Війна

- У Маріуполі росіяни бомбили «Азовсталь»: 25 квітня росіяни у Маріуполі бомбами та ракетами бомбили позиції українських військ на території заводу «Азовсталь». «На Донецькому і Таврійському напрямках противник здійснював артилерійські обстріли позицій Збройних Сил України. В місті Маріуполь ворог завдавав ракетно-бомбових ударів по позиціях наших військ на території заводу „Азовсталь“. Веде штурмові дії населеного пункту Попасна», — йдеться у повідомленні.

На Південнобузькому напрямку ворог обстрілював позиції наших військ в районах населених пунктів Князівка та Миколаїв. Окупанти проводять наступальні дії у Східній операційній зоні з метою розгрому угруповання Об'єднаних сил, встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей та забезпеченні сухопутного шляху між зазначеними територіями та окупованим Кримом. 

 

- Влада відмовилась забороняти УПЦ МП: Верховна Рада поки не планує забороняти в країні діяльність Української православної церкви Московського патріархату. Про це розповів в інтерв'ю «РБК-Україна» спікер парламенту Руслан Стефанчук.

«Ми тривалий час обговорювали це питання в межах наших політичних фракцій і груп. І попри те, що всі десь всередині мають своє внутрішнє рішення, яке багато в чому збігається з тим, про що ви говорили, ми домовилися так: під час війни ми не маємо права ухвалювати жодного закону, який розколює українське суспільство», — пояснив він.

За його словами, будь-який закон, який розколює суспільство, дає поштовх до появи або активізації внутрішніх колаборантів. «Адже у нас є і багато псевдопатріотів, які все життя розповідали, як вони люблять Україну, а з першими пострілами бігли з Києва за кордон або в більш спокійні міста нашої країни. Про це все нам також відомо. А дехто замість того, щоб допомагати Україні, зайнявся „селфігероїзмом“, десь в безпечні хвилини фотофіксуючи себе на різних блокпостах», — каже він.

«Сьогодні унікальний шанс — всі зняли свої маски. У житті людини є так звані прикордонні ситуації. Так от, війна є тією прикордонною ситуацією, яка сьогодні всім показує — хто є хто, яка зриває вуалі з усіх: з патріотів, з проросійських політиків. І суспільство може реально бачити, хто за Україну, а у кого якісь інші наміри», — резюмував спікер. Як повідомлялося раніше, священник Андрій Пінчук з села Волоське Дніпропетровської області став ініціатором гучної заяви священник УПЦ Московського патріархату, в якій закликали покарати Кирила Гундяєва (патріарха Московського) за його висловлювання і дії щодо «русского мира» в Україні. Вже зібрано понад 400 підписів.

- Зеленський розповів про що домовився з Блінкеном та Остіном: «Адже у нас є і багато псевдопатріотів, які все життя розповідали, як вони люблять Україну, а з першими пострілами бігли з Києва за кордон або в більш спокійні міста нашої країни. Про це все нам також відомо. А дехто замість того, щоб допомагати Україні, зайнявся „селфігероїзмом“, десь в безпечні хвилини фотофіксуючи себе на різних блокпостах», — каже він.

«Візит делегації високопосадовців США до Києва у цей відповідальний для Української держави момент є дуже цінним і важливим. Обговорили з Держсекретарем Ентоні Блінкеном і міністром оборони Ллойдом Остіном оборонну допомогу, посилення санкційної політики проти Росії, фінансову підтримку України та гарантії безпеки», — повідомив президент. Зеленський подякував США за те, що надана ними оборонна підтримка уже сягнула 3,4 млрд доларів і окремо зупинився на санкційній політиці. 

- Лавров спрогнозував результат війни між Україною та Росією:   Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що російсько-українська війна закінчиться підписанням договору, але все залежатиме від перебігу бойових дій. «Як у будь-якій ситуації, коли застосовуються збройні сили, звичайно ж, все закінчиться договором, але параметри цього договору будуть визначені тією стадією військових дій, під час якої цей договір стане реальністю». Він додав, що Росія нібито дуже позитивно сприйняла пропозиції України, які їй передали під час очного раунду перемовин у Стамбулі 29 березня. За його словами, ті пропозиції враховували низку питань, які пропонує російська влада – зокрема позаблоковий статус України.

Однак згодом, за словами Лаврова, нібито в переговорний процес втрутилися США та Велика Британія й почали пояснювати українцям, як слід змінити пропозиції. Росія буцімто надіслала офіційну відповідь на пропозиції України, які передали в Стамбулі 29 березня, але не отримала відповідь. Російський міністр твердить, що після зустрічі в Стамбулі українська делегація начебто змінювала формулювання своїх пропозицій.

