Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства
- Зеленський висловився щодо переговорного процесу з РФ: 14 березня президент України Володимир Зеленський повідомив, що українська делегація щодня веде перемовини із російською стороною, щоб забезпечити зустріч президентів України та Росії.
«Щодо переговорів з Російською Федерацією. Щоденно у відеоформаті говорять представники делегацій наших країн. У нашої делегації завдання чітке – зробити все, щоб відбулася зустріч президентів. Зустріч, на яку, я впевнений, очікують люди. Зрозуміло, що це складна історія. Тяжкий шлях. Але шлях потрібний. І наша мета – щоб у цій боротьбі, у цій переговорній складній роботі, Україна отримала необхідний результат. Необхідний для нас, для миру і для безпеки. Щоб ми мали гарантії – нормальні, дієві. Не як за „Будапештом“ і не як у нашому небі. А такі, щоб українці могли сказати: ось це працює, ось це – гарантії. Говорити потрібно».
- Рамзан Кадиров в Україні: Глава Чеченської республіки Рамзан Кадиров стверджує, що був у Гостомелі Київської області і зараз перебуває «ще ближче до Києва».
«Кульгає ваша розвідка... На відео ми у Гостомелі. Днями ми були приблизно за 20 км від вас, київські нацики, а зараз ще ближче, і здогадайтеся, наскільки близько ми наблизилися?» – написав Кадиров. «Адже з одного боку Києва заходимо ми, а з іншого боку старі досвідчені бійці на чолі з моїм дорогим братом Адамом Делімхановим, які пройшли дві воєнні кампанії та багаторазово демонстрували свої бойові здібності та дух. Ми насправді покажемо вам, що російська практика вчить війні краще, ніж іноземна теорія та рекомендації військових радників. Внесу інтригу: а може ми вже в Києві і чекаємо потрібної команди?» – додав він.
Про те, що Кадиров може бути в Україні, написали кілька російських пропагандистських ЗМІ. Ця інформація не підтверджена. За словами радника керівника ОПУ Олексія Арестовича, якщо Кадиров справді під Києвом, то Збройні сили України знищать його: «Буде інформація – знищимо. Не встановимо інформацію – знищимо наступного разу».
- Росія вербує росіян для війни проти України: Путінська Росія відкрила 14 центрів вербування найманців у Сирії на територіях, підконтрольних режиму Башара Асада. «Путінська Росія відкрила 14 центрів вербування найманців у Сирії на територіях, підконтрольних режиму Башара Асада (Дамаск, Алеппо, Хама, Ракка та Дейр ез-Зор). Після короткої підготовки найманців переправлять до Росії через авіабазу „Хмеймім“ двома літаками Ту-134 (до 80 пасажирів) та Ту-154 (до 180 пасажирів) на авіабазу „чкаловский“, московська область», — ідеться в повідомленні. У ГУР Міноборони зазначають, що за останні дні Росія вже зібрала тисячі сирійських найманців. Зокрема це члени так званого «ополчення національної оборони» та підрозділів 5-го корпусу ЗС Сирії.
«Передбачається, що сирійці використовуватимуть проти українців важку артилерію та снайперську зброю. Також підтверджено інформацію про підготовку Росією найманців з Лівії для залучення до бойових дій в Україні», — повідомили у розвідці.
У Міноборони України заявили, що російські окупанти формують загони найманців, які за винагороду готові виконувати злочинні накази російських командирів. «За наявною інформацією, на території Сирії відкрито центри вербування найманців, де впродовж останніх днів завербовано понад тисячу осіб, близько 400 осіб вже прибули до РФ». Табори для розміщення та підготовки сирійських найманців розгорнуто поблизу українського кордону у Ростовській області РФ та в Гомельській області Білорусі.
- Переговори між Україною та Росією: 14 березня розпочався 4-й раунд переговорів між Україною та Росією, однак потім в переговорах було оголошено паузу до 15 березня. Обидві делегації проведуть додаткову роботу в підгрупах. «У переговорах взята технічна пауза до завтра. Для додаткової роботи в робочих підгрупах і для уточнення окремих визначень. Переговори тривають», — зазначив радника голови Офісу президента Михайла Подоляка.
Сьогодні, 15 березня, поновилися переговори Росії та України. «Вже тривають», — зазначив учасник української делегації Давид Арахамія. Також повідомляється, що члени української делегації поки утримуються від інших коментарів. Нагадаємо, напередодні радник голови Офісу президента Михайло Подоляк повідомив, що переговори призупинили для додаткової роботи у робочих підгрупах та «уточнення окремих визначень». Також повідомлялося, що переговори з російською делегацією йдуть тяжко.
Президент Володимир Зеленський розповів, що в ході українсько-російських переговорів сторони озвучують уже більш реалістичні позиції, але ще потрібен час. Президент заявив, що для перемоги усі громадяни мусять працювати кожен на своєму місці, в тому числі і члени переговорної групи з РФ.
- В Україну прибули глави 4 європейських держав: 15 березня в Україну прибулипрем'єр-міністри Польщі, Чехії та Словенії Матеуш Моравецький, Петр Фіала та Янез Янша, щоб обговорити з керівництвом України подальшу підтримку нашої держави. Про це Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив у Твіттері, передає Укрінформ. «Прем'єр-міністри Матеуш Моравецький, Петр Фіала та Янез Янша прибули сьогодні від імені Європейської ради до Києва. Вчинок справжніх друзів. Обговорюємо підтримку України та посилення санкцій проти країни-агресора», — написав Шмигаль.
Водночас польський міністр Матеуш Моравецький зазначив, що ключове завдання полягає в якнайшвидшому припиненні війни, яку розв'язала російська федерація. «Ця війна – результат жорстокого тирана, який нападає на беззахисних мирних жителів, бомбардує міста та лікарні України! У результаті світ втратив почуття безпеки, а невинні люди гинуть і втрачають усе своє майно. Ми повинні якнайшвидше зупинити трагедію, яка відбувається на Сході», — повідомив Моравецький в Інстаграм.
- Ізраїль зупинив дію безвізу для України, запровадив електронні дозволи: 15 березня стало відомо, щоДержава Ізраїль запровадила правила в'їзду для громадян України, функцію візи виконуватиме спецдозвіл від МВС. Громадяни, що раніше купили квитки до аеропорту Тель-Авіва та планували скористатися правом на безвізовий в'їзд, стикаються з відмовою у посадці та з вимогою надати візу. Утім, наразі формально діє угода про безвізовий режим, через що отримання візи не є стандартною практикою; також є проблеми з отриманням візи тими, хто виїхав з України через бойові дії і не має легалізації у державі перебування.
Як пояснюють українські дипломати, Ізраїль справді скасував можливість звичного безвізового в'їзду, але запровадив альтернативний порядок авторизації поїздки – дозволи на неї надає МВС. «Прибуття до Ізраїлю та посадка на рейс здійснюються за умови наявності попереднього дозволу МВС Ізраїлю», — пояснює посольство.
На сайті МВС Ізраїлю створена електронна форма на отримання такого дозволу. Також, якщо громадянин України бажає приїхати до Ізраїлю на запрошення громадянина Ізраїлю, громадянин Ізраїлю зобов'язаний підписати декларацію для запрошеного. Ця декларація має бути заповнена до подання заявки на отримання дозволу МВС для в'їзду. «Ізраїль не приймає біженців з України... Особи, які намагаються в'їхати до Ізраїлю в статусі туристів (наприклад, ви просто хочете перечекати завершення війни в Ізраїлі чи маєте в Ізраїлі друзів, родичів, які не мають статусу в Ізраїлі), не можуть безперешкодно в'їхати в країну», — наголошує посольство.
- Кількість біженців досягла 3 мільйонів осіб: За оцінками Міжнародної організації з міграції, кількість українців, які виїхали з країни з початку повномасштабної війни, досягла 3 млн осіб. Як повідомляє AFP, про це заявив речник організації Поль Дійон на щоденному брифінгу ООН 15 березня. З цих 3 млн, приблизно 1,4 млн осіб — діти, та близько 157 тисяч осіб — громадяни інших країн, які проживали в Україні.
З-поміж сусідів України, основним напрямком виїзду залишається Польща — з 24 лютого кордон перетнули майже 1,8 осіб (ймовірно, цифра включає і тих, хто рушив транзитом далі у Європу). Як повідомлялося, Чехія вже звернулася до ЄС з проханням надати модульні будинки для поселення українців, тому що усі наявні варіанти житла починають закінчуватися. До Чехії прибули близько 200 тисяч українців. Варшава і Краків днями повідомили, що фактично вичерпали можливості приймати нових людей.
- У полку «Азов» заявили про ліквідацію російського генерала: 15 березня полк «Азов», який захищає місто Маріуполь знищив російського генерал-майора. Про це пресслужба полку повідомила у «Телеграмі» та опублікувала фото вбитого. «Азов» знищив генервл-майора окупаційних військ. Хто з мечем до нас прийде, від меча і загине!", — наголосили автори повідомлення.
- В ОПУ висловились щодо нейтралітету для України: 16 березнячлен делегації України, радник голови ОПУ Михайло Подоляк в коментарі "Українській правді" заявив, що Україна вимагає особливий варіант нейтралітету з юридично вивіреними і не протокольними гарантіями безпеки.
"Ми розуміємо спробу наших партнерів залишитися ініціативною стороною у переговорному процесі. Звідси слова про "шведську" чи "австрійську" моделі нейтралітету. Але Україна зараз перебуває у стані прямої війни з РФ. Тому модель може бути лише "українською" і лише з юридично вивіреними гарантіями безпеки. І жодних інших моделей чи варіантів". "Що це означає? По-перше, абсолютні гарантії безпеки. Дійсні, а не протокольні. А це означає, що сторони-підписанти гарантій не стоять осторонь у разі нападу на Україну, як сьогодні. Але беруть активну участь на стороні України в конфлікті і офіційно забезпечують негайні поставки нам необхідного обсягу зброї". "І по-друге, Україна більше не хоче залежати від бюрократичних процедур, які дозволяють або не дозволяють закривати небо від тих самих крилатих ракет. Нам потрібні прямі та жорсткі гарантії того, що небо обов'язково буде закрите", — підкреслив Подоляк.
Член російської делегації, помічник президента РФ Володимир Мединський сказав, що "Україна пропонує "австрійський", "шведський" варіант нейтральної демілітаризованої держави. Але при цьому держави, яка має власну армію та військово-морські сили. Усі ці питання обговорюються на рівні керівництва міністерств оборони Росії та України".
- ЗМІ розкрили деталі майбутньої мирної угоди з РФ: Того ж дня стало відомо, що Україна і Росія на двосторонніх переговорах обговорюють мирну угоду з 15 пунктів, яка включає оголошення Києвом відмови від вступу в НАТО в обмін на безпекові гарантії від союзників та виведення російських військ з України, які зайшли на її територію після 24 лютого.
Про це повідомило видання Financial Times з посиланням на три джерела, які брали участь у переговорах, пише "Європейська правда". Угода, яку українські та російські переговорники вперше обговорили у повному обсязі у понеділок, передбачає відмову Києва від своїх амбіцій щодо вступу до НАТО та обіцянку не розміщувати іноземні військові бази чи озброєння в обмін на захист від союзників, таких як США, Велика Британія та Туреччина, заявили джерела. Видання підкреслює, що характер західних гарантій безпеки України та їхня прийнятність для Москви може виявитися великою перешкодою для укладення будь-якої угоди. Також перешкодою може стати статус українських територій, захоплених Росією та її маріонетками у 2014 році.
Хоча Москва і Київ заявили в середу, що вони досягли прогресу за умовами угоди, українські посадовці скептично ставляться до того, що президент Росії Владімір Путін готовий до миру. Вони побоюються, що Москва намагається виграти час для перегрупування своїх сил і відновлення наступу. Радник президента України Михайло Подоляк заявив виданню, що будь-яка угода включатиме пункт про те, що війська Російської Федерації залишають територію України, захоплену з моменту початку вторгнення 24 лютого, а саме південні райони вздовж Азовського та Чорного моря, а також територію на схід і на північ від Києва. За угодою, Україна збереже свої збройні сили, але буде зобов'язана залишатися поза військовими союзами, такими як НАТО, і утримуватися від розміщення іноземних військових баз на своїй території.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявляє, що опублікований Financial Times проєкт "мирної угоди" демонструє не більше ніж запит російської сторони. "Financial Times опублікувала чернетку, яка демонструє запит російської сторони. І не більше. Українська сторона має свої позиції. Єдине, що ми підтверджуємо на цьому етапі, – це припинення вогню; виведення російських військ та гарантії безпеки від низки країн".
У четвер, 17 березня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія та Україна поки що не наблизилися до підписання будь-яких домовленостей. Дослівно Пєсков на запитання, чи Росія та Україна близькі до підписання домовленостей: "Ні, робота триває – коли буде прогрес, ми повідомимо".
Прессекретар Володимира Путіна також заявив, що Росія "не зможе взяти до уваги" рішення Міжнародного суду ООН, який 16 березня ухвалив, що РФ має негайно припинити бойові дії в Україні.
"Ні, ми не можемо взяти це рішення до уваги. Міжнародний суд має таке поняття, як "згода сторін". Тут жодної згоди бути не може… У даному випадку це те, що ми не можемо взяти до уваги", — сказав представник Кремля.
- США надають України системи ППО на прохання Зеленського: 16 березня президент Джо Байден заявив, що США передадуть Україні системи протиповітряної оборони для протистояння російській агресії. Про це він заявив під час виступу у Білому домі.
"На прохання президента Зеленського ми надаємо системи протиповітряної оборони великої дальності і боєприпаси для цих систем", — сказав Байден. Він також оголосив про додаткові $800 мільйонів на безпекову допомогу Україні.
"Це збільшує нову безпекову допомогу для України до 1 млрд доларів лише цього тижня. Це будуть прямі поставки обладнання від нашого Міністерства оборони. Цей пакет допомоги включає 800 зенітних систем, щоб українці могли продовжувати зупиняти літаки та гелікоптери, які атакують їх людей, і захистити свій повітряний простір", — сказав Байден. Загалом оголошений пакет допомоги включатиме: 800 одиниць систем протиповітряної оборони різної дальності; дрони; 9 тисяч одиниьц протитанкових комплексів; 7 тисяч одиниць стрілецької зброї та 20 мільйонів патронів.
Раніше телеканал CNN повідомляв, що США та їхні союзники НАТО направляють в Україну кілька зенітно-ракетних комплексів для допомоги в обороні проти російської агресії. Йдеться про радянські комплекси "Оса", модифікації систем С-300 та переносні зенітно-ракетні комплекси "Стріла-3".
У середу президент Володимир Зеленський закликав Конгрес США надати системи протиповітряної оборони для боротьби з російськими літаками та ракетами, якщо Захід не хоче запровадити безпольотну зону над Україною. Раніше Німеччина розпочала переміщення зенітно-ракетного комплексу Patriot до Словаччини, а Сполучені Штати вирішили перекинути до Польщі дві батареї систем протиракетної оборони Patriot. Нагадаємо, генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс не змінив позицію щодо безпольотної зони над Україною, з міркувань, щоб війна РФ проти України не переросла у війну з НАТО.
- В ОП висловились про можливу зустріч Зеленського з Путіним: 17 березня В ОП заявили, що зустріч президента Росії Володимира Путіна з українським президентом Володимиром Зеленським може пройти в найближчі тижні. Але тільки після погодження мирного договору.
За його словами, на сьогодні російська та українська делегації залишаються при своїх позиціях, а погодження спірних моментів може зайняти від декількох днів до півтора тижня. За цей час сторони повинні наблизитися до мирної угоди. "Як тільки робота над договором буде завершена, ми приступимо до організації зустрічі (Путіна і Зеленського, — ред.). Це відбудеться в найближчі тижні. Місце для нас не має значення. Це може бути будь-яке місце, крім Росії", — зазначив Подоляк.
Він також зазначив, що українська сторона поки не акцентує увагу на тому, чи зможе Зеленський потиснути руки Путіну. "Після того, як основи мирного договору будуть розроблені, ми розглянемо відповідну модель поведінки на зустрічі президентів. Питання рукостискання нас найменше турбує", — додав він.
- У Путіна висловились щодо можливої зустрічі з Зеленським: Необхідність зустрічі президента Росії Володимира Путіна з президентом України Володимиром Зеленським залежить від того, яким буде мирний договір. А саме від його модальності. Зокрема, як заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, зустріч президентів може відбутися при підписанні мирного договору. Але її необхідність залежить від модальності мирного договору. За його словами, цю зустріч потрібно буде ще узгодити.
Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що країни влаштували конкуренцію за право прийняти зустріч Зеленського і Путіна, яка вища, ніж конкуренція за проведення Олімпійських ігор.
- Зеленський розповів про перебіг воєнних дій на Київщині: 18 березня президент Зеленський під час відеозвернення заявив, що з початку нападу Росії на Україну збройні сили змогли звільнити понад 30 населених пунктів у Київській області, які були тимчасово окуповані ворогом.
"За час оборони Києва вдалося звільнити понад 30 населених пунктів на Київщині, які були тимчасово окуповані ворогом". За словами президента, з початку повномасштабного російського вторгнення обороною Києва керує командувач Сухопутних військ Олександр Сирський. Зеленський додав, що завдяки професійним та мужнім діям Сирського ворог зазнав значних втрат, та був відігнаний від столиці. Президент зазначив, що нагородив Сирського орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня.
- Представник президента в КС висловився щодо скасування курсу на євроатлантичну інтеграцію:
19 березня представник президента в КС, нардеп від "СН" Федір Веніславський заявив, що Україна може погодитись на нейтральний статус і відмовитись від курсу на вступ до НАТО, прибравши його з Конституції. Але це неможливо, поки діє воєнний стан. "Курс України на членство в НАТО закріплений на рівні Конституції. Це досить складна процедура внесення змін — дві сесії Верховної ради, висновок КСУ, і також необхідно пам'ятати, що в умовах воєнного стану Конституція не може бути змінена, це норма самої Конституції", — зазначив він.
За його словами, що стосується нейтрального статусу, то якщо від його закріплення в Конституції з "залізобетонними юридично вивіреними гарантіями безпеки" буде відновлена територіальна цілісність, стане можливим зупинити війну і врятувати тисячі життів, то це може бути предметом переговорів на міжнародному рівні. "Але, безумовно, з гарантіями, що повторення того, що ми зараз маємо, більше не буде", — додав Веніславський.
Висновок:
Цей тиждень війни був важким. З одного боку українські війська майже не втратили нових територій і навіть відвоювали ті, які були раніше втрачені, але у той же час, схоже, що українська делегація починає прогинатись на переговорах з Росією, і вже майже готові погодитись на нейтральний статус для України.
Якщо це буде зроблено, це означатиме майже зраду ідеалів "Революції гідності", а тоді, нагадаємо, люди вийшли на Майдан за європейські цінності. У той же час слід визнати, що альтернативою є довготривала війна та втрата значних територій та великі людські втрати. Тож, ситуація поки складається не на нашу користь. Але є шанс, що війна закінчиться вже в найближчі місяці. Ключове питання в тому, чим саме вона закінчиться.