Зеленський

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

- Шольц підтримав Україну: У понеділок, вночі, 30 травня канцлер Німеччини Олаф Шольц під час телемарафону "SaveUkraine" заявив: «Путін не переможе… Ми разом з вами, ми об'єднані». «…ми будуємо плани повоєнної відбудови України». Шольц зазначив, що Німеччина разом з друзями та партнерами надає допомогу, аби українська економіка не зазнала колапсу, надсилає зброю, щоб українці боронили себе. Також канцлер додав, що Німеччина гостинно прийняла майже 800 тисяч біженців з України.

- Зеленський може погодитись на трьохсторонні переговори з Путіним та Ердоганом: Того ж ранку, ЗМІ повідомили, що Володимир Зеленський не заперечує можливості тристоронніх телефонних переговорів з президентами Туреччини і Росії. Прес-секретар президента Сергій Нікіфоров заявив: «Президент України Володимир Зеленський розгляне пропозицію провести телефонні переговори з главами Росії та Туреччини Владіміром Путіним і Тайіпом Ердоганом, якщо президент РФ буде готовий у них брати участь».

- Гайдай звітував за результати боїв на Луганщині: У Луганській області тривають важкі бої за Сєвєродонецьк та Лисичанськ, російські військові увійшли на околиці Сєвєродонецька, заявив керівник області Сергій Гайдай. Так, він сказав, що «росіяни увійшли на околиці Сєвєродонецька, вбито двох містян, п'ятьох поранено. Це стосується північно-східних та південно-східних околиць міста. Важкі бої за Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Ворог задіяв все можливе озброєння, застосовує авіацію. Втім, наші військові міцно тримають оборону, аби не допустити ворога вглиб країни». 

Російськими снарядами вбито двох сєвєродончан, ще п'ятеро поранені. Більшість із них – жителі одного кварталу у старому районі міста. За словами Гайдая, вони готували їжу у дворі, коли почався обстріл. Також важких травм зазнали двоє мешканців Сиротиного. Всі поранені отримали домедичну допомогу і вже перебувають у лікарнях Донеччини.

- ЄС проти надання Україні статусу країни-кандитата: Усі великі країни Європейського союзу, крім Італії, проти надання Україні статусу кандидата на вступ.Про це заявив прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі на пресконференції після саміту ЄС.«Проти статусу кандидата заперечують майже всі великі держави ЄС, я сказав би, всі, крім Італії», — сказав Драгі.

За його словами, рішення про надання статусу кандидата наразі непередбачуване через протидію цих країн. «Проте не можна виключати швидкого руху України у бік ЄС. І мені здається, що Єврокомісія теж згодна з цією точкою зору», — додав Драгі.

Раніше прем'єр Словенії Янез Янша, який завершує роботу на посаді, сказав, що в ЄС є розбіжності щодо розширення блоку, і є країни, які хотіли б тримати країни-аспіранти за його межами якомога довше. Як повідомлялося, лідери ЄС погодилися на червневій зустрічі розглянути заявки України, Грузії та Молдови на членство у блоці.

- Британська розвідка назвала основну мету російської агресії: 31 травня британська розвідка вважає, що політична мета Росії полягає в окупації всієї території Донецької і Луганської областей, але для досягнення цього потрібно крім Сєвєродонецька захопити Краматорськ і трасу Дніпро-Донецьк.

Зазначається, що захоплення Росією Лимана підтримує її оперативні зусилля, які, ймовірно, полягають в оточенні Сєвєродонецька та закритті «кишені» навколо українських сил у Луганській області. «Сильні обстріли тривають, а на околицях Сєвєродонецька, ймовірно, точаться вуличні бої. Елементи російського Південного угруповання сил, ймовірно, очолюють найуспішнішу вісь у цьому секторі, за підтримки Центрального угруповання сил, що атакує з півночі. Прогрес повільний, але досягнення утримуються» — йдеться в огляді. Разом з тим британська розвідка відзначає, що шляхи до «кишені» залишаються під контролем України.

«Росія досягла більших локальних успіхів, ніж раніше в кампанії, згрупувавши сили і ведучи вогонь на відносно невеликій території» — йдеться у звіті. Британська розвідка зазначає, що це змушує Росію йти на ризик на інших окупованих територіях. «Політична мета Росії, ймовірно, окупувати всю територію Донецької та Луганської областей. Щоб досягти цього, Росії потрібно буде забезпечити подальші складні оперативні цілі за межами Сєвєродонецька, включаючи ключове місто Краматорськ і головну дорогу М04 Дніпро-Донецьк» – повідомляє розвідка.

- Двох росіян посадили на 11, 5 років за обстріли на Харківщині: Того ж дня суд на Полтавщині засудив до 11 років і 6 місяців ув'язнення двох російських військових, Олександра Бобикіна та Олександра Іванова, які обстрілювати цивільні райони Харківщини. Військових визнали винними у порушенні законів і звичаїв війни. Прокуратура просила засудили їх до 12 років тюрми – найтяжчого можливого покарання.

