Останнім часом розголосу набрала інформація про те, що нібито жінок будуть силоміць мобілізовувати на фронт. Така інформація вражає і викликає протест та обурення, в тому числі і у мене. Розберемося – наскільки це відповідає дійсності. Спочатку розглянемо першоджерело цієї інформації.

Основна інформація про це пішла від заступниці голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, народної депутатки Мар'яни Безуглої.  Коментуючи свій новий законопроєкт, вона сказала, що серед нововведень, які можуть бути втілені в життя, є наміри замінити чоловіків, які обіймають посади кадровиків і бухгалтерів у ВІДДАЛЕНИХ ВІД ФРОНТУ ЧАСТИНАХ, на мобілізованих жінок.

«А чоловіків перенаправити виконувати бойові завдання в зоні бойових дій. Був хайп, мовляв, усе, жінок на фронт. Але якщо почитати концепт проєкту, то там ніде про це не йдеться. НА ФРОНТ — ЛИШЕ ЗА БАЖАННЯМ».

Причому мова йде лише про обговорення законопроєкту, а у даному разі – лише про приватну думку (пропозицію) у варіанті законопроєкту Безуглої. Сам Закон ще не ухвалений.  До того ж, Безугла тут нічого не вирішує, а лише пропонує.  Закон  має бути підписаний Президентом, а Зеленський сказав, що закон, у якому буде мобілізація жінок, він не підпише.

Президент України В. Зеленський:

«Мобілізація жінок? Ні, не підпишу».

Голова ВР Р. Стефанчук:

«Я глибоко переконаний, що питання долучення жінок до війська має залишатися таким, як зараз є, тобто виключно за їхньою згодою. І я не бачу необхідності примусової мобілізації жінок.»

Секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Роман Костенко в інтерв'ю «Укрінформу» сказав наступне: 

«Наше суспільство, коли чує „армія“, „облік“, „жінки“, одразу уявляє жінок, які йдуть в атаку з автоматами». Міноборони пропонувало тільки закріпити обовʼязкову постановку жінок на військовий облік. Це не означає, що жінки мають бути мобілізовані і йти на фронт. Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що на облік мають ставати тільки жінки з медичною освітою, всі інші – за власним бажанням. Все, питання закрите. Якщо жінка хоче, вона йде у військкомат і мобілізовується. Їй ніхто не забороняє служити. У нас зараз багато жінок служать, виконують обов'язок перед державою, але ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННМ. Змушувати їх ніхто не збирається".

Як пояснив, начальник служби зв'язків з громадськістю Командування Сухопутних військ ЗСУ підполковник Володимир Фітьо, мобілізації жінок в Україні немає, а чутки про це розповсюджує пропаганда Росії :

 "Мобілізації жінок наразі немає. Тут лише добровольці. Нещодавно був великий вкид інформаційний з боку російської пропаганди про те, що жінок, які мають медичну освіту, будуть мобілізовувати. А йшлося лише про те, що вони мають стати на військовий облік, ті, хто цього ще не зробив. Тому що завжди жінки-медики були військово-зобов'язаними. Нічого для них не змінилося абсолютно. Практично всі вони мали свої військово-облікові документи. Це лише стосувалося тієї категорії, яка з якихось певних причин не зробила цього. Вони телефонують до свого ТЦК, приносять відповідний пакет документів, проходять медогляд, отримують свій військово-обліковий документ і продовжують займатися своїми справами. Звичайно, якщо буде потреба, їх можуть залучити по мобілізації. Але — я наголошую — це лише коли буде потреба. На даний момент була потреба виконати норму закону, і щоб розуміти, який реальний резерв таких професій саме серед жінок". 

Центр протидії дезінформації при РНБО назвав повідомлення про мобілізацію жінок "російською пропагандою".

"Російська пропаганда поширює наративи про те, що найближчим часом в Україні почнуть мобілізувати жінок. Зараз обов'язковому військовому обліку підлягають жінки з медичною та фармацевтичною освітою. Водночас Центр зазначає, що облік – це не призов, і служба в Збройних силах для жінок лишається добровільною. Установа пояснює, що у Верховній Раді між народними депутатами зараз тривають дискусії щодо законодавства про мобілізацію та призов, які "цілком нормальні для демократичної країни. Результатом цих дискусій має стати законопроєкт, в якому будуть враховані інтереси як держави та Збройних сил, так і громадян. Наразі про примусову мобілізацію жінок не йдеться. Це добровільний процес".

Однак, більшість російських ЗМІ саме так цей процес і описує:

Коли я почав глибше копатись у цьому питанні, виявилось, що вкид інформації про примусову мобілізацію жінок зробила нардепка  з партії "Голос" Інна Совсун в інтерв'ю українським ЗМІ :

"Будуть непопулярні рішення. Я не заперечую, що до мобілізації жінок ми можемо дійти. Якщо це потрібно для оборони, значить це потрібно для оборони. Якщо є обґрунтування, інструмент і механізми — треба говорити. Основні питання — на яких посадах будуть жінки, чи є для них форма і забезпечення, чи будуть мобілізувати тих, у кого діти, або закриють для них виїзд за кордон. Ще важливе питання, а ТЦК зможуть потягнути? .. Має бути заява — друзі. Ми або програємо війну, або потрібно приймати складне рішення про мобілізацію жінок." 

Отож, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань ЕНЕРГЕТИКИ ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ замість говорити про проблеми комунальних послуг для населення, вирішила, що вона від імені держави уповноважена робити такі заяви, а це відразу і підхопили рашистські ЗМІ:

Хоча і тут цю інформацію подали під словом "мнение" (тобто приватна думка). 

Однак не всі російські ЗМІ це уточнюють, а пишуть просто так:

Так трапляється, коли окремі депутати, які дають інтерв'ю українським ЗМІ, виходячи за межі своєї компетенції, пхають носа не туди, куди треба.  Тож у цьому питанні просто треба відокремити зерна правди від полови дезінформації.