Цієї неділі, 12 вересня, виповниться 100 років Станіславу Лему, видатному письменнику та футурологу, який народився і виріс у Львові. До вашої уваги деякі факти про Лема, які ви могли не знати. 

✔️ Станіслав Лем вільно володів українською мовою і часто критикував українських письменників та журналістів, які спілкувалися російською. У 1990-тих він навіть написав памфлет, присвячений винятково темі утисків української мови на території України.

✔️ Перше, що написав Станіслав Лем у житті — лист до батька у Львів зі Сколього в Карпатах. Тоді письменнику було чотири роки. «Перший лист, який я написав батькові зі Сколе, куди їздив зі своєю мамою, представляв собою невеликий опис моїх пригод у справжньому сільському туалеті. Так-так, тому самому — з діркою в дерев'яній підлозі. Дещо я, правда, згадувати не став. У цю саму дірку я викинув в'язку ключів нашого хазяїна». 

✔️ До 2021 року у Львові не було жодної згадки про видатного уродженця міста у міському просторі. Лише до 100-річчя цієї неділі на його будинку  за адресою Богдана Лепкого, 4 встановлять пам'ятну таблицю. 

✔️ У 1939 році Лема не прийняли до Львівської політехніки. Іспити Станіслав склав, але до Львова вже прийшов СРСР, а його батько був заможним лікарем, а відтак «буржуєм». Довелося вступати до медичного, куди сам Станіслав не дуже хотів. Утім саме завдяки навчанню на медика (1939-1941 року у Львові, і потім з 1946 року у Кракові) письменник познайомився з майбутньою дружиною Барбарою Лесняк.

✔️ Перший роман Станіслава Лема ніхто не хотів видавати цілих сім років.
«Шпиталь перетворення», перший великий твір геніального львів'янина, написаний у 1948 році. Видавці тогочасної соціалістичної Польщі змусили письменника зробити твір більш реалістичним, але навіть після цього його не видавали аж до 1955 року. Імовірно, саме через небажання вписувати твори в «соціалістичний реалізм» Лем і став фантастом.

✔️ За першу екранізацію знаменитого «Соляріса» Андрєєм Тарковскім Станіслав Лем отримав гонорар дві тисячі радянських карбованців. За права на екранізацію того ж роману Стівеном Содербергом у США йому заплатили півмільйона доларів.

✔️ Станіслав Лем народився в родині юдеїв, і в дитинстві ходив до синагоги. Усе свідоме життя вважав себе атеїстом. А його останньою роботою була постійна колонка для католицького тижневика. 

✔️ У 1973 році Лема прийняли до Американської спілки наукових фантастів. Уже у 1975 році його звідти вигнали: написав статтю, в якій критикував більшість тогочасних американських фантастів.

✔️ Одним із небагатьох американських письменників 1970-их, про яких Лем відгукувався схвально, був Філіп Дік. У 1974-ому році Дік написав листа в ФБР, у якому стверджував, що ніякого Лема не існує, і що насправді це літературний проект, придуманий марксистами. Лем ставився до цього з гумором, адже в Діка були проблеми з наркотиками.

✔️ Цього року у Львові до 100-річчя Лема відбуваються літературні читання і театральні постановки, відкривається мурал на вулиці Сахарова і перша черга креативного хабу Lem Station, у видавництві Човен вийшов переклад останньої біографії Лема, на вулиці Лепкого відкриється кафе Соляріс. Наступного року відкриють площу Лема та сквер Йона Тихого. 

Читайте також: Таємний сленг львівського паньства

Колаж зі сторінки Lem Station