Український військовий

- ЗСУ відбили Миколаївський аеропорт: У понеділок, 6 березня ЗСУ відбили Миколаївський аеропорт. Про це повідомив начальник області Віталій Кім. «Аеропорт наш. Ми вибили. Влаштовуємося там по зручніше. Літаки, правда, зараз полетіти не можуть, але аеропорт наш, це крапка. Російські військові розгублені, маленькі їжачки, бігають по кущах, не знають, що робити, зараз ми їх усіх знайдемо», — повідомив Кім.

- У Херсоні відбувся мітинг проти окупантів: На початку тижня, у Херсоні тисячі людей вийшли на мітинг проти окупантів. Скандували: «Слава Україні!», «Україна понад усе!» та «Путін х…о». У місті перед будівлею обласної держадміністрації стоїть військова техніка РФ, залізничний вокзал та морський порт перебувають під контролем росіян. Мер Херсона Ігор Колихаєв заявив, що російські війська не пропускають у місто фури з гуманітарною допомогою.

- Пєсков поставив ультиматум Києву: «Їм [українській владі] сказали, що все це може зупинитися в один момент», — сказав "Reuters" прессекретар російського диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков За словами Пєскова, Москва вимагає, щоб Україна припинила військові дії, змінила свою конституцію, закріпивши нейтралітет і відмовившись від претензій на вступ до «якогось блоку», а також визнала окупований РФ Крим територією Росії та визнала створені росіянами на території Луганської та Донецької областей України «ЛДНР» незалежними державами.

- Завершився третій етап переговорів України та РФ: Того ж дня Переговори делегацій РФ та України в Білорусі завершилися. Радник голови ОП Михайло Подоляк у Twitter повідомив, що під час третього раунду переговорів було досягнуто «деяких позитивних результатів» стосовно гуманітарних коридорів, однак результатів, які суттєво покращують ситуацію щодо російської агресії в Україні, немає.

Пряма мова Подоляка: «Третій раунд переговорів завершився. Ми отримали деякі позитивні результати з точки зору логістики гуманітарних коридорів. У них будуть внесені зміни. Ми отримаємо більш ефективну допомогу людям, які сьогодні потерпають від агресії РФ. З точки зору ключового політичного треку, в який входить і припинення вогню, і перемир'я, і взагалі закінчення бойових дій, інтенсивні консультації будуть продовжені. На сьогодні результатів, які суттєво покращують ситуацію, поки що нема. Тим не менше, консультації будуть продовжені і ми отримаємо результат».

- Втрата Ірпня, Бучі та Ворзеля: У вівторок, 7 березня стало відомо, що російські окупанти захопили українські міста Ірпінь, Бучу та Ворзель Київської області. Колишній мер Ірпеня, місцевий забудовник Володимир Карплюк розповів про жахіття, які вчиняють окупанти на території Ворзеля, Бучі, Гостомеля, Забуччя та Михайлівки-Рубежівки. В цих населених пунктах переважно немає зв'язку з навколишнім світом, закінчилися продукти й місцями вода, немає електрики й опалення.   

 «Я, Володимир Карплюк, мер Ірпеня Київської області 2014-2018 років. Сьогодні звертаюся до всієї міжнародної спільноти з метою припинення важкої гуманітарної кризи біля столиці України. В Ірпені та в сусідніх містах і селах — гуманітарна катастрофа. Ворзель, Буча, Гостомель, Забуччя та Михайлівка-Рубежівка — повністю захоплені військами РФ, які не дозволяють місцевим жителям виходити з дому.

 Час від часу людські будинки обстрілюються окупантами з різних видів зброї. Ірпінь, Буча, Гостомель, Ворзель, Михайлівка-Рубежівка, Забуччя вже є епіцентром гуманітарної катастрофи. Невідкладно необхідний безпечний зелений коридор для виходу в Ірпінь і подальшої евакуації через Київ для жителів Ірпеня, Бучі, Гостомеля, Ворзеля, Михайлівка-Рубежівки, Забуччя. Інакше втрати будуть не лише від обстрілів. У ці населені пункти окупанти не дозволяють провозити гуманітарну допомогу! Окупанти формують лінію для подальшої атаки на столицю по межі Гостомель-Буча-Ірпінь-Гореничі. Місцеве населення морять голодом та холодом у підвалах, тримаючи їх як заручників. Закликаю всю міжнародну спільноту докласти зусилля для порятунку мирного населення Ірпеня від загибелі», — заявив мер.

Бої за Бучу

Бої за Бучу

- Янукович запропонував Зеленському здатись: Того ж дня колишній президент України Віктор Янукович звернувся до президента України Володимира Зеленського із закликом «за всяку ціну зупинити кровопролиття». «Хочу по-президентськи і навіть трохи по-батьківському звернутися до Володимира Зеленського... Я добре розумію, що у вас багато „порадників“, але особисто ви зобов'язані за будь-яку ціну зупинити кровопролиття і досягти мирної угоди. На це від вас чекають в Україні, Донбасі та Росії. Вам будуть вдячні український народ та ваші партнери на Заході», — заявив Янукович.

