Якось так сталося, що я поставив собі певний інтелектуальний фільтр: усіх людей почав ділити на розумних і нерозумних. Потім випадково прочитав п'ять законів дурнів професора Карло Чіполли і зрозумів, що загалом вчиняю правильно.

Ось вони:

  1. Ми завжди недооцінюємо кількість дурнів навколо нас;
  2. Вірогідність того, що людина дурна не залежить від інших її якостей;
  3. Дії дурня призводять до важких наслідків;
  4. Недурні люди завжди недооцінюють збиток, який наносять дурні;
  5. Дурень – це найнебезпечніший тип людини.

2019-й рік і подальші події доводять правильність кожного пункту.

  1. Дійсно, кількість дурнів є недооціненою. Славнозвісні 73% відверто лякають. Серед них, звичайно, є не тільки ті, хто не вміє вибудовувати причинно-наслідкові зв'язки, а й ті, хто це зробити просто лінувався. Я кількох таких знаю.
  2. У другому законі говориться про те, що дурень – повністю фізіологічне поняття. Дурнем не стають, а народжуються.

Знову ж, обисто знаю кількох людей з науковими ступенями, успішних бізнесменів, які входять до цих самих 73-х відсотків. При спілкуванні з ними розумієш, що вони повністю підходять під визначення Чіполли. До речі, більшість з них є активними антиваксерами.

  1. Падіння економіки, зовнішньополітичні провали, корупція, скандали.

Дії дурнів призводять до важких для інших наслідків. Причому сам дурень не отримує від своїх дій жодної вигоди, і навіть сам від них страждає.

  1. З четвертим пунктом Чіпполи не зовсім згідний. Було очевидно, що у 2019-му «мудрий народ» збирається зробити фатальну помилку. Більше того, я намагався, у міру сил, переконувати, але серіальна картинка для дурня більш інформативна.
  2. Ми нічого не можемо вдіяти із дурнями, світ може зруйнуватися через їх дії, але може і вистояти – завдяки зусиллям недурних громадян. В тих суспільствах, які розвиваються, недивлячись на ідіотів, є високий процент розумних, що компенсують весь збиток створенням різних благ для себе і для інших.

Хтось вірить в предсказання Ванги або у передбачення Нострадамуса, але для мене дослідження вчених на кшталт Чіполли є самими достовірними. Адже саме Чіппола ще у сімдесятих роках передбачив майбутнє України, яке стало для нас реальністю.

Хто сприйняв цей текст на свій рахунок – не ображайтесь. Адже є велика ймовірність, що я теж дурень. А що з дурня візьмеш.