Роман Ратушний

- Росіяни просуваються до Слов'янська: 13 червня американський інститут дослідження війни повідомляв, що російські війська намагаються  просуватися на південний схід від Ізюма в напрямку Слов'янська і досягли певного прогресу.

Як зазначається, росіяни, ймовірно, намагалися відтіснити українські сили від лінії фронту на північному сході Харківщини та 12 червня обстріляли українські позиції в Харкові та навколо нього. Російські сили продовжували наземні штурми в Сєвєродонецьку і підірвали мости з міста, ймовірно, намагаючись перерізати українські наземні шляхи сполучення з Бахмута до Лисичанська та Сєверодонецька. Як пишуть аналітики ISW, на півдні Україні росіяни зосередилися на обороні.

- В Україні заборонили ще одну проросійську партію: У понеділок, Восьмий апеляційний адміністративний суд 13 червня у Львові заборонив партію «Соціалісти», яку РНБО і Мін'юст вважають проросійською.

Майно партії «Соціалісти» та всіх її осередків, згідно з рішенням суду, передається державі. Але саме рішення може бути оскаржене у Верховному Суді. Цього разу суд дав змогу почути позицію Мін'юсту — засідання було відкрите. Під час розгляду не було представника партії «Соціалісти».

Партія «Соціалісти» була заснована у серпні 2014 року під назвою «Робітників, селян, інтелігенції України». Актуальну назву «Соціалісти» партія отримала у лютому 2015 року. Риторика представників партії всі ці роки була приблизно однакова — акцент на «проєвропейськості» (програму партії нібито взяли у якихось європейських соціалістів), гасла за все хороше і проти всього поганого та критика влади (і Порошенка, і Зеленського).

- Всі мости, що ведуть до Сєвєродонецька зруйновані: Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що окупанти зруйнували всі мости, що ведуть до міста, але запевнив, що українські військові там не заблоковані. 

«Всі мости зруйновано, але Сєвєродонецьк не заблоковано. Комунікація з містом є. Рашисти повністю не захопили Сєвєродонецьк, частина міста під українським контролем. Всі мости, що ведуть до обласного центру зруйновано. Евакуація та підвезення гумвантажів неможливі. Сєвєродончани, що залишилися в місті виживають у вкрай важких умовах». Гайдай запевнив, що українські захисники мають змогу відправляти поранених у медзаклади. 

- Росіяни хочуть встановити контроль над Богородичним і наступати на Словянськ: У вівторок, 14 червня Генштаб ЗСУ повідомляв, що на Слов'янському напрямку росіяни зосередилися на тому, аби встановити  контроль над   Богородичним та створити умови для  наступу на Слов'янськ.

Ворог застосовує артилерію поблизу Дібрівного, Карнаухівки, Нової Дмитрівки та Вірнопілля. На Харківському напрямку ворог зусилля зосереджує на обороні та недопущенні   просування наших сил  до кордону. Загарбники задіяли армійську авіацію у районах населених пунктів Рубіжне, Руська Лозова, Байрак та Дементіївка. На Лиманському напрямку окупанти перегруповують війська для   наступу в напрямках Лиман – Райгородок та Ямпіль – Сіверськ. На Сєвєродонецькому напрямку противник посилив угруповання за рахунок переміщення у район населених пунктів Кремінна — Рубіжне до двох БТГ. За підтримки артилерії веде штурм у Сєвєродонецьку, намагається закріпитися у центрі міста. На Бахмутському напрямку агресор обстрілює з артилерії позиції наших військ у районах населених пунктів Відродження, Новолуганське і Бахмут. Має частковий успіх, закріплюється у Відродженні. Продовжує штурм у напрямку Відродження – Вершина.

На Авдіївському, Курахівському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках ворог активних дій не вів. Посилив застосування авіації та артилерії для сковування наших військ. На Південнобузькому напрямку окупанти зосереджують основні зусилля на утриманні   рубежів та недопущенні контрнаступу наших військ. На Криворізькому напрямку ворог провів мінування узбережжя річки Інгулець по рубежу Давидів Брід – Калинівське. На Миколаївському напрямку, у районах населених пунктів Станіслав, Томина Балка, Дослідне Херсонської області, ворог розгорнув до двох реактивних батарей та однієї батареї ствольної артилерії.

На Волинському та Поліському напрямках суттєвих змін у діяльності ЗС Білорусі не відзначалося. На Сіверському напрямку противник посилив підрозділи зі складу 1 танкової армії Західного військового округу, що залучається до прикриття російсько-українського кордону у Брянській та Курській областях, двома БТГ з повітряно-десантних військ. Агресор обстріляв з артилерії наші позиції   у прикордонних районах Сумської та Чернігівської областей. Провів   розвідку БпЛА у районі населеного пункту Середина Буда Сумської області.

У готовності до застосування ракетного озброєння в акваторії Чорного моря перебуває п'ять носіїв крилатих ракет морського базування типу «Калібр». Ворог продовжує зазнавати втрат у живій силі та техніці. Для вирішення проблеми відновлення пошкодженого озброєння та техніки діє близько 30 мобільних бригад у Бєлгородській, Воронезькій, Ростовській областях, а також на тимчасово окупованій території АР Крим.

- На фронті загинув відомий київський активіст Роман Ратушний: У вівторок стало відомо, що 9 червня у бою під Ізюмом Харківської області загинув відомий столичний активіст і розвідник 93 ОМБр «Холодний яр» Роман Ратушний.

Дослівно ГО «Захистимо Протасів Яр»: «Важкі дні... Підтвердилась страшна новина… 9 червня в бою, під Ізюмом, загинув лідер нашої громади, голова ГО „Захистимо Протасів яр“ і розвідник 93 ОМБр „Холодний яр“ – Роман Ратушний. Ромчик був кращим з нас, відчайдухом, який завжди був першим в будь-якому бою і ніколи не проявляв страху. Так сталося, що в його останньому бою, він був в розвіддозорі в складі бойової групи і загинув під час виконання бойового завдання».

5 липня Ратушному мало б виповнитися 25 років. З першого дня повномасштабного російського вторгнення Ратушний брав участь в боях під Києвом, а потім вже в складі 93 ОМБр «Холодний яр» звільняв Тростянець, воював на Сумщині та під Ізюмом. В ГО додали, що про дату похоронів повідомлять пізніше.

- ЗСУ знищили 60 одиниць техніки ворога та 70 окупантів: 15 червня стало відомо, що за минулу добу на південних рубежах захисту українські військові знищили 70 загарбників і 60 одиниць ворожої техніки.

«Окупаційні війська двічі намагалися нанести авіаційний удар. Вранці ворожий гелікоптер збито нашим підрозділом із переносного зенітно-ракетного комплексу, а вдень інший ворожий Мі-8 атакував річкову переправу, намагаючись обмежити наші підрозділи в маневрах. У відповідь нашою авіацією нанесено 3 удари по скупченню живої сили та військової техніки рашистів на Херсонщині. Також нанесено ракетні удари по складах пального та району зосередження техніки, подавлено 2 командно-спостережних пункти противника».

«Загалом за добу, в результаті виконання вогневих задач нашими підрозділами завдано втрат ворогу в кількості 70 рашистів та понад 60 одиниць ворожої техніки».  півдні України ЗСУ, зокрема, знищили: 1 гелікоптер,1 самохідна гармата «Піон»,1 реактивна система залпового  вогню «Град», 3 гаубиці 152 мм, 19 одиниць броньованої, 33 автомобільної, 4 – інженерної техніки. Також знищено 2 склади боєприпасів.

- Позиції України допомагає зміцнювати понад 40 держав: 16 червня державний секретар США Блінкен заявив, що у війні проти російських загарбників Україні надають допомогу Сполучені Штати і ще понад 40 країн.

«Коли він вирішив розпочати невиправдане вторгнення проти свого сусіда, президент Путін мав намір розділити Сполучені Штати, їх союзників і партнерів. Тим не менш, ми сильніші та більш згуртовані, ніж будь-коли. Кремль думав, що це підірве або навіть повалить український уряд, але президент Зеленський і уряд України міцні. Допомога США у безпеці та понад 40 союзників і партнерів продовжують зміцнювати позиції України, щоб захистити її незалежність, суверенітет і територіальну цілісність, забезпечити перемоги на полі бою та, зрештою,  зміцнити позиції України за столом переговорів».

- Лідери Німеччини, Італії, Румунії та Франції висловилися за «негайний» статус кандидата на членство в ЄС для України: 16 червня після зустрічі з Володимиром Зеленським у Києві лідери Німеччини, Італії, Румунії та Франції висловилися за «негайний» статус кандидата на членство в ЄС для України.

«Після зустрічі з Володимиром Зеленським в президентському палаці в четвер глави держав Німеччини, Італії, Румунії та Франції висловилися за „негайний“ статус кандидата на членство в ЄС для  України», — йдеться у повідомленні. «Німеччина виступає за позитивне рішення на користь України. Це стосується і Республіки Молдова. Україна є частиною європейської родини „, — сказав Шольц, якого цитують німецькі ЗМІ.

Президент Франції Еммануель Макрон також підтримує цей крок. «У будь-якому разі ми підтримуємо статус України на приєднання до Європейського Союзу», – заявив Макрон. За його словами, цей статус супроводжуватиметься дорожньою картою, а також враховуватиме ситуацію на Західних Балканах.

- ЗСУ підбили буксир окупантів, який віз людей та зброю на Зміїний: 17 червня Військово-морські сили Збройних сил вразили буксир російських окупантів із зенітно-ракетним комплексом «ТОР» на борту, який віз людей та зброю на Зміїний. «ВМС ЗС України уразили черговий „аналогов нет“ — буксир із ЗРК „ТОР“ на борту. В акваторії Чорного моря було уражено буксир чорноморського флоту „Василий Бех“, під час транспортування ним на острів Зміїний боєприпасів, озброєння та особового складу чорноморського флоту.

Навіть наявність на борту зенітно-ракетного комплексу „ТОР“ не завадило ВМС ЗСУ демілітаризувати російських загарбників». За інформацією ОК «Південь», буксир «перетворили на плавуче вогнище». За попередніми даними, уражено 70% екіпажу, доля решти – невідома.

українські військові

- Єврокомісія офіційно запропонувала надати Україні статус країни-кандидата на вступ до ЄС: 17 червня Європейська комісія офіційно рекомендувала надати Україні статус кандидата на вступ в Європейський Союз. Про це оголосила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн на брифінгу в Брюсселі, повідомляє кореспондент «Європейської правди». «Комісія рекомендує Раді, по-перше, надати Україні європейську перспективу і по-друге — надати статус кандидата. Звичайно, з розумінням, що країна виконає певний набір подальших важливих реформ», — сказала фон дер Ляєн.

У заяві Єврокомісії йдеться, що Україна загалом просунулася у досягненні стабільності інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу та захист меншин.

Також відзначається, що Україна продовжила хороші макроекономічні результати, демонструючи гідну уваги до макроекономічної та фінансової стабільності, потребуючи продовження амбітних структурних економічних реформ. «Ми знаємо, що українці готові померти за європейську перспективу. Ми хочемо, щоб вони жили з нами європейською мрією», — додала фон дер Ляєн.

- Євробачення 2023 року відбудеться не в Україні: У ту ж пятницю стало відомо, що Європейська мовна спілка вирішила, що пісенний конкурс «Євробачення» у 2023 році відбудеться не в Україні. Організатори звернулися до Великої Британії, щоб обговорити можливість проведення конкурсу там, оскільки представник цієї країни посів друге місце.

 «EBU хотів би подякувати UA.Суспільне за їхню щиру співпрацю та відданість вивченню всіх сценаріїв протягом кількох тижнів після перемоги Kalush Orchestra»s 14 травня в Турині та поділитися своїм сумом та розчаруванням з приводу того, що конкурс наступного року не може бути проведений в Україні... В результаті цього рішення, відповідно до правил і для забезпечення безперервності заходу, EBU тепер почне переговори з ВВС, що посіли друге місце цього року, про потенційне проведення конкурсу Євробачення-2023 року в Сполученому Королівстві“.

- Джонсон знову завітав з неоголошеним візитом до Києва: 17 червня прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у п'ятницю прибув до України з неоголошеним візитом. Джонсон мав прибути на захід у Донкастері та виголосити промову перед парламентарями і представниками бізнесу, але в останню хвилину припинив участь у ньому. Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Джонсон прибув до Києва. Глава держави виклав у Telegram відео зустрічі британського прем'єра.

„Багато днів цієї війни довели: підтримка України з боку Великої Британії тверда й рішуча. Радий знову бачити в Києві великого друга нашої країни Бориса Джонсона“, — написав Зеленський.

Висновок:

Цей тиждень почався для України з досить сумних новин. Так, на фронті загинув київський активіст Роман Ратушний, а Росія просувається до Слов'янську. Росія продовжує атакувати Сєвєродонецьк. Тому, Україна знищила усі мости до міста.

Закінчився тиждень явно позитивно. Так, спочатку до Києва з офіційними візитами прибули наші західні партнери – канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Еммануель Макрон та голова уряду Італії Маріо Драгі. Вони побували в Ірпні, зустрілись з президентом України Володимиром Зеленським. Потім зявилась новина, що Єврокомісія підтримує надання Україні статус країни-кандидата на вступ в ЄС, а Грузії – ні. А вже в останній робочій день тиждень до Києва прибув голова уряду Британії Борис Джонсон, який, напевно, цікавився, чим закінчилась зустріч Зеленського з європейськими лідерами. Тож, тиждень видався у чомусь поганим, а в чомусь досить обнадійливим. Зокрема, у питанні надання Україні статусу країни-кандидата, у чому ми ще кілька тижнів тому сильно сумнівались.