- На Херсонщині ЗСУ знищили близько 70 окупантів: 25 квітня стало відомо, що У районі Великої Олександрівки Херсонської області українські військові знищили склад з боєприпасами та вбили 70 росіян

Також підрозділи окупантів зазнали втрат в особовому складі в районі населених пунктів Новодмитрівка та  Білоусове. На Донецькому і Таврійському напрямках росіяни переміщують пункти управління ближче до лінії бойового зіткнення. Противник здійснює вогневий вплив по позиціях наших військ із мінометів, ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню по всій лінії зіткнення, так:

Ворог здійснює масований вогневий вплив та блокує наших підрозділів в районі заводу «Азовсталь» у Маріуполі.

На Волинському та Поліському напрямках суттєвих змін не було, ворог активних дій не проводив. Визначені підрозділи білоруських військ  прикривають ділянки українсько-білоруського кордону в Брестській та Гомельській областях.

На Сіверському напрямку ознак формування противником ударного угруповання для відновлення наступальних дій не виявлено. У суміжних з Україною районах Брянської, Курської та Бєлгородської областей ворог посилив охорону кордону та пунктів пропуску, проводить інженерне обладнання позицій. Російські окупанти в прикордонних районах посилили протидиверсійні заходи.

- Ердоган поговорив з Путіним: Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що президент РФ Володимир Путін обговорив Україну з турецьким колегою Реджепом Ердоганом. Повідомляється, що Путін провів розмову з Ердоганом, обговорювали ситуацію в Україні. Як повідомили в Управлінні зв'язків Адміністрації президента Туреччини, Ердоган у бесіді з Путіним заявив, що збереження позитивного настрою на мир між РФ та Україною, що намітилося під час переговорів у Стамбулі, відповідає інтересам усіх сторін.

Турецький лідер підкреслив значущість припинення вогню, дієвості гуманітарних коридорів та безпечної евакуації із зон бойових дій. Ердоган зазначив, що процеси, які «несуть у собі загрозу шкоди інтересам усіх сторін», мають бути зупинені. Також у Кремлі «уважно спостерігають за розвитком ситуації у Придністров'ї», а останні новини звідти у них «викликають стурбованість».

Президент Росії Володимир Путін заявив президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану, що місто Маріуполь на півдні України вже захоплене російською армією і бойові дії там нібито не ведуться.

У зв'язку із порушеним Ердоганом питанням про ситуацію в Маріуполі Путін у дусі пропаганди сказав, що це місто «звільнене» і «бойові дії там не ведуться». На думку Путіна, заблокованим на території заводу «Азовсталь» українським захисникам київська влада має віддати «наказ скласти зброю». Російський президент стверджує, що «військовополоненим гарантується життя, медична допомога та поводження відповідно до міжнародно-правових норм». 26 квітня захисники Маріуполя заявили, що лише за останню ніч по «Азовсталі» було завдано 35 авіаударів, під завалами опинилися цивільні люди.

- Путін відмовився давати Україні гарантії безпеки щодо Криму та Донбасу: 26 квітня президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія не може підписати гарантії безпеки Україні, не вирішивши територіальні питання Криму та Донбасу. «На переговорах у Стамбулі нам вдалося досягти досить серйозного прориву, тому що вимоги міжнародної безпеки України наші українські колеги не стали пов'язувати з таким поняттям, як міжнародно визнані кордони України, винісши за дужки Крим, Севастополь та визнані Росією республіки Донбасу з певними застереженнями».

«Вони відійшли від своїх колишніх намірів винести за дужки питання гарантій безпеки території Криму, Севастополя та республік Донбасу. Вони просто відмовилися від цього. І у своєму проекті угоди з цього приводу, нам наданому, просто вказали у двох статтях, що ці питання мають вирішуватись на зустрічі глав держав», — заявив Путін. «Для нас зрозуміло, що, якщо ми віднесемо ці питання на рівень глав держав, не вирішивши їх попередньо хоча б у рамках проєкту угоди, вони ніколи вирішені й не будуть. У цьому випадку підписуватись під гарантіями безпеки, не вирішивши питання територіального характеру щодо Криму, Севастополя та республік Донбасу, ми просто не можемо», — сказав він.

- Зеленський оцінив можливість наступу Росії з Придністров'я: 27 квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до можливої агресії РФ з території окупованої Молодови. «Що стосується тих чи інших російських військ, які постійно присутні на території тимчасово окупованої частини Молдови, а саме на Придністров'ї, багато-багато років, ми знаємо, що вони в постійні готовності. І чекають того чи іншого наказу. Але ми знаємо їхню потужність. І українські збройні сили до них готові і їх не бояться», — зазначив Зеленський.

