювати і працювати, перш за все, Україні. Оскільки і деякими політиками у середині Польщі і Московією робиться дуже багато для того, щоб зруйнувати цей союз. 
 
Україна не може собі дозволити щоб посольства були курортами для синекур. Рівень посольства України у Польщі, скажімо м'яко, залишає багато до побажання. Яскравим прикладом «роботи» посольства (точніше повної відсутності такої роботи) є ситуація з блокадою української аграрної продукції з боку Польщі, але це може бути темою окремої статті. Вкрай негативна ситуація з виконанням посольством свої функцій в усіх сферах існує вже багато років. 
 
Минулого разу інформаційною бомбою для стосунків України та Польщі був фільм «Волинь». Підготовку якого у 2016 році посольство просто «проїбало» (використовуючи риторику речника офісу президента). Хоча багаторазово було про це повідомленим від суспільних діячів. Як потім з'ясувалося у ході дискусій, цей фільм є відображенням того, як автори фільму уявляють собі ті події (тобто не базується на реальних подіях). Однак ці дискусії відбувалися вже після фільму і без участі українського посольства. А якби ще на етапі підготовки цього фільму був висловлений протест і висловлене бачення України, то такого негативного ефекту б не відбулося. Зараз я переглядаю стрічку своїх польських друзів і вони пишуть про те, що росіяни готують чергову таку інформаційну бомбу:
 

 

Йдеться ось про це:
«Как представляется, морально правильным и политически остроумным было бы решение Государственной думы России признать Волынскую резню украинским геноцидом поляков, как это было сделано в 1995 году в отношении турецкого геноцида армян. Такое же решение по Волыни могла бы принять Палата представителей Республики Беларусь. Это запустило бы эффект домино в признании геноцида поляков другими странами.»
Джерело: https://vz.ru/opinions/2023/7/13/1220860.html

 

У чому власне справа? Українські і польські історики ще з 1990-х років опрацювали це питання, але Українська держава не робить нічого для поширення цих напрацювань. У польському інформаційному просторі переважає думка типу: «українські націоналісти просто вирішили вбити поляків». 

Якщо коротко описати суть того що відбулося, то:
1. Українці жили на землях Волині, які тривалий історичний час входили до складу Речі посполитої як частина «Королівства Руського» (не плутати з Московією, яка взяла собі назву «Россія» у 1721 році). Так само як до Речі посполитої входили землі сучасної Литви, Білорусі, Латвії та Молдови. Згодом ці землі стали частиною Московської імперії. Не можна сказати, що історія цих земель була простою, були і визвольні повстання і жорстокі «пацифікації», але за багато століть там не було такого, як сталося у 1943 році. У 1918 році Польща проголосила незалежність від Московської імперії. 1920 році, дякуючі «Диву на Віслі» (у якому брали участь також і українці) Польща відстояла незалежність і Волинь залишилася у складі Польщі. 
2. 1939 рік війська 3 рейху та СРСР спільно розділили Польщу, на Волині почався радянський тоталітаризм.
3. 1941 рік, 3 рейх напав на СРСР, захопив Волинь та залучив на свою сторону українців пообіцявши «Вільну Україну у складі об'єднаної Європи», видав українцям зброю та зробив їх поліцією.
4. 1942 рік, українці зрозуміли, що не буде жодної вільної України у складі 3 рейху, відмовилися від співпраці з 3 рейхом та разом зі зброєю створили Українську повстанську армію. І тут слід особливо наголосити, що УПА була створена саме для боротьби з Третім рейхом, тобто армією гітлера, у момент, коли радянська армія була десь під Москвою і було невідомо хто переможе. Після перемоги СРСР УПА воювала з ним, без надії на перемогу, ще понад 10 років, аж до «хрущівської відлиги». 
5. Гітлерівці у відповідь на створення УПА у 1942 році залучили на свою сторону поляків. Зрозуміло, що після того як поляки з початку були панівною нацією, потім втратили цей статус, а потім знову його набули вже від німців, почали мститися. І от власне це і спровокувало ту трагедію, що сталася на початку 1943 року і яку московити називають «Волинська різанина», а українці — Волинська трагедія. 

 

Чи це трагедія — так. Чи можна звинувачувати у ній лише УПА? І не звинувачувати 3 рейх, або імперіалістичні наміри самих поляків? — Ні. Тому треба зараз дотримуватися міжнародних норм і не давати повставати новим імперіям з сумазбродними теранами, щоб народи могли спільно жити, працювати, обмінюватися благами тощо.

 

Ось таким має бути комунікат. Цьому має передувати спільна заява істориків України та Польщі, мають бути викладені у загальний доступ на сайтах історичних інститутів відповідні спільні статті. Хто це має організувати? — МЗС, а конкретно посольство України в Польщі. Точніше, це мало бути зроблено ще багато років тому. Чи вони це зроблять — ні. Тому, що ще за пана Дещиці нічого такого не робилося. Так само як сенекури нічого не зробили у відповідь на блокаду продовольства.


Чи це пагано відіб'ється на Польщі як нашому найважливішому партнері — так. Ще й як пагано. 

 

Що з цим робити? — Я вже казав, потрібно посольство посили професійними людьми. Слід організувати історичний діалог і упередити те нове використання теми Волинської трагедії, виробити з цього приводу спільну позицію з поляками. Взагалі, треба адекватних людей у посольство Польщі, бо з того, що я бачу з 2015 року, це дуже і дуже низький рівень, скажімо м'яко. Хоча, це стосується не лише Польщі, нещодавна послом до Болгарії була призначена сексологиня (без жартів), натомість фаховий дипломат Вадим Пристайко — посол у Британії, був звільнений з посади за делікатне висловлення власної думки щодо сарказму у бік міністра оборони Британії.

 

Якщо це когось цікавить тема: що можна зробити для того, щоб припинит блокаду з боку Польщі українського зерна — напишіть: https://www.linkedin.com/in/juliusz-zoria/

Взагалі, я займаюся проектом: https://confidence.trading/

 

P.S.

Так скоро усіх союзників позбавимося. Дістала вже ситуація, коли зброю дають іноземці, а Укроборонпром з 2014 року не зробив ніфіга, дрони роблять приватні волонтери за донати, а також їх купують собі самі військові з своїх зарплат, а Мін. оборони віддає мільярди фіктивним фірмам та відверто краде на закупівлях, роботу МЗС виконують, або самі іноземці, або українська діаспора, а послами призначають сексологинь та їм подібних синекур. Що не так з нашою країною, чому так відбувається? Моя спроба відповіді на це питання: https://site.ua/yuliy.zoria/golovna-problema-ukrayini-i795rz3