Минулого, 2020 року ДП «НАЕК „Енергоатом“ отримало чистий дохід 45 млрд 648 млн грн та 6 млрд 837,2 млн грн валового прибутку. Одночасно, відповідно до фінансового звіту компанії, її чистий збиток за минулий рік становить 4,8 млрд гривень. Якими є основні причини мільярдних втрат компанії, що була і лишається прибутковою?

Боржники:

Гарантований покупець, Укренерго та Енергоринок У Енергоатома – кілька боржників. Держпідприємство „Гарантований покупець“, що купує у НАЕК електроенергію в рамках ПСО (виконання Енергоатомом спеціальних обов'язків із забезпечення населення доступною електроенергією), за 2020 рік завинило компанії 6 млрд 107 млн гривень. Несвоєчасно проводить розрахунки з НАЕК і оператор системи передачі – НЕК „Укренерго“. Наразі компанія винна Енергоатому 4 млрд 463 млн грн. А борг вже не існуючого держпідприємства „Енергоринок“, який купував усю вироблену в країні електроенергію до липня 2019 року, і досі становить 11,7 млрд грн – держава все ще неспроможна вирішити питання цієї колосальної заборгованості перед Національною атомною енергогенеруючою компанією. Таким чином, загальна заборгованість перед Енергоатомом наразі дорівнює 22 млрд 600 млн гривень.

Коливання курсу долара та євро

Не отримуючи вчасної сплати за вироблену та поставлену електроенергію, Енергоатом вимушений залучати нові кредити, одночасно обслуговуючи валютні кредитні лінії від міжнародних фінансових організацій. Вони оформлені, зокрема, з метою будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) та виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС (КЗПБ). Торік витрати компанії за курсовими різницями, які виникли під час переоцінки кредитних зобов'язань під час коливання курсу євро та долара США, становили 6 млрд 601 млн гривень. Ці витрати стали основною причиною продемонстрованих фінзвітом збитків компанії. При цьому коефіцієнт відношення боргу до EBITDA (показника прибутку підприємства до вирахування відсотків, податків і амортизації) за минулий фінансовий рік зріс із 5,6 до 8,3. Виконання спецобов'язків і недоотриманий дохід В рамках покладених урядом на НАЕК „Енергоатом“ спеціальних обов'язків (ПСО) компанія постачає громадянам доступну електроенергію за регульованою ціною, що значно нижча за її собівартість. Протягом кількох місяців продаючи в рамках ПСО 50% обсягу виробленої електроенергії за ціною 1 коп/кВт-год, Енергоатом втратив 1,2 млрд грн. А через примусове скорочення обсягу товарної продукції Енергоатома з 80,6 млрд кВт-год до 73,7 млрд кВт-год згідно з Прогнозним балансом, затвердженим Міненерго торік у квітні, компанія недоотримала 4,7 млрд грн доходу. Адже в результаті балансових обмежень деякі енергоблоки були виведені в резерв на період від одного до трьох місяців, а інші працювали з обмеженнями потужності від 10 до 40%.

Прибутковість у 2021 році

Цього року Енергоатом планує знизити коефіцієнт відношення боргу до EBITDA й отримати прибуток. Близько 1,2 млрд грн компанія заощадить унаслідок перегляду чинних контрактів, укладених за попереднього керівництва НАЕК. Ще близько 200 млн доларів Енергоатом відтепер заощаджуватиме щорічно – завдяки тому, що запущений влітку цього року перший пусковий комплекс Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) дозволить відмовитися від послуг російських компаній з переробки та тимчасового зберігання ВЯП.

НАЕК „Енергоатом“ – оператор чотирьох українських АЕС, що забезпечує від 55% до 70% потреб країни в електроенергії, один з найбільших платників податків в Україні. За підсумками першого кварталу 2021 року компанія гарантовано демонструватиме прибутковість.