Ми покладаємо великі надії на Міжнародну конференцію з відновлення України (Ukraine Recovery Conference, June 21-22, London)? А навіщо тоді наші чиновники і політики так зухвало паплюжать міжнародний імідж України?
Напередодні Ukraine Recovery Conference в Лондоні готуються до гучного судового процесу. Бізнесмен з британським паспортом Томаз Сомхішвілі позивається до керівництва Києва через те, що злодійкуваті київські чиновники «освоїли» його гроші, а реалізувати інвестиційні проекти так і не дали. А наздогін ще й організували масштабну кампанію з «чорного піару».
Представляти інтереси Сомхішвілі у Високому суді Лондону буде відома британська юридична компанія Zaiwalla & Co. А це вже серйозний дзвоник! Адже настільки відомі юристи не будуть хапатися за будь-яку справу. І сам Сарош Заївалла – відомий та впливовий юрист, добре знаний у Великобританії і в міжнародних колах. І представляти інтересі в суді буде такий відомий юрист як Едвард Гарн'є – член Палати лордів, колишній Генеральний стряпчий з питань Англії та Уельсу та екс-депутат Палати громад. Отже, широка міжнародна увага цій справі «Сомхішвілі проти чиновників з Києва» забезпечена.
Як повідомила Zaiwalla & Co, «пан Сомхішвілі став мішенню масштабної наклепницької кампанії. Публічна атака, що ґрунтується на хибних звинуваченнях, виглядає як ретельно скоординована, включаючи напад і тиск на певні українські ЗМІ з метою придушити будь-яке неупереджене розслідування звинувачень та висвітлення правдивих фактів щодо Сомхішвілі, його інвестиції в Україну та влади Києва».
В чому суть справи? Іноземний інвестор Томаз Сомхішвілі хотів вкласти десятки мільйонів в інфраструктуру Києва. А злодійкуваті київські чиновники однією рукою отримали 24 мільйони доларів, а другою – анулювали всі угоди про інвестиції.
У 2007 році на запит КМДА іноземний бізнесмен Томаз Сомхішвілі вклав біля 14 мільйонів доларів в проект реконструкції Харківської площі на південно-східній околиці Києва. Також Сомхішвілі профінансував архітектурний проект, який розробили відомі архітектори з Великобританії.
Зі свого боку, київські чиновники не виконали жодного свого зобов'язання. Іноземний інвестор навіть право на оренду земельної ділянки мав отримувати через наш «найбільш справедливий суд в світі».
Київські чиновники вирішили «зіскочити» — скасували конкурс на Харківської площі і замовили незалежну оцінку витрат Сомхішвілі як інвестора. І загнали самі себе у пастку — адже аудитор Baker Tilly, який входить до світової «першої десятки», оцінив витрати Сомхішвілі у 24 мільйони прямих збитків і 76 мільйонів непрямих.
Наші чиновники «відморозились» — і почалася довга судова епопея, яка триває й досі.
Так, у 2019 році Сомхішвілі переміг в суді, який офіційно назвав його вимоги справедливими і визнав, що інвестор має вимагати повернення 24 мільйонів. КМДА «нанесла удар у відповідь», домігшись скасування рішення в апеляції.
Але в 2021 році Сомхішвілі одержав вирішальну перемогу у Верховному суді. Верховний суд скасував рішення апеляційної інстанції – і повернув справу на повторний розгляд. Красномовний факт — офіційний представник посольства Великобританії відвідував кожне засідання суду, адже влада Великобританії намагається піклуватися про інвесторів, які мають британський паспорт.
До речі, після початку повномасштабної війни РФ проти України у лютому 2022 року сам Томаз Сомхішвілі запропонував КМДА мирову году – він знімає всі свої претензії, а влада Києва надає йому під інвестпроект іншу земельну ділянку.
Але, як відомо, «у наших собственная гордость». Тому чиновники не погодилися ні гроші повернути, ні мирову угоду укласти. А розпочали проти Сомхішвілі розповсюджувати «чорний піар».
Нема сенсу повторювати всі ці «звинувачення», адже у 2022 році партнер міжнародної юридичної компанії Wolf Theiss Тарас Думіч докладно і по пунктах спростував всі ці наклепи.
На письмові запиті РНБО, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки, інші правоохоронні органи офіційно відповіли – вони не мають жодних питань чи претензій до Сомхішвілі.
Лунали звинувачення, що Сомхішвілі – не справжній громадянин Великобританії? У січні 2022 року Мінюст офіційно заявив, що не має сумніві щодо британського паспорту Сомхішвілі.
А Міністерство оборони Грузії публічно спростувало побрехеньки, ніби на грузинських заводах Сомхішвілі ремонтують літаки з РФ.
І ось тепер в Лондоні розпочинається судовий процес під умовною назвою «Сомхішвілі проти влади Києва». Небезпечно, що цей судовий процес розпочинається напередодні Конференції з відновлення України. Адже до подій у Лондоні буде прикута увага сотень і тисяч інвесторів з усього світу. З одного боку, влада України намагатиметься залучити мільярди доларів на відновлення країни. З іншого боку, сотні і тисячі інвесторів наочно побачать, як насправді перші особи Києва і України ставляться до іноземних інвесторів.
Коментуючи початок судового процесу, партнер Zaiwalla & Co Лейф Крестол вже висловив обурення з того факту, що, виявляється, українська влада не тільки не підтримала іноземного інвестора, але й взагалі за «чорним піаром» щодо Сомхішвілі можуть стояти українські чиновники.
«Дивно, що в Україні, країні, яка отримала таку беззастережну підтримку Об'єднаного Королівства в своїй нинішній боротьбі, британський громадянин і інвестор в Україні, який інвестував в країну протягом 17 років, став об'єктом такої атаки, метою якої є перешкоджати справедливому розгляду судової справи і фактично експропріювати його інвестиції без компенсації», — висловив своє обурення відомий британський юрист.
«На жаль, ні тільки те, що українська влада нічого не зробила для захисту прав пана Сомхішвілі, але й те, що представники української політичної еліти і чиновники можуть стояти за атакою на нього. Правова система Великобританії користується всесвітньою репутацією, про що часто заявляє Президент України, і тепер пан Сомхішвілі буде покладатися на британське правосуддя, щоби захистити свої права і притягнути до відповідальності тих, хто стоїть за нападом», — попередив Лейф Крестол.
Що хочу сказати? Якщо судовий процес буде відбуватися в Лондоні. Якщо представляти інтереси Сомхішвілі взялася така фірма як Zaiwalla & Co. Якщо в процесі братимуть участь такі серйозні юристи як Едвард Гарн'є і Лейф Крестол, то очевидно, що цей процес буде лунати на весь світ. І замість того, щоб дискутувати, як допомогти Україні, іноземні політики, бізнесмени і меценати будуть обговорювати такі теми як корумпованість українських чиновників, бездіяльність правоохоронців, зневага до прав іноземних інвесторів тощо.
Що виграє Україна від того, що цей судовий процес в Лондоні лунатиме на весь світ? На мій погляд, нічого не виграє. Тільки програє.
А є ще моральна шкода. А ще є таке поняття як «недоотримана вигода». Тобто, ця історія не закінчиться втратою обличчя для української влади. І сплатою 24 мільйонів доларів теж не закінчиться.
Отже, що маємо в сухому залишку?
Можна сперечатися, чи є вимоги пана Сомхішвілі до української влади обґрунтованими, чи ні. Але факт є факт – в суді Лондону розпочинається гучний судовий процес.
Можна сперечатися щодо вимог іноземного інвестора, але є рішення Верховного суду від 2021 року, який визнав законною його вимогу повернути 24 мільйони доларів. І рішення Верховного суду – це юридичний факт.
Є ще один факт – цей гучний судовий процес розпочинається напередодні Міжнародної конференції з відновлення України. Отже, бізнесмени і меценати з усього світу на власні очі побачать – як влада в Києві і в Україні загалом ставиться до іноземних інвесторів, які як Сомхішвілі витратили мільйони на те, щоб покращити інфраструктуру нашої столиці.
Наостанок, виникає справедливе питання – чому інвестиційний імідж України перед лицем всього світу має страждати через недолугих і злодійкуватих київських чиновників? Не розумію.