За словами українського президента, він повністю погоджується з думкою президента Молдови Майєю Санду щодо сьогоднішньої ситуації. «Так само я детально все це обговорював з прем'єр-міністром Румунії, з його делегацією, які були у нас на зустрічі. Ми бачимо чітко деякі речі офіційно, деякі не офіційні, обмінюєсь тими чи іншими даними. Ми чітко розуміємо, що це один з кроків рф. І це працюють вже спецслужби, зрозуміло, що для дестабілізації ситуації в регіоні. Вони їм показують, що якщо Молдова буде підтримувати Україну, то будуть такі чи інші кроки...», — сказав Зеленський.

 

- Міністр оборони Туреччини спрогнозував зустріч між Зеленським та Путіним: Зустріч президентів України Володимира Зеленського та країни-агресора Володимира Путіна може відбутися найближчими днями, вважає міністр оборони Туреччини Хулусі Акар. «Президент Ердоган неодноразово зустрічався з паном Путіним та паном Зеленським. На цих зустрічах президент намагається якнайшвидше домогтися припинення вогню і сісти за стіл переговорів. Ми сподіваємося, попри деякі труднощі, найближчими днями, можливо, вдасться зійтися двом лідерам (України та Росії – ред.)».

Час і контекст зустрічі президента України Володимира Зеленського та диктатора Росії Володимира Путіна, який розв'язав і веде цинічну війну проти України, наразі не визначено. Про це сказав радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк у коментарі ЗМІ щодо заяв міністра оборони Туреччини про таку зустріч найближчими днями. «Безумовно, Туреччина, розуміючи, які руйнівні наслідки для чорноморського регіону має війна, розв'язана РФ, намагається прискорити вирішення конфлікту. Проте час зустрічі президентів двох країн та контекст зустрічі поки що не визначені. З одного боку, спостерігаємо певну інтенсифікацію бойових зіткнень на сході країни, а також спроби остаточно знищити Маріуполь. З іншого боку, продовжуються консультації лише на рівні робочих підгруп, які готують позиції сторін у юридичному плані», — сказав радник голови Офісу президента.

- У Белгородській області РФ горить склад боєприпасів: У середу губернатор Бєлгородської області РФ В'ячеслав Гладков повідомив, що, за попередніми даними, в районі села Стара Нєлідовка горить склад боєприпасів. «Зв'язався з головою Головинського сільського поселення Денисом Золотухіним. У районі села Стара Нєлідовка, за попередньою інформацією, горить склад боєприпасів». Він додав, що «руйнувань житлових будівель, будинків немає. Постраждалих серед мирного населення немає». Згодом пожежу загасили.

- «ДНР» та «ДНР» планують провести «референдум» про приєднання до Росії: «Л/ДНР» готуються провести референдум у травні щодо приєднання до Російської Федерації. Таким чином країна-окупант планує «встановити повний контроль над Донбасом й Південною Україною». Джерела видання, які близькі до адміністрації президент Росії заявили, що в 14 й 15 травня «ЛНР» й «ДНР» можуть провести «референдум» щодо приєднання до Росії. Передбачається, що вони приєднаються в межах «історичних» кордонів Донецької та Луганської областей України.

Також у ці ж дати «референдум» можуть провести й у Херсонській області, яка тимчасово окупована Росія. Планують винести питання щодо незалежності регіону від України та створення «Херсонської народної республіки», яка також надалі може приєднатися до Росії. Джерела відзначають, що «референдуми» готувалися на кінець квітня, однак їх переносили через невдачі армії Росії на фронті. Водночас якщо країна окупант й надалі зазнаватиме поразки, «референдуми» переноситимуть знову. Співробітники адміністрації президента переконані у тому, що Росії не варто приєднувати до себе «Л/ДНР», однак це є бажання самого ж Путіна.

- Бундестаг підтримав пришвидшене постачання важкого озброєння Україні: 28 квітня у четвер німецький Бундестаг проголосував за документ, який закликає уряд розширити і пришвидшити надання Україні важкого озброєння.

Ухвалений документ під назвою «Захист миру та свободи в Європі – всебічна підтримка України» є спільною пропозицією опозиційного блоку ХДС/ХСС та коаліційних партій. «За» проголосували 586 депутатів,100 проголосували «проти», 7 утрималися. Депутати закликали федеральний уряд «продовжити і, по можливості, прискорити постачання в Україну необхідної техніки, а також розширити постачання за рахунок важкого озброєння та складних систем».

Надання озброєння Україні має відбуватись так, щоб не послабити обороноздатність самої Німеччини, заявили парламентарі. Депутати підтримали вжиті до цього кроки уряду, включаючи санкції проти Росії, допомогу в розслідуванні воєнних злочинів та реструктуризацію інфраструктури Німеччини, щоб вона більше не залежала від постачання енергоресурсів із Росії.

