Кінець 2008 року. Набирає обертів україно-російська газова криза. А на початку 2009 року Газпром перекриває вентиль і припиняє поставки газу в Україну. В результаті було укладено нову газову угоду з базовою ціною в 450 дол. за тис. куб.

Росія викристовувала вуглеводні не лише як економічний ресурс, а й геополітичний. Зокрема розширення ЄС і НАТО вони намагалися гальмувати пропонуючи свої газові угоди й проекти. Лише в 2014 — 2015 роках усім європейським вдалось зупинити ці потуги Росії. Тепер газ не є козирем в руках у Путіна. Його газову карту бито.

Сьогодні коронавірус проширився на увесь світ. Люди чекають на ефективні ліки. Провідні світові фармкомпанії почали свої розробки. Аж ось інформація — Росія вже винайшла вакцину від вірусу. Вже проходять останні тетсування на людях і незабаром почнеться масова вакцинація росіян.

Чи могла Росія випередити увесь світ у розробці цієї вакцини? Теоретично так. Адже вони точно мають секретні лабораторії, які розробляють біологічні матеріали, які потім можна буде використовувати як біологічну зброю. Приклад «новічка» тому доказ. Хоча це вже не біологія, а хімія, але суть та сама.

В таких секретних лабраторіях могло народитись щось для боротьби з Covid-19. Можливо тому, що розробки відбувались в секретних умовах вони не йдуть на патентування вакцини за міжнародними стандартами і в наслідок цього ВООЗ не визнає вакцину. А раз так, то й довіри до неї бути не може.

Взагалі вакцина це препарат, що складається з ослаблених збудників хвороби, або її синтетичних чи біологічних замінників. Отже в складі вакцини від коронавірусу має бути або ослаблений якоюсь дією коронавірус, або щось, що його заміняє. Для належної розробки вакцини слід розкрити геном вірусу і в цьому мабуть найбільша складність.

Але повернімось до політики. Тепер Кремль, оголосивши про вакцину прагне виступити в ролі спасителів людства. Оскільки газову карту бито, то тепер Путін триматиме в руках карту вакцинну. В нас є вакцина, нате, беріть — кажуть вони. Так само було й з газом на початках. Налєтай, торопісь, покупай наш газ! А потім з'явилась новітня російська геополітика, пов'язана з вуглеводнями.

Чи не станеться та ж історія з вакциною? Адже в Кремлі ті ж персоналії. Вірніше та ж персоналія. І вона буде там перебувати й надалі, з огляду на нещодавні зміни до російської Конституції. То чи може бути довіра з огляду на те, що: 1) вакцину не патентують офіційно в ВООЗ, що наштовхує на висновок про її секретність, вони щось приховують; 2) наявність в Кремлі влади, яка здатна використати вакцину в геополіичних інтересах. Відповідь — ні.

Як висновок слід прискорити розробку і фіналізацію вакцини міжнародними фармацевтичними компаніями і тільки після реєстрації її в ВООЗ можна давати їй довіру й старт. Україна могла б взяти участь у цій розробці, адже ми досі маємо для цього наукову мікробіологічну базу.