- Зеленський виступив у британському парламенті: президент України Володимир Зеленський по відеозвязку виступив у британському парламенті перед Палатою Громад, процитувавши голову уряду Британії Вінстона Черчиля та рядок із пєси «Гамлет» британського драматурга Вільяма Шекспіра. Пан Зеленський заявив: «Ми не починали цю війну, і ми не хотіли цієї війни. Але ми не хочемо втратити те, що належить нам – нашу незалежність і нашу Україну. Так само, як і ви колись не хотіли втратити вашу країну, коли нацисти намагались захопити вашу країну.13 діб боротьби. У першу добу о 4 годині ранку нас атакували ракети. Всі прокинулися – дорослі і діти, вся Україна. Із цієї миті ми не спимо – ми всі боремося за нашу країну спільно з нашим військом. За 13 діб бойових дій більше 50 дітей загинуло. Ці діти могли жити, але окупанти позбавили їх життя. Ми країна, яка рятує своїх людей, незважаючи на те, що ми боремося з однією з найбільших армій світу.

Питання для нас зараз таке: бути чи не бути? Це шекспірівське питання міг поставити кожен українець упродовж останніх 13 діб, але зараз ми маємо відповідь – однозначно, так – бути. Ми не здамося і не програємо! Ми підемо до кінця. Ми будемо боротися на морях, будемо битися в повітрі, ми будемо захищати нашу землю, якою б не була ціна. Ми будемо битися в лісах, полях, на узбережжях, у містах і селах, на вулицях, ми будемо битися на пагорбах... І я хочу від себе додати: ми будемо битися на териконах, на березі Кальміуса і Дніпра!».

- Партія Зеленського закликала підписати новий договір про гарантії безпеки для України: У партії «Слуга народу» пропонують замість членства в НАТО підписати новий договір із гарантіями безпеки для України разом із США, Туреччиною й Росією.

«Альянс не готовий приймати Україну до себе протягом найближчих щонайменше 15 років, і чітко про це каже. Ми зараз навіть не маємо підтримки в абсолютно справедливій війні саме від Альянсу – тільки від окремих держав. Оскільки найближчими роками вступ до НАТО неможливий, ми не можемо використовувати для захисту нашої держави лише рядки в Конституції про курс до Альянсу. Курс – це політика. Але не зброя. Не літаки. Не захист держави. Натомість маємо говорити про конкретні речі. Про конкретний договір, який може гарантувати Україні повну безпеку на той час, поки НАТО не готове нас приймати. Він має принципово відрізнятися від Будапештського меморандуму – передбачати конкретні політичні, економічні та військові кроки держав-гарантів безпеки України» — заявили у партії.

- США вводять заборону на весь імпорт російських нафти та газу: Сполучені Штати Америки вводять заборону на весь імпорт російських нафти та газу. Про це у своєму виступі заявив президент США Джо Байден. «Ми забороняємо весь імпорт російської нафти, газу та енергії. Це означає, що російська нафта більше не буде прийматися у портах США», — підкреслив Байден. За його словами, рішення про заборону імпорту російських нафти та газу вдарить і по самих США, але у Вашингтоні вважають, що мають зробити цей крок. «Захист демократії має свою ціну, але ми усвідомлювали, що ми повинні це зробити», — підкреслив Байден.

Він додав, що проконсультувався з союзниками, перш ніж ухвалити це рішення, але, за його словами, США ідуть на цю заборону, «розуміючи, що багато наших європейських союзників і партнерів, можливо, не в змозі приєднатися до нас». «Сполучені Штати виробляють набагато більше нафти всередині країни, ніж вся Європа та всі європейські країни разом», — додав президент США. Крім цього, Британія заявила, що до кінця 2022 року повністю припинить імпорт російської нафти

- Пентагон повідомив про реальні втрати росіян: Росія втратила від двох до чотирьох тисяч людей на війні проти України з 24 лютого. Про це заявив глава розвідувального управління міністерства оборони США Скотт Беррієр. Він зазначив, що такі цифри засновані на аналізі даних розвідки та повідомлень із відкритих джерел.

Сьогодні директор ЦРУ Вільям Бернс також казав, що російські війська втратили від двох до чотирьох тисяч людей, убитих під час війни в Україні, повідомляв Sky News. Бернс при цьому висловив припущення, що на Україну попереду чекають ще «декілька поганих тижнів». Україна офіційно станом на 8 березня заявила, що втрати російської сторони становлять уже 12 тисяч людей. Як зазначало агентство УНІАН, до цього числа входять не лише вбиті, а й поранені.

Міноборони Росії говорило про свої втрати лише одного разу – 2 березня, тоді заявили про 498 загиблих. Росгвардія Росії, чиї підрозділи також знаходяться в Україні, про свої втрати не звітувала.

Загальні бойові втрати росіян від початку вторгнення в Україну, за даними Генштабу, станом на ранок 10 березня: особового складу – понад 12 тис. осіб (до +1 тис. за попередню добу); танків ‒ 335 (+18); бойових броньованих машин (ББМ) ‒ 1 105 (+35); артилерійських систем – 123 (+3); реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 56 (+0); засобів протиповітряної оборони – 29 (+1); літаків – 49 (+0); гелікоптерів – 81 (+0); автомобільної техніки – 526 (+44); легких швидкісних катерів/кораблів – 3 (+0); цистерн з паливом – 60 (+0); безпілотників оперативно-тактичного рівня – 7 (+0).

- Брехня Путіна про те, що його строковиків в Україні немає: Міноборони РