Зеленський в Бучі

- Зеленський відвідав Бучу: У понеділок, 4 квітняпрезидент Володимир Зеленський відвідав Бучу, де виявлено свідчення масових убивств росіянами українських мирних жителів.

За словами журналістів, він «оглянув дорогу зі знищеною російською технікою та поспілкувався з місцевими жителями». Президент заявив, що Росія скоїла військові злочини та геноцид в Україні. На питання кореспондента, чи вважає він все ще можливим обговорювати мир з Росією, він сказав, що так. «Так, бо Україна має отримати мир. Ми у Європі 21 століття. Ми продовжимо дипломатичні та військові зусилля», — сказав Зеленський.

- Меркель відповіла на звинувачення Зеленського і запрошення в Бучу: Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель наполягає, що вважає правильним своє рішення не приймати Україну до НАТО у 2008 році, незважаючи на критику з боку президента України Володимира Зеленського. 

«Федеральний канцлер доктор Ангела Меркель підтримує свої рішення у зв'язку з самітом НАТО 2008 року в Бухаресті», — сказала речниця. Водночас, Меркель підтримала міжнародні зусилля щодо припинення російської загарбницької війни в Україні, але не стала реагувати на запрошення приїхати в Бучу.

«З огляду на звірства, які стають помітними в Бучі та інших місцях України, усі зусилля федерального уряду та міжнародної спільноти бути на боці України та покласти край варварству та війні Росії проти України мають повну підтримку колишньої канцлерки», — додала речниця. Президент України Володимир Зеленський напередодні запросив колишню федеральну канцлерку Німеччини Ангелу Меркель та експрезидента Франції Ніколя Саркозі відвідати Бучу, щоб самим «побачити, до чого призвела політика поступок Росії».

- Байден відреагував на різанину у Бучі: того ж дня президент США Джо Байден після побаченого у Бучі назвав російського президента Володимира Путіна варваром і заявив, що потрібно зібрати всі докази російських звірств, щоб покарати РФ за цей військовий злочин.

«Ви, мабуть, пам'ятайте, що мене критикували за те, що я назвав Путіна військовим злочинцем. Він – військовий злочинець. Але ми маємо збирати інформацію, надавати Україні зброю, щоб вони продовжували боротися, зібрати всі деталі, щоб це була справжня судова справа про військовий злочин. Цей хлопець – варвар. Те, що відбувається у Бучі, обурливе. І всі це бачили. Я думаю, це воєнний злочин. Я прагну нових санкцій, я продовжу вводити санкції», — заявив Байден.

Водночас, Байден заявив, що не вважає звірства російської армії, вбивства цивільних на Київщині геноцидом українського народу.  Президент США сказав, що вважає дії окупантів «військовим злочином».

Буча

- Зведення Генштабу про успіхи Росії: Станом на вівторок 5 квітня Генштаб звітував, що на 41 першу добу війни найближчою метою російських військ є захоплення Донецької і Луганської областей, ворог просунувся у напрямку Слов'янська, блокує Харків і відновлює міст в Ізюмі, прагне взяти під контроль Олександрівку на Миколаївщині, Маріуполь на Донеччині, Попасну й Рубіжне на Луганщині. 

«Ворог здійснює перегрупування військ та зосереджує зусилля на підготовці наступальної операції на сході нашої Держави. Мета — встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей. Противник намагається покращити положення підрозділів в Таврійському та Південнобузькому операційних районах.

Триває переміщення виведених з Полісся та Сіверщини підрозділів до нових районів оперативного призначення. Завершено передислокацію військ  Центрального військового округу з території України. Визначені підрозділи зі складу вищезазначених, після завершення відновлення боєздатності, будуть переміщені в район населеного пункту Валуйки та включені до складу наступальних угруповань військ», — йдеться звіті.

Відзначається рух колон озброєння та військової техніки по території Білорусі в напрямку залізничних станцій Гомель, Єльськ та Мозир для завантаження на залізничні ешелони. Значна частина літаків та вертольотів повітряно-космічних сил збройних сил РФ перебазовано з аеродромів Білорусі на територію Росії. Силами окремих підрозділів зі складу 6-ї та 20-ї загальновійськових армій, 1-ї танкової армії, балтійського та північного флотів ворог зосередив основні зусилля на підготовці до відновлення наступальних дій, а також спробі оточення угруповання Об'єднаних сил. Противник здійснює поповнення запасів продовольства, паливно-мастильних матеріалів та боєприпасів.

- З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинули більше 160 дітей: «Більше ніж 431 дитина постраждала в Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. За офіційними даними ювенальних прокурорів станом на ранок 5 квітня 2022 року, 165 дітей загинуло та 266 отримали поранення різного ступеня тяжкості», – йдеться в повідомленні. У відомстві вказують: цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях. Зокрема у місті Маріуполі, на окремих територіях Київської, Чернігівської та Луганської областей.

«Найбільше постраждало дітей у Київській – 77, Донецькій – 78, Харківській – 61, Чернігівській – 49, Миколаївський – 35, Луганській – 31, Запорізькій – 22, Херсонській – 29, столиці – 16, Сумській – 16, Житомирській – 15 областях», – вказали у відомстві. Зокрема, 4 квітня внаслідок обстрілу збройними силами Росії міста Миколаєва загинула дитина.

- Рівень підтримки вступу в НАТО зменшився: Станом на кінець березня 2022 року соцопитування групи «Рейтинг» показувало, що кількість прихильників вступу України в НАТО на початку війни зросла з 62% до 76%, а у перший тиждень підтримка зменшилась до 72%.

«Станом на кінець березня (підтримка входження України до НАТО) становить 68%, тобто наближається до довоєнних показників», — йдеться у заяві. Соціологи не вказують, з яких причин відбулося падіння підтримки вступу до Альянсу, проте, ймовірно, це може бути пов'язане з тим, що українці не побачили очікуваної підтримки від НАТО у протистоянні з Росією.  

- Пєсков висловився з приводу зустрічі Путіна та Зеленського: Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що зустріч президентів України та Росії можлива, але після погодження документа з позиціями сторін. «Для нас нічого не змінилося – ми не відкидаємо можливість, але тільки після погодження документа», — повідомив Пєсков.

- США нададуть Україні «Джавелінів»: 6 квітня стало відомо, що США нададуть Україні додаткову  військову допомогу — протитанкові системи Javelin -  на 100 млн доларів.

«Я схвалив сьогодні за дорученням президента негайно скоротити допомогу в галузі безпеки на суму до 100 мільйонів доларів, щоб задовольнити гостру потребу України у додаткових протитанкових системах. Цей дозвіл є шостим вилученням зброї, обладнання та предметів постачання із запасів Міністерства оборони для України з серпня 2021 року», — йдеться у заяві. Про те, що військова допомога – це саме «Джавеліни», повідомив представник Білого дому у Bloomberg. З  24 лютого США надали Україні військову допомогу на суму $1,7 млрд.

- Росіян вибили з трьох сіл на Херсонщині: Російська армія втратила контроль над населеними пунктами Добрянка, Нововознесенське і Трудолюбівка. «Ворог, в результаті наступальних дій Збройних Сил України, втратив контроль над населеними пунктами Добрянка, Нововознесенське і Трудолюбівка. Тривають бої у районі населеного пункту Олександрівка», — йдеться у заяві. 

Добрянка й Нововознесенське – це невеличкі села у Високопільській селищній громаді Бериславського району Херсонської області. Трудолююбівка – село в Нововоронцовському районі Херсонської області. Вони розташовані ближче до межі з Дніпропетровською областю. Сіл із назвою Олександрівка декілька і в Херсонській області, і поблизу з Херсонською областю в Миколаївській. 

- Чехія визнала Голодомор геноцидом українського народу: У середу, Палата депутатів парламенту Чехії, нижня палата чеського парламенту, одноголосно визнала Голодомор в Україні в 1932-33 роках актом геноциду українського народу.

 Деталі ухваленого рішення посол пообіцяв надати згодом. 15 років тому депутати засудили голод в Україні як справу рук жахливого тоталітарного режиму. Палата депутатів парламенту Чехії напередодні також ухвалила постанову, в якій засудила воєнні злочини, здійснені російськими військовими в Україні.

- Польща закликала демонтувати «Північний Потік-2»: у четвер, 7 квітня президент Польщі Анджей Дуда заявив про необхідність посилити санкції проти Росії та її енергосектору. Він закликав до демонтажу уже побудованого газопроводу «Північний потік-2», оскільки «такі проекти є політичними».

«Режим санкцій має бути посилено. Я взагалі не сумніваюся в цьому. Це, звичайно, дуже складне завдання...Найкраще було б заблокувати Росію від продажу її сировини: газу, але в першу чергу — від нафти», — наголосив Дуда.

Він підкреслив, що Варшава виступає проти створення газопроводів між Росією та Німеччиною, заявивши, що це «політичні проекти», спрямовані на обхід Польщі та країн Балтії. Своєю чергою він закликав демонтувати «Північний потік-2». «Росія шантажує не тільки Німеччину, прямо зараз Росія шантажує по суті всю Європу. Той факт, що ми говоримо, що неможливо запровадити ембарго на російський газ, неможливо одразу запровадити ембарго на російську нафту», — резюмував Дуда.

Генсек НАТО розповів про цілі Росії у війні: Президент РФ Владімір Путін не відмовився від свого плану щодо контролю над Україною і переміщує основні сили на схід для захоплення Донбасі. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після міністерської зустрічі у Брюсселі.

Президент РФ Владімір Путін не відмовився від свого плану щодо контролю над Україною і переміщує основні сили на схід для захоплення Донбасі. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після міністерської зустрічі у Брюсселі.

- Росію вигнали з Ради ООН з прав людини: 7 квітня генеральна асамблея ООН підтримала резолюцію щодо призупинення членства Російської Федерацїі в Раді ООН з прав людини.

«Щойно право Росії на членство у Раді ООН з прав людини призупинили. Воєнним злочинцям немає місця в органах ООН, завданням яких є захист прав людини. Вдячний усім країнам-членам, які підтримали відповідну резолюцію Генасамблеї та обрали правильну сторону в історії», — повідомив Кулеба. Постпред України в ООН Сергій Кислиця опублікував табло з результатами голосування — 93 «за», 24 «проти», 58 «утрималися». 

- США схвалили передачу Україні тисячі Stinger та Javelin і дронів Switchblade: 8 квітня США схвалили передачу Україні тисячі комплексів Stinger та Javelin, безпілотників Switchblade та 50 млн набоїв.   Це повідомлення  з'явилося після того, як США затвердили ще 100 млн доларів на озброєння для України. Це повідомлення Пентагону не означає, що вся зброя вже прибула в Україну. Мова йде про те, що США відправляли в минулому і пообіцяли відправити в майбутньому. До списку зброї для України входять: Понад 1400 зенітних комплексів Stinger; Понад 5000 протитанкових систем Javelin; Понад 7000 інших протитанкових систем; Сотні тактичних безпілотних літальних апаратів Switchblade; Понад 50 млн набоїв; 45 тисяч комплектів бронежилетів та касок; Ракетні системи з лазерним наведенням; Безпілотні повітряні системи Puma; Прилади нічного бачення, тепловізійні системи та оптика; Послуги супутникової зйомки.

- Ставлення українців до росіян різко погіршилось: На початку квітня 2022 року 64% українців переконані, що відновлення дружніх відносин українців з росіянами є взагалі неможливе. За останній місяць кількість респондентів, які дотримуються такої думки, зросла у 1,5 рази (з 42%). Крім того, 22% вважають, що це може статися не менше, ніж через 20-30 років. Тих, хто бачить таке примирення у перспективі до 15 років, — близько 10%.

Навіть у регіонах півдня та сходу більше половини опитаних не вірять у відновлення дружби між народами. Абсолютна більшість (91%) не підтримують тезу, що «росіяни та українці — це один народ». Тих, хто має таку думку, сьогодні лише 8% (у серпні 2021 таких було — 41%, у березні 2022 — 21%). Підтримка такої ідеї ще фіксується серед 23% мешканців сходу та 13% старших опитаних. Натомість в інших макрорегіонах та вікових групах підтримка такої тези майже відсутня.

Висновок:

Триває 45-й день війни з Росією. Ми мужньо тримаємось, не здаємось, віримо у перемогу. Минулого тижня українська армія відновила контроль над Київською областю, вигнавши окупантів з Ірпня та Бучі. В останньому окупанти вчинили жахливу різанину, вбивши сотні невинних мирних громадян. На початку тижня там побував президент Зеленский і закликав на емоціях побувати там колишню канцлерку Німеччини Ангелу Меркель, щоб та побачила до чого призвела політика дружби з Росією, та, у свою чергу, емоційно відповіла, що вважає правильним рішення саміту НАТО 2008 року не приймати Україну до альянсу.

Якщо говорити про зовнішню політику, то США прийняли рішення про надання Україні нових «Джавелінів» на 100 млн. дол. У той же час, президент Байден відмовився визнати події у Бучі «геноцидом українського народу», а назвав це «військовим злочином» і жорстко засудив цей випадок. Абсолютна більшість українців – більше 60% відповіли, що вважають більше не можливою дружбу між Україною та РФ, і це рекордний показник. Це говорить про серйозне посилення патріотичних поглядів за перші два з половиною місяці війни.