Обидва росіянина служили у Мурманській області. Бобикін був водієм-заряджаючим системи залпового вогню «Град», Іванов – навідником такої ж бойової машини. У грудні їм повідомили про нібито навчання на території Білорусі. У лютому росіяни прибули в місто Курськ, де продовжували ці навчання.

Однак у другій половині лютого вони вже переїхали в прикордонну з Україною Білгородську область. Там військові дізнались від командування про майбутню війну. 23 лютого російські підрозділи вишикували 6 «Градів» на відстані 4-6 кілометрів від кордону з Україною. При цьому Бобикін і Іванов знали, що в таких умовах їхня зброя працюватиме невибірково і в зону ураження можуть потрапити цивільні об'єкти.

- Зеленський назвав кількість військових, які гинуть щодня: У середу, 1 серпня президент Зеленський заявив, що щодня в Україні гине 60-100 військових. «Ситуація дуже складна, 60-100 солдатів на день гинуть в бою   та близько 500 людей отримують поранення в бою. Так ми тримаємо свої оборонні рубежі», — сказав Зеленський. Зеленський зазначив, що найскладніша ситуація на сході України. Раніше Зеленський заявив, що Україна не поспішатиме з деокупацією територій, якщо це вимагатиме десятків тисяч жертв, а чекатиме на потрібне озброєння.

- США передадуть Україні установки, здатні вражати цілі на відстані 80 кілометрів: Високопоставлені посадовці адміністрації США підтвердили у вівторок, що Сполучені Штати відправлять Україні високомобільні артилерійські ракетні системи американського виробництва, відомі як HIMARS, в рамках 11-го пакету допомоги Україні.

За словами чиновників, HIMARS буде оснащено боєприпасами, які дозволять Україні запускати ракети на відстані близько 80 кілометрів (49 миль). Це набагато менше, ніж максимальна дальність дії систем, яка становить близько 300 кілометрів, але набагато більше, ніж все, що було надіслано Україні на сьогодні. Наприклад, гаубиці M777, які США надіслали Україні минулого місяця, продемонстрували значне збільшення дальності та потужності в порівнянні з попередніми системами, але навіть вони досягли дальності близько 25 кілометрів.

Новий пакет допомоги в безпеці, який буде офіційно оголошено в середу, також включатиме радари повітряного спостереження, додаткову протитанкову зброю Javelin, протиброньове озброєння, артилерійські снаряди, гелікоптери, тактичну техніку та запчастини, щоб продовжити технічне обслуговування обладнання, повідомили чиновники. Чиновники заявили, що США «не заохочують і не дозволяють Україні завдавати удари за її межами» і «не прагнуть затягувати війну». Посадовці також наголосили, що нові ракетні системи допоможуть поставити Україну «на найсильнішу позицію за столом переговорів» з Росією, і повторили, що США «не будуть тиснути на український уряд публічно чи приватно, щоб він пішов на будь-які територіальні поступки».

- РФ окупувала більше половини Сєвєродонецька: 1 червня британська розвідка констатувала окупацію Росією більшої частини Сєвєродонецька. Британська розвідка відзначає, що наземні дії Росії залишаються дуже зосередженими, а основна вогнева потужність сконцентрована у невеликому секторі Луганської області. «Протягом 30-31 травня на вулицях Сєвєродонецька посилилися бої, російські війська наближалися до центру міста. Більше половини міста, ймовірно, зараз окуповано російськими військами, включаючи чеченських бойовиків» — йдеться в огляді.

В Міноборони Британії зазначають, що за межами Донбасу Росія продовжує завдавати ракетних ударів великої дальності по інфраструктурі по всій Україні. Зокрема, в огляді згаданий стратегічно важливий міст, який з'єднує Україну з Румунією та з українськими портами на Дунаї, які стали критичними для українського експорту після блокади українських чорноморських портів Росією. Нагадаємо, британська розвідка вважає, що політична мета Росії полягає в окупації всієї території Донецької і Луганської областей, але для досягнення цього потрібно, крім Сєвєродонецька, захопити Краматорськ і трасу Дніпро – Донецьк.

- Шольц обіцяє Україні більше зброї, зокрема систему ППО: Канцлер Німеччини Олаф Шольц пообіцяв поставити Україні сучасну систему протиповітряної оборони. Про це Шольц оголосив у ході дебатів в німецькому парламенті. Під час дебатів лідер головної опозиційної партії Фрідріх Мерц розкритикував політику канцлера щодо України. У відповідь Олаф Шольц оголосив про подальше постачання зброї Україні.

«Найближчими тижнями ми поставимо в Україну 12 найсучасніших самохідних гаубиць у світі у тісній співпраці з нідерландцями», — сказав Шольц, додавши, що навчання українських військових на Panzerhaubitze 2000 завершиться за кілька днів. «Федеральний уряд також нещодавно вирішив, що з системою IRIS-T ми поставимо найсучаснішу систему протиповітряної оборони, яка є в Німеччині», — продовжив канцлер.  «Таким чином ми дамо Україні можливість захистити ціле місто від нальотів російської авіації», — зазначив Олаф Шольц. Крім того, Німеччина поставить Україні сучасний радар, який виявлятиме ворожі гаубиці, міномети та реактивну артилерію. 

- Британська розвідка назвала мету Росії на Донбасі: 2 червняМіністерство оборони Британії повідомило, що Росія взяла під свій контроль більшу частину Сєвєродонецька, і перш ніж переходити до подальших наступальних дій, російським військам знадобиться пауза, що може призвести до втрати частини набраного за останній тиждень імпульсу. Попри захоплення росіянами більшої частини Сєвєродонецька, основна дорога, яка веде до сєвєродонецького «котла», ймовірно, залишається під контролем України, зазначили у розвідці.

Але Росія продовжує нарощувати локальні успіхи завдяки сильній концентрації артилерії. Захоплення міста коштує російським військам втрат, констатує розвідка.

Далі росіяни перейдуть до форсування річки Сіверський Донець, яка є природною перепоною на її напрямках наступу. Форсування є надзвичайно важливим для російських сил, у той час, як вони готуються переключити свою увагу з Луганської на Донецьку область. Потенційні точки переправи російських військ включають місця між Сєвєродонецьком та сусіднім містом Лисичанськ і неподалік від недавно захопленого Лимана. В обох місцях лінія річки, ймовірно, як і раніше, контролюється українськими силами, які зруйнували існуючі мости, йдеться в огляді.

- Зеленський записав звернення до 100 днів війни: 3 червня президент Зеленський записав відеозвернення з нагоди 100 днів війни в Україні. Президент Володимир Зеленський записав відео біля Офісу в урядовому кварталі Києва разом із прем'єром, главою ОП та учасниками переговорної групи України з РФ. 

«Лідер фракції тут, глава ОП тут, прем'єр-міністр України Шмигаль тут, Подоляк тут, президент тут. Наша команда набагато більша. Збройні сили України тут. І найголовніше наш народ тут. Захищаємо Україну вже 100 днів. Перемога – за нами», — заявив Зеленський. Подібне відео Зеленський записував на початку повномасштабного вторгнення, коли російські пропагандисти розповсюджували дезінформацію, начебто український президент покинув територію України.                  

- В ООН заявили, що у війні в Україні не буде переможця: Помічник генерального секретаря ООН, координатор Організації з кризової ситуації в Україні Амін Авад заявив, що у вторгненні Росії в Україну «немає і не буде переможців».

Помічник генсека ООН наголосив, що війна Росії проти України є порушенням її територіальної цілісності й Статуту Організації, а також «завдала неприйнятної шкоди людям і вплинула майже на всі сфери цивільного життя». «У цієї війни немає і не буде переможців. Радше ми стали свідками 100 днів того, що втрачене — життів, осель, робочих місць і майбутнього. Ми стали свідками руйнувань у містах і містечках, селах і селищах», — наголосив Авад.

Він додав, що ООН продовжує гуманітарну підтримку людей, що стали жертвами війни, розв'язаної Росією. За останні 100 днів Організація надала допомогу майже 8 мільйонам людей. «Водночас ООН користається з кожної можливості пом'якшення глобальних наслідків руйнівного впливу війни на продовольчу безпеку, прагнучи розблокувати критично важливу торгівлю збіжжям і товарами вжитку», — додав помічник генсека ООН. Він наголосив, що ООН прагне мирного розв'язання конфлікту.

Висновок:

Війна в Україні триває вже близько 100 днів. За цей час в нас є, як успіхи, так і невдачі. Почнемо з перемог. Перше – Київщина, включаючи Бучу та Ірпінь повністю під контролем ЗСУ, Миколаїв – наш, Одеса майже не постраждала, якщо не враховувати ядерних ударів по області, у Харкові та Дніпрі ворог не пройшов, Запоріжжя – тримається. Західний світ активно вводить санкції проти РФ. Від Росії відвернулись навіть їхні європейські друзі.

Якщо казати про невдачі, то це звісно ж втрата Херсонської та Луганської області. Зараз важко спрогнозувати наскільки далеко пройде ворог. Військовий експерт пан Грабовський каже, що оскільки становище окупантів в Херсонській області зараз не особливо міцне, то загроза наземного штурму Миколаєва найближчим часом не проглядається. До того ж загальної чисельності російських військ, які оперують на правому березі Дніпра, фізично недостатньо для такої операції. «Говорити про те, що в найближчій перспективі – протягом 2-3 місяців – противник зможе зробити серйозний прорив у бік Миколаєва, не доводиться. На цьому напрямку склалася ситуація певного балансу сил, яка не дає ворогу можливість сконцентрувати сили і завдати удару в бік Миколаєва», – пояснив експерт. Тим часом, в ООН заявили, що переможця у війні в Україні не буде, і це теж, цілком, очевидно. Хоча про перемогу досі мріють, як прості громадяни України, так і росіяни.