Ще не закінчився розгляд кримінальних справ Трампа стосовно заколоту в січні 2021 року, як Трамп, який вже двічі проходив процедуру імпічменту, зараз готує новий заколот. Передісторія. За повідомленням CNN, влада Техасу заборонила доступ прикордонного патруля до ділянки довжиною 2,5 милі вздовж кордону США і Мексики, яка включає Ігл-Пасс, після чого жінка та двоє дітей потонули після того, як чиновники штату заборонили агентам доступ до цього району, повідомляє Департамент. внутрішньої безпеки.  

На адресу генерального прокурора Техасу Кена Пакстона був направлений лист, у якому зазначалось, що дії Техасу «перешкоджали проведенню операцій» і є неконституційними, оскільки Федеральний уряд має виключні повноваження забезпечувати виконання імміграційного законодавства. Згідно з листом, фізичні бар'єри обмежили прикордонний патруль на відстані приблизно 2,5 милі від кордону США та Мексики.

У листі головного юрисконсульта DHS Джонатана Мейєра було сказано:

 «Нездатність Техасу забезпечити доступ до кордону продовжується навіть у випадках безпосередньої загрози життю та безпеці. Техас продемонстрував, що навіть у найневідкладніших обставинах він не дозволить прикордонним патрулям отримати доступ до кордону для проведення правоохоронних заходів і реагування на надзвичайні ситуації».

Адміністрація Байдена звернулася до Верховному суду з заявою, що Техас блокує агентам доступ до частини  американо-мексиканського кордону , підкресливши, що зведені нові бар'єри викликають потребу звертання до високого суду. Влада Техасу відповіла, що штат «оперативно працює» над тим, аби забезпечити доступ агентів прикордонної служби США до рампи, яка використовується для спуску патрульних катерів у Ріо-Гранде, але на ділі цього не відбулося. Тому було попередження:

«Якщо ви не підтвердите до кінця дня 17 січня 2024 року, що Техас припинить свої зусилля щодо блокування доступу прикордонного патруля в район Шелбі-парку та навколо нього та усуне всі бар'єри для доступу до кордону США та Мексики, ми передамо це питання до Міністерства юстиції для вжиття відповідних заходів і розглянемо всі інші доступні варіанти для відновлення доступу прикордонної служби до кордону».

Була підозра, що ескалація цього питання відбулася з подачі Дональда Трампа, хоча доказів цього на той час ще не було.

В результаті Верховний суд США визнав незаконним встановлення колючого дроту з Мексикою, який блокував доступ Прикордонного патруля та надав повноваження Прикордонному патрулю США на її демонтаж. Губернатор штату Техасу республіканець Грег Ебботт відмовився виконувати рішення Верховного суду і дав наказ Національній гвардії штату не допускати до кордону співробітників прикордонного контролю.

Еббот назвав імміграцію «вторгненням», при цьому вдавшись до маніпуляцій, бо прописану в законі збройну агресію іншої держави він підмінив на проникнення цивільних біженців, самочинно проінтерпретувавши Конституцію США. Свої дії республіканець-порушник назвав «конституційним правом Техасу на самооборону». Юристи назвали його аргумент «нонсенсом»,

 Трамп у свою чергу звернувся до губернаторів усіх штатів, які очолювали республіканці, з закликом підтримати Грега Еббота, ігнорувати рішення Верховного суду США.  За повідомленням  Newsweek  дії техаського губернатора Ебботта підтримали 25 із 26 губернаторів-республіканців, за винятком Філа Скотта з Вермонта. Дональд Трамп закликав штати надіслати загони нацгвардії до Техасу. Губернатор Флориди Рон Десантіс, один із підписантів листа на підтримку Техасу, заявив 26 січня, що він готовий надіслати загони Національної гвардії Флориди на кордон США та Мексики, а це вже схоже на справжній антиконституційний заколот.

Цей заколот відразу підтримав спікер Палати представників, трампіст Майк Джонсон (якого за інформацією Newsweek спонсорує росія), і, не бачивши ще змісту нової угоди заявив, що ні в якому вигляді не прийме нову угоду між республіканцями та демократами щодо міграційної реформи, якщо це не відповідатиме усім вимогам республіканців, тому вона буде «мертвою з моменту надходження» в його палату.