- Генсек ООН приїхав у Бородянку: 28 квітня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, який прибув з візитом до України, відвідав Бородянку. «Я уявляю свою сім'ю в одному з цих будинків, тепер зруйнованих та чорних. Я бачу, як мої онучки в паніці тікають. У 21 столітті війна не може бути прийнятною», – зазначив Гутерреш під час візиту до Бородянки.

Генсек ООН прибув до України після візиту до Москви. Там він зустрівся з Путіним і запропонував створити координаційну групу, через яку погоджувались би «зелені коридори» для цивільних осіб та гуманітарних вантажів.

- Україна провела обмін полоненими: Українська влада провела черговий обмін полоненими з російськими окупантами, врятувавши 45 українців, зокрема 5 поранених військових Збройних сил України.

- Конгрес США схвалив ленд-ліз для України: 28 квітня Палата представників схвалила законопроєкт щодо відновлення програми часів Другої світової війни. Новий законопроект дозволить більш ефективно надсилати зброю, боєприпаси та обладнання в Україну.

Документ, відомий як Закон про ленд-ліз про оборону демократії України від 2022 року, прискорить передачу в Україну важливого військового обладнання та інших критичних поставок за рахунок скорочення бюрократичної тяганини. Він дозволяє де-факто дарувати обладнання з положеннями, які передбачають, що країни-одержувачі виплатять їх вартість США пізніше.

Нагадаємо, Сенат США 6 квітня одноголосно ухвалив законопроєкт щодо відновлення програми часів Другої світової війни, яка дозволить президенту Джо Байдену більш ефективно надсилати зброю та інші поставки в Україну на тлі вторгнення Росії. Сенатори швидко підтримали пропозицію, відому як ленд-ліз, оскільки українські військові довели, що можуть відбиватися від російських військ.

- Генсек НАТО висловився щодо тривалості війни в Україні: Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс продовжить  підтримати Україну проти російського вторгнення у війні, яка може «затягнутися і тривати місяцями і роками».   

«Ми продовжуватимемо чинити максимальний тиск на президента Путіна — шляхом введення санкцій, надання економічної, а також військової підтримки Україні, щоб він припинив війну. Але ми повинні бути готові до довгострокової перспективи», — заявив Столтенберг. Генсек Альянсу додає – «В Україні дуже непередбачувана і нестабільна ситуація. Існує ймовірність, що ця війна затягнеться і триватиме місяцями і роками». Столтенберг також заявив, що союзники по НАТО готуються допомогти Києву перейти від «старого радянського обладнання до більш сучасного стандартного озброєння та систем», але додав, що це «вимагатиме додаткової підготовки». 

Нагадаємо, напередодні Міністерство оборони США створило центр управління для координації постачання та оптимізації доставки військової допомоги Україні у німецькому Штутгарті, в зоні відповідальності Європейського командування США.

- Антирейтинг Путіна в Україні наблизився до 100%: Наприкінці квітня 2022 року абсолютна більшість України негативно ставляться до очільників Білорусі та Росії. Антирейтинг Олександра Лукашенка становить 96%, Володимира Путіна — 98%. Позитивно ставляться до президента Польщі Дуди — 92% опитаних, до прем'єр-міністра Британії Джонсона — 87%, президента США Байдена — 86%, президента Туреччини Ердогана — 76%, президента Литви Наусєди — 75%, президента Франції Макрона — 75%. До президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн позитивно ставляться 66%.

Водночас, погіршилося ставлення до канцлера Німеччини Шольца: позитивно ставляться до нього 30%, негативно — 54% (у січні 2022 року — 23%). До президента Німеччини Штайнмаєра позитивно ставляться 26%, негативно — 44%.

Висновок:

Війна триває більше двох місяців. Ми гідно тримаємось. Українська армія гідно утримує свої позиції. Однією з головних тем тижня стала битва за Маріупіль, де склалася критична ситуація. У місті гуманітарна катастрофа, але воно тримається. Під час суботньої прес-конференції президент Зеленський натякнув, що якщо росіяни захоплять місто, Україна вийде з переговорів, але поки ми шукаємо можливості для мирного врегулювання конфлікту. А цього тижня президент країни-агресора Володимир Путін відмовився давати гарантії безпеки Україні без вирішення питання Криму та Донбасу. У свою чергу, в ОП повідомили, що зустріч між Путіним та Зеленським не на часі.

У Росії наступного року президентські вибори, і Путін, очевидно, спробує захопити більше територій до виборчого циклу, щоб позиціонувати себе, як Володимира – об'єднувача руських земель. Тому, є ймовірність, що на окупованому Донбасі Росія може спробувати провести «референдум» про приєднання так званих «ДНР» та «ЛНР» до Росії, слідуючи кримському сценарію. Зараз російський наступ стримує Маріупіль. Подивимось, як зміниться позиція української влади щодо переговорного процесу після того, як нашим військам, можливо, доведеться покинути це місто.