Азовсталь

Володимир Мулярчук, Центр досліджень проблем громадянського суспільства

- Путін планує операції на Донбасі на рівні полковника чи генерала: 16 травня західні ЗМІ повідомляла президент РФ Володимир Путін став настільки особисто залучений до війни в Україні, що, згідно з західними військовими джерелами, приймає оперативні та тактичні рішення «на рівні полковника чи бригадного генерала». Про це пише "The Guardian" із посиланням на джерела серед західних військових. За словами джерел видання, президент Росії допомагає керувати пересуванням військ на Донбасі. Джерела також стверджують, що Путін, як і раніше, тісно співпрацює з начальником Генштабу ЗС РФ Валерієм Герасимовим, незважаючи на заяви, що звучали в Україні, про те, що той був усунений.

«Ми вважаємо, що Путін і Герасимов беруть участь у прийнятті тактичних рішень на рівні, на який ми зазвичай очікуємо від полковника чи бригадного генерала», — сказало військове джерело. «Жодних додаткових подробиць, що підтверджують цю заяву, надано не було, хоча передбачалося, що оцінка тісної особистої залученості Путіна ґрунтувалася на отриманих розвідданих», — пише The Guardian. Видання нагадує, що російським військам поки що не вдалося досягти прориву на Донбасі, де вони вже місяць ведуть наступ.

- Путін каже світовим лідерам, що час перемовин із Зеленським не настав: Того ж дня президент держави-агресора В. Путін заявляє деяким світовим лідерам, що час для переговорів з президентом України для припинення війни ще не настав.

Жовква нагадав, що Зеленський неодноразово висловлював готовність до прямих перемовин із Путіним. «Ми прекрасно знаємо, що декілька лідерів і держав зверталися до президента Путіна з таким проханням, закликом: сісти за стіл переговорів. Але, на жаль, досі він не готовий, більше того, деяким лідерам він говорить, що час ще не настав», — зазначив Жовква.

Він висловив думку, що можливо, Росія все ще сподівається здобути хоч якісь перемоги на фронті, щоб посилити свої позиції на переговорах. Водночас він запевнив, що росіянам не вдасться цього досягти. Президент Путін спілкується телефоном з президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Також він приймав у Москві канцлера Австрії Карла Негаммера та Генсека ООН Антоніу Гутерреша.

- Боррель пояснив, що для ЄС буде перемогою України у війні: Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що перемогою України у війні з Росією стане відкидання російських загарбників за межі кордонів України.

Боррель відповідав на запитання щодо намагань Росії встановлювати власні окупаціні адміністрації на зайнятих українських територіях. Він запевнив, що ЄС не вважатиме ці території російськими. «Ми не визнаємо жоден кілометр квадратний, взятий росіянами, так само як ми не визнаємо (анексію) Криму. Ми не визнаємо жодну частину України, яка буде оголошена частиною Росії», — сказав глава європейської дипломатії. «Ми захищаємо територіальну цілісність України. І коли ми це говоримо — ми сподіваємось, що Україна виграє цю війну. Це означає, що вона відкине загарбників за межі своїх кордонів», — додав Боррель.

- Суд арештував активи офшорів Фрідмана і партнерів вартістю 12 мільярдів: Того ж дня суд наклав арешт на активи кіпрських компаній олігарха Михайла Фрідмана на загальну суму понад 12,4 млрд грн – через ці компанії Фрідман та його бізнес володіє Альфа Банком.

Так, за процесуального керівництва Офісу генерального прокурора триває досудове розслідування кримінального провадження за фактом легалізації майна, одержаного злочинним шляхом. За даними слідства, російський олігарх та бізнесмени через підконтрольні кіпрські компанії та належну їм банківську установу, до війни і упродовж збройної агресії РФ проти України, легалізували активи цих компаній на загальну суму 1,1 млрд грн.

Так, стверджує слідство, через схему із фіктивними правочинами, Фрідман разом із бізнес-партнерами намагалися уникнути можливих негативних наслідків у вигляді накладення санкцій та націоналізації активів. У БЕБ зазначають, що вони вивели частину активів з банківської системи України. Раніше суд вже наклав арешт на майже пів мільярда гривень активів цих кіпрських компаній. Пресслужба Альфа-банку Україна у коментарі ЕП підтвердила, що за рішенням суду в межах розслідування Бюро економічної безпеки «кошти на рахунках компаній, про які йде мова, тимчасово заблоковано».  

- Путін хворий на рак: 17 травня на сайті "Mirror" вийшла свіжа стаття, в якій йдеться про те, що Путін міг розпочати війну в Україні через те, що має справу з когнітивними порушеннями, пов'язаними з раком, тобто простими словами він сам не розуміє, що робить.

Раніше публікувалося безліч матеріалів про те, що Путін хворий на рак, а на початку тижня з'явилися і перші подробиці його майбутньої операції. Президент також проходить курс хіміотерапії та лікування стероїдами, цим пояснюється його одутлий зовнішній вигляд та посмикування руками та ногами. Зазвичай пацієнти з когнітивними порушеннями, пов'язаними з раком, можуть втрачати фокус уваги і важко запам'ятовувати прості речі. Це також може дати людям можливість ухвалювати шалені рішення, не продумуючи їх ґрунтовно.

«Дехто відчуває легкі симптоми, має незграбний вигляд, забуває місця, імена або людей, але в інших когнітивні порушення можуть серйозно вплинути на виконавчі функції, такі як складання планів на майбутнє, багатозадачність і роздуми про наслідки, перш ніж робити щось серйозне. Це також може призвести до набагато коротшої тривалості концентрації уваги та втрати уваги до завдань, особливо якщо вам доводиться мати справу з багатьма речами одночасно і ви несете певну відповідальність», — каже онколог.

Одутле обличчя Путіна, ймовірно, вказує на затримку води, спричинену стероїдами та хіміотерапевтичними препаратами. Помітно, що він не може чітко зосередитися, бореться за рівновагу і, здається, втрачає фокус, що свідчить про хіміотерапію головного мозку.

- Зеленський процитував Чапліна на Каннському фестивалі: У вівторок, 17 травня президент Володимир Зеленський виступив онлайн на відкритті чергового Каннського кінофестивалю, процитувавши славнозвісний монолог із фільму Чарлі Чапліна «Великий диктатор».

«Найстрашніші диктатори ХХ століття любили кіно – це відомо про них. Але з того, що залишилося після них, найважливіше – це моторошні документальні кадри кінохроніки. А також фільми, якими було кинуто виклик цим диктаторам. 1 вересня 1939 року в Каннах мав розпочатися перший фестиваль, але вибухнула Друга світова війна. 6 років кіно були на фронтах цієї війни разом з усім людством. 6 років кіно боролося і за свободу, і також, на жаль, на користь диктатурі. Тепер, повертаючись до того кіно, ми можемо побачити, як свобода рухалася до перемоги. І як зрештою вона не дозволила диктаторам захопити серця людей.

На цьому шляху було багато важливих пунктів, але, все ж, найбільш видатний – у 1940 році. Коли на противагу антагоністу, світ побачив, на перший погляд, непомітного хлопця, який зовсім не був схожий на героя, але виявився таким. „Великий диктатор“ Чарлі Чапліна не знищив тоді реального – реального диктатора. Але завдяки ньому кінематограф перестав бути німим – німим в усіх сенсах цього слова. Кіно говорило – і це був голос майбутньої перемоги свободи. Вже тоді у 1940 році, коли з екрані прозвучало „Людська ненависть пройде, і диктатори помруть, і влада, яку вони забрали в людей, повернеться до людей. І поки люди вмирають, свобода ніколи не загине…«

- Макрон пообіцяв Зеленському збільшити поставки зброї: Президент Франції Еммануель Макрон пообіцяв президенту України Володимиру Зеленському виділити додаткову зброю в найближчі дні. Макрон підтвердив, що поставки зброї з Франції „продовжуватимуться та посилюватимуться в найближчі дні та тижні, як і доставка гуманітарної допомоги“.