 Таким чином, Джонсон показав своє справжнє обличчя в тому, що його слова і діла кардинально розходяться, і що жодні умови договору з демократами його не цікавили, а були лише прикриттям, у якому заручницею була Україна.

Ще напередодні деякі політичні експерти і американські політики (навіть республіканці) передбачали, що Трамп з Джонсоном спробують не допустити вирішення проблеми кордону Байденом, оскільки Трамп хоче зробити це питання стержнем своєї передвиборчої програми, тому переговори республіканців з демократами стосовно компромісів з боку демократів, як і відведення Україні ролі заручниці цього питання, були лише ширмою передвиборних амбіцій Трампа. 

«Республіканська партія вважає за краще використовувати прикордонну кризу як політичну тему для розмови замість вирішення основної проблеми.»

З цього приводу конгресмен Джеймі Раскін сказав:

Замість того, щоб добросовісно приєднатися до демократів і Байдена у двопартійних переговорах для досягнення прогресу щодо імміграції, вони виконують накази Дональда Трампа і активно перешкоджають двопартійній угоді про кордон"

В той час Трамп заявив:

"Якщо ви хочете мати справді безпечний кордон, ваша ЄДИНА НАДІЯ — проголосувати за ТРАМПА 2024".

Таким чином він дав зрозуміти, що республіканці шукатимуть будь-які приводи, щоб затягнути це питання *включно з допомогою Україні) аж до виборів. Тому спікер нижньої палати Джонсон дії  саме у цьому напрямку. 

Навіть частина республіканців в Сенаті обурені поведінкою Трампа. Сенатор від Республіканської партії Мітт Ромні з Юти сказав наступне:

"Я думаю, що кордон є дуже важливим питанням для Дональда Трампа. І той факт, що, якщо він повідомить сенаторам-республіканцям і членам Конгресу, що він не хоче, щоб ми вирішували проблему кордону, тому що він хоче звинуватити в цьому Байдена, є … справді жахливим... Але реальність така, що у нас криза на кордоні, американський народ страждає через те, що відбувається на кордоні. І хтось балотується в президенти не для того, щоб спробувати вирішити проблему, а навпаки — щоб сказати: "Гей, заблокуйте цю проблему, не вирішуйте, дозвольте мені взяти на себе заслугу за вирішення цього питання пізніше".

І це при тому, що, як повідомляє CNN, демократи в Сенаті вже були узгодили новий Закопроєкт, де враховані ультиматуми республіканців. З цього приводу Байден сказав:

"Те, про що ми домовилися, — якщо воно буде прийнято в закон — стане найсуворішим і найсправедливішим набором реформ для забезпечення безпеки кордону, які ми коли-небудь проводили в нашій країні. Це дало б мені, як президенту, нові надзвичайні повноваження закрити кордон, коли він буде перевантажений. І якби мені дали ці повноваження, я б використав їх у день, коли підпишу законопроект" 

Лідери Сенату розраховують, що угода по кордону зможе розблокувати допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню. Очікується, що  ця угода Сенату буде оприлюднена вже наступного тижня і розблокує переговорний процес. Республіканцям — трампістам знову буде наданий шанс показати своє справжнє обличчя. Заодно і реакція Трампа покаже — що йому важливіше: народ і безпека кордонів країни, чи особисті амбіції.  

Тим часом Трамп і частина його однопартійців під час бойкоту рішень Верховного суду США в черговий раз продемонстрували своє нехтування законами держави і вищими судовими інстанціями. Як може бути президентом людина, яка плює на Конституцію держави, на Верховний суд і при цьому закликає громадян до заколоту?

(З реклами презервативів бразильської студії Platinum Studio, де у головних ролях були Трамп, Путін і Кім Чен Ин).

Адміністрація Байдена дала Техасу час "порозумнішати" і визнати рішення Верховного суду, інакше "нічого хорошого з їхньої авантюри не вийде".

                                                                                ***

Андрій Піонтковський (через переслідування РФ мешкає у Вашингтоні), політичного експерта і аналітика, активного критика путіна і політики росії:

"русскоязычный трампизм — это тяжелое психическое заболевание":