У середині жовтня Шевченківський райсуд м. Києва надав дозвіл СБУ на проведення обшуку на металургійному підприємстві «АрселорМіттал Кривий Ріг» у справі про ухилення від сплати податків і заниженні обов'язкових платежів за землю у 2015-2019 рр.
Пізніше факт проведення слідчих дій підтвердили на самому підприємстві, проте рішуче відкинули звинувачення правоохоронців, назвавши їх необґрунтованими.
Натомість у «АрселорМіттал Кривий Ріг» зазначили, що у 2019 році Офіс великих платників податків за результатами проведеної перевірки донарахував підприємству 7,9 млрд грн.
Втім, у встановлений законом термін, підприємство надало свої заперечення до акту перевірки та оскаржило рішення у Державній податковій службі.
«В результаті неупередженого розгляду поданої скарги у порядку, встановленому чинним законодавством України, донараховані зобов'язання зменшилися вдвічі — до 3,5 млрд грн», — зазначили у прес-службі металургійного гіганта.
Тобто податкова замість того, аби піти старим «дідівським» методом, стала на бік платника, який навів достатньо доказів, які ставлять під сумнів висновки, наведені Офісом великих платників.
Далі «АрселорМіттал Кривий Ріг» звернулося до суду.
«Наразі відкрито дві судові справи, провадження за якими не завершено. При цьому стаття 212 Кримінального кодексу України, яка фігурує у судовому рішенні, передбачає ухилення від сплати податків при вже встановленому судом зобов'язанні їх сплатити. До вступу в законну силу судового рішення, податкові донарахування вважаються неузгодженими, і підприємство не зобов'язане їх сплачувати… Наголошуємо, що факт скасування частини донарахувань в установленому законом адміністративному порядку не може розглядатися як злочин», — повідомила прес-служба підприємства.
Що маємо у результаті? Підірвану репутацію одного з найбільших інвесторів України.
Більше того, що у цій справі фігурує колишній голова Державної податкової служби Сергій Верланов, який звинувачується у тому, що скасував податкові донарахування «АрселорМіттал Кривий Ріг» з метою отримання останнім неправомірної вигоди. Отже, підприємство, за твердженням слідства, отримало неправомірну вигоду у вигляді скасованих податкових донарахувань.
Якщо так, то слідство мало би з'ясувати, яким чином менеджмент металургійного гіганта впливав на Сергія Верланова під час його перебування на посаді голови Державної податкової служби.
Нагадаю, на початку у компанії у зв'язку із обшуками заявляли про тиск на іноземного інвестора, що не сприяє покращенню інвестиційної привабливості України. Чи значить це, що зараз їх влаштовує тиша? Чи все ж відстоювати свою репутацію собі дорожче?
З іншого боку, чи означає подібна тиша, що донарахування все ж були законними і тепер Арселор має сплатити кошти до бюджету?
У будь-якому разі подібна ситуація кидає сумнів на компанію, яка є одним з найбільших платників податків в Україні, є міжнародною та публічною, декларує найвищі стандарти ведення бізнесу, а акції материнської компанії «АрселорМіттал» котуються на низці фондових бірж, зокрема Нью-Йорка, Амстердама, Парижа, Люксембурга, Барселони, Більбао, Мадрида та Валенсії.