Макрон також заявив, що заявка України на членство в Європейському Союзі буде розглянута під час засідання саміту ЄС в червні. Розгляд заявки буде ґрунтуватися на думці, яку висловить Європейська комісія, і „в дусі, висловленому на саміті у Версалі всіма державами-членами, які заявили, що Україна є частиною європейської сім'ї“, сказано у повідомленні палацу.

Також президенти обговорили гарантії безпеки, які Франція може надати Україні в рамках міжнародної угоди для забезпечення поваги суверенітету та територіальної цілісності країни. Зеленський і Макрон також обговорили питання евакуації захисників із заводу „Азовсталь“, а також „виклик для продовольчої безпеки та можливі шляхи експорту українського зерна, від якого залежить харчування значної частини світу“.

- Відбулась евакуація українських військових з „Азовсталі“: У вівторок, з території металургійного комбінату „Азовсталь“ у Маріуполі виїхало щонайменше 7 автобусів з українськими захисниками під контролем російських окупантів. За даними Reuters, частина українських військовослужбовців, які сиділи в автобусах, не мали візуальних ознак поранення.

Українське військово-політичне керівництво поки що не повідомляло, куди збираються вивозити захисників Маріуполя, які не мали поранення. Журналісти Reuters не повідомили, куди везуть українських захисників. Перед цим представники Міністерства оборони України заявили, що захисникам Маріуполя дали наказ зберегти життя всіх живих військовослужбовців гарнізону.

- Дані Міноборони РФ щодо виходу українських військових з „Азовсталі“: 18 травня у Міністерстві оборони Росії стверджують, що зі заблокованого заводу „Азовсталь“ у Маріуполі вийшли майже тисяча українських бійців. Російські загарбники називають це здачею в полон, тоді як українська сторона вважає це операцією з порятунку маріупольського гарнізону, сподіваючись на обмін військовослужбовців. За словами Конашенкова, з 16 травня „здалися в полон“ 959 людей, у тому числі 80 поранених, з яких 51 особа доставлена в лікарню Новоазовська на окупованій частині Донецької області. Минулої доби з підземель „Азовсталі“ вийшли 694 бійці полку „Азов“ та інших підрозділів, у тому числі 29 поранених, заявив представник російського Міноборони. Українська сторона поки не розголошує інформацію про вихід захисників Маріуполя, аби не завдати їм шкоди. 

- Єврокомісія запропонувала Україні макрофінансову допомогу у 9 мільярдів доларів: Того ж дня Європейська комісія запропонувала надати Україні нову макрофінансову допомогу у сумі до 9 мільярдів євро.

„Ми пропонуємо поповнити значну короткострокову допомогу, надану до цього моменту, новою винятковою макрофінансовою допомогою для України в розмірі до 9 мільярдів євро у 2022 році“, — йдеться у заяві на сайті Єврокомісії. Президентка Єврокомісії також заявила, що ЄС несе відповідальність у керівництві зусиллями з відновлення України і принципи реконструкції мають поєднувати інвестиції з реформами. „Це має бути розрахований на майбутнє план, який повністю відображатиме потреби, визначені Україною.

План стосуватиметься ключових реформ у таких сферах, як боротьба з корупцією, адміністративна спроможність, верховенство права та незалежність судової влади. І це має бути міцно закріплено в зеленому та цифровому переході та фундаментальних європейських цінностях“, — сказала вона. Фон дер Ляєн додала, що ЄС пропонує платформу реконструкції як частину цього плану, який спільно очолюють Україна та Єврокомісія та об'єднує країни-члени ЄС, інших двосторонніх або міжнародних донорів, міжнародні фінансові установи та інших однодумців. „Метою цієї платформи було б узгодити напрямок руху та забезпечити максимальну синергію всіх зусиль. Ці інвестиції допоможуть Україні вийти сильнішою та стійкішою після спустошення, спричиненого путінськими солдатами“, — сказала вона. 

- Воєнний стан в Україні пропонують продовжити до кінця літа: У середу, президент Володимир Зеленський пропонує продовжити термін дії воєнного стану та нові часові рамки проведення загальної мобілізації майже до кінця літа.  

У проєкті закону № 7389 про затвердження указу президента „Про продовження строку дії воєнного стану в Україні“ Зеленський пропонує продовжити дію воєнного стану на 90 діб із 25 травня, тобто майже до кінця серпня 2022 року. У проєкті закону № 7390 президент пропонує продовжити строк загальної мобілізації із 25 травня на ще 90 днів. Текст проєктів законів про продовження дії воєнного стану та терміну загальної мобілізації отримали в ВР і направили на розгляд комітету. Раніше Рада двічі з 24 лютого продовжувала дію воєнного стану на 30 днів.

- Спікер Держдуми склав список недружніх Росії країн: 19 травня спікер Держдуми РФ В'ячеслав Володін склав рейтинг топ-7 країн, які недружні до Росії. „Запроваджуючи незаконні санкції проти Росії, ці держави спровокували зростання цін на енергоресурси та продовольство. Ось головні винуватці нинішніх проблем та майбутніх криз у всьому світі“. До списку „недружніх країн“ від спікера Держдуми потрапили: США, Канада, Швейцарія, Великобританія, ЄС (27 країн), Австралія та Японія.

- У Харкові зняли памятник князю Невському: Того ж дня, у Харкові знесли пам'ятник князю Олександру Невському на вулиці Академіка Павлова. На відео видно, що до монумента прив'язали трос, після чого за допомогою вантажівки звалили його з постаменту. Довкола пам'ятника стояла група людей у військовій формі. 

Харків. Ленін

- Україна висунула умови Росії щодо припинення вогню: Переговорник з Росією та радник глави ОП Михайло Подоляк просить не пропонувати Україні припинення вогню без тотального виведення військ РФ. «Не пропонуйте нам припинення вогню — це неможливо без тотального виведення військ РФ. Українське суспільство не цікавить новий „Мінськ“ і повернення війни через кілька років. Поки Росія не готова повністю звільнити наші землі, наша переговорна платформа – зброя, санкції та гроші».

- СБУ затримала брата Царьова: У четвер, СБУ затримала брата колишнього депутата-зрадника Олега Царьова. За даними української спецслужби, цей родич колишнього народного депутата-зрадника, ініціатора «Новоросії» і поплічника президента-втікача Януковича Олега Царьова намагався організувати диверсійну діяльність у Дніпропетровській області.

Після повномасштабного вторгнення він був упевнений у швидкій перемозі РФ, чекав на окупацію регіону та на обіцяну йому посаду. А саме – крісло голови Дніпропетровської ОДА. Коли сподівання на безперешкодний прихід росіян не виправдалися, він почав отримувати вказівки від своїх кураторів. Зокрема, його завданням було дестабілізувати ситуацію у регіоні шляхом проведення серії вибухів на об'єктах транспортної та критичної інфраструктури.

Співробітники СБУ встановили за ним контроль ще на первинному етапі підривної діяльності та запобігли наслідкам. Під час обшуків виявили у схроні зброю та боєприпаси, тротилові шашки для вчинення диверсій, банківські картки та паспорти громадянина РФ. За даними слідства, брат Царьова мешкав у Дніпрі з часів Революції Гідності. При цьому він «не розділяв суспільних настроїв і бажав повернення президента, якого він знав особисто, і при якому його родич був впливовою особою».

- Зеленський став найвпливовішою людиною року за версією журналу "Time„: Президент України Володимир Зеленський став найвпливовішою людиною 2022 року за версією читачів журналу Time.

Зеленський набрав більше 3,3 мільйонів голосів і посів перше місце з 5% голосів. На другому місці опинився гендиректор Tesla та SpaceX Ілон Маск із 3,5% голосів. У грудні минулого року Маск був названий «Людиною року 2021» за версією журналу Time. Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон посів третє місце із 3,4% голосів. За Джонсоном з 3,2% голосів слідують медичні працівники, які, як і раніше, відіграють важливу роль у боротьбі з COVID-19, що триває. Президент США Джо Байден посів п'яте місце із 3,1% голосів. Список Time100 2022 року, який буде обраний редакторами Time, оприлюднять 23 травня.

- Росіяни йдуть у наступ біля Лисичанська та Северодонецька: 20 травня за зведенням Генштабу росіяни наступають у районах Лисичанська і Сєвєродонецька. На Харківському напрямку ворог основні зусилля зосереджує на утриманні   рубежів. Намагається проводити контратаки для відновлення позицій. Веде посилену повітряну розвідку з БпЛА. Тривали бойові дії в районі населених пунктів Тернова та Веселе. Окрім того ворожі обстріли зафіксовано поблизу Руських Тишків.

На Слов'янському напрямку противник обстрілював цивільну інфраструктуру в районі населених пунктів Довгеньке, Велика Комишуваха і Долина. На Донецькому напрямку ворог активізував наступальні та штурмові дії для покращення тактичного положення. Завдавав вогневого ураження із мінометів, ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню та оперативно-тактичної авіації   руйнування фортифікаційних споруд наших підрозділів уздовж лінії зіткнення. На Сєверодонецькому напрямку ворог вів штурм в напрямку   Сєвєродонецька, успіху не мав, зазнав втрат і змушений відступити. Веде бойові дії в районі Тошківки. На Бахмутському напрямку, за підтримки артилерії та мінометів, окупанти проводили наступальні дії в районі населеного пункту Вискрива, одночасно намагалися покращити тактичне положення своїх підрозділів неподалік Володимирівки та Василівки. Російські окупанти зазнали втрат в районі населеного пункту Олександропілля.

На Авдіївському напрямку противник, за підтримки артилерії, вів штурм та наступ в районі Веселого. Зазнав втрат і відступив. На Курахівському напрямку ворог здійснював масовані артилерійські обстріли цивільної інфраструктури, зокрема й із реактивних систем залпового вогню. Вів наступ в районах Новомихайлівки та Олександрівки, успіху не мав. На Новопавлівському та Запорізькому напрямках вогнем реактивної та ствольної артилері та мінометів противник уражав інфраструктуру та мирні домогосподарства, вів контрбатарейну боротьбу. В районі населеного пункту Новодарівка зазнав втрат та відійшов на раніше зайняті позиції. На Донецькому та Луганському напрямках за минулу добу відбито чотирнадцять атак ворога, знищено вісім танків, чотирнадцять одиниць бойової броньованої техніки та шість одиниць автомобільної техніки противника. Підрозділи протиповітряної оборони збили один БПЛА типу «Орлан-10».

Висновок:

 Цей тиждень почався з заяви Путіна про те, що час переговорів з Зеленським ще не настав. Потім світові ЗМІ повідомили, що Путін тяжко хворий, і йому, нібито, планують робити операцію. Він не в собі, тому, можу приймати будь-які різкі та непередбачувані рішення. Це схоже на правду, але, тим не менш, хвороба ніяк не впливає на його воєнну операцію в Україні. Тим часом, в ЄС заявили, що перемогою України у війні буде відкинення російських військ за межі кордонів, які вони порушили після 24 лютого. Так само вважають і в ОПУ. Крім того, цього тижня український президент став найвпливовішою людиною року за версією читачів журналу "Time". Цього тижня, до речі, виповнилось три роки з моменту обрання Зеленського президентом України.