Отримав багато питань від ЗМІ щодо ситуації з Бюджетом. І щодо відсутності траншу МВФ, і щодо загальної ситуації. Буду намагатися тут дуже доступно пояснити головний ризик, який насувається.

Коротко: є дуже висока ймовірність, що вже в листопаді владі буде невистачать грошей в Бюджеті і вона почне блокувати фінансування більшості видатків (ну окрім соцвиплат та зарплат).

Більш детально:

1) Бюджет країни складається з грошей, які вона заробляє + гроші які вона бере в борг.

2) Нам треба в цьому році запозичити приблизно 160 млрд. грн (це нових боргів). Але поки (за 8 місців) змогли знайти лише 22 млрд. Ну тобто овердофіга залишилося))

3) Задачка і так складна, але враховуючи зрив програми МВФ, фактичне припинення траншів від європейців і інших притомних організацій, виконати план по пошуку таких запозичень майже нереально.

4) Деякі «генії» думали, що ми можемо і без МВФ/Макрофіну запозичити такі великі суми, але виявилось, що іноземні інвестори нашій владі якось не дуже вірять. А ті хто вірять хочуть надто великі відсотки за свою допомогу.

5) Тобто, маємо ситуацію коли грошей треба знайти за 2 місяці до кінця року на більше ніж 130 млрд.....

6) По доходам все теж не дуже райдужно. В кращому випадку вони будуть згідно плану, а насправді думаю теж недовиконання буде.

7) І тут з’являється пункт про те, чому це погано. Бюджет вже розподілений, там на дорогу, там на інфраструктуру, там на закупку обладнання.... а грошей не вистачає. Причому катастрофічно. Ну нехай ще знайдуть десь 20 млрд у борг під великі відсотки. Навіть нехай деякі бюджетні програми не встигнуть освоїти на 20 млрд. Але ДІРКА буде 90 млрд. Це прямо дуже багато.

8 ) Що робити владі в такій ситуації? Варіантів лише три варіанта.

Перший, провести скорочення Бюджету (ще називають секвестром), але за це вкрай непопулярне рішення повинні голосувати депутати і зараз нереально провести.

Другий, «надрукувати» через НБУ гроші... але в таких масштабах це буде дууууже помітно одразу на всіх табличках обмінного курсу валют.

Третій, стопорити всі незахищені видатки і... просто не фінансувати взяті на себе обов’язки. Ну умовно: Уряд пообіцяв і заклав в Бюджет виділити на дорогу «з пункту А до пункт Б» 5 млрд, а виділить лише 2...або взагалі нічого. І так по більшості видатків.

9) Я ставлю на те, що влада точно обере варіантом 3 (стопорити видатки) і можливо зміксує з варіантом 2 (друкувати гроші) . І це буде дуже боляче. Пам’ятаєте як в минулому році Уряд Гончарука на знаааачно менші суми зупинив виплати і який галас це підняло?! Цього разу це буде значно складніше зробити, а репутаційні ризик збільшуються в десятки раз.

Ну і «друкування» грошей призведе до позначки 30+ грн за долар, що теж не нічого доброго владі не принесе.

10) Я би написав ще про варіант «НЕ РОБИТИ ДУРНИЦЬ» і якось дивом отримати транш МВФ.... але ж ви і самі знаєте, чому такий простий шлях не підходить для майстрів спорту з влади))

Ось така ситуація. Додайте сюди економічну кризу+ проблеми з зростанням по короновірусу+ наближення політичної кризи.... тяжко їм буде)

yaroslav.zheleznyak
Ярослав Железняк

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації