Замість економіки в турборежимі працює верстат для друку ОВДП, а коли ці папери ніхто не купуватиме, запустять інший верстат, який друкуватиме гроші.

Влада готує до прийняття бюджет 2021. До другого читання внесено ряд поправок. Зокрема незначно зменшено прогноз зростання ВВП, видаткову частину та дефіцит. А ось дохідну частину збільшили на 20 млрд. Основною вадою бюджету залишається його незбалансованість і нереалістичність. Це означає, що він не може бути виконаний і потребуватиме перегляду на протязі року.

Наприклад зростання ВВП передбачається в розмірі 4,6%. Це дуже непоганий показник, який останній раз економіка демонструвала в другому кварталі 2019 року, якраз на момент передачі влади від Порошенка до Зеленського. Чи зможе економіка, яка в другому кварталі 2020 демонструвала падіння в розмірі 11%, так швидко почати відновлюватись? Можливо лише теоретично, але для цього потрібно бути китайцями, або потрібно … повернути Порошенка.

Давайте детальніше зазирнемо у цю фінансову конституцію на наступний рік. Документ немає нічого спільного з справедливістю. Грошей вдосталь буде передусім для вузького кола владних структур, таких як Генпрокуратура, МВС, СБУ, ДБР, Офіс президента. Це там, де на чолі всі свої. Також не забули й про Верховну Раду та Секретаріат Кабміну – їм теж грошей дадуть.

Але головне подивування викликає різке збільшення асигнувань на прокуратуру. Це відносне невелике відомство отримає додатково 2 млрд. Усього прокурори наступного року отримають 9,5 млрд. Хоча ніяких подивувань – прикормлені правоохоронці точно не будуть цікавитись фактами розбазарювання ковідного фонду.

Натомість зменшено фінансування оборонного бюджету на 1,9%. Так наче війну з Росією ми вже завершили. Хоча хтось при владі для себе може й завершив, тому таке відношення до армії. Фінансування медицини заплановано лише на половину від потреби. На закупівлю вакцини виділено лише 2 млрд. Але виходячи з вартості вакцини для всеохопної вакцинації потрібно 30-40 млрд. Збільшення мінімальної зарплати до обіцяних 6500 грн. відтерміновують аж на кінець 2021 року. Надходжень до пенсійного фондуне не стане більше, а трансфертів з бюджету до ПФ заплановано менше на 8,5 млрд. Дірка в пенсійному фонді досягне астрономічних розмірів.

Знову під ударом опинились регіони. Розмір Державного фонду регіонального розвитку зменшено аж на 4,5 млрд. Це означає, що деякі регіональні програми й проекти, які ще жевріли цього року в наступному році заморозять. Заощаджуватимуть гроші також і на освіті й науці – цілих 4,2 млрд. Про регулярні збільшення зарплат вчителям, які заплановані були ще попередньою владою, можна забути, не кажучи вже про гучно обіцяні 4 тис. євро. Мінкультури недорахується аж 1,2 млрд.

Щоб збільшити дохідну частину бюджету анонсовано покращення адміністрування податків. Також буде збільшено відсоток дивідендів державних підприємств, які відраховуватимуть до бюджету – з 30% до цілих 90%. Це ж забиратиме усі кошти на розвиток Укрзаліниці наприклад. Про оновлення вагонів і локомотивів можна забути.

І на останок – родзинка. В 2019 році на момент передачі влади зеленій команді державний борг був на рівні 59% від ВВП. На 2021 рік в бюджеті заплановано рівень боргу – 69%. За півтора року діюча влада збільшила борг на 10%. Рівень держзапозичень на сьогодні надзвичайно високий. Визнані світові кредитори грошей не дають, оскільки для цього є причини, зокрема руйнування антикорупційної інфраструктури, тож в турборежимі працює верстат, який друкує ОВДП. Ці папери продають з високим дисконтом, а коли вже не купуватимуть і їх, включать інший верстат, який друкуватиме гроші. От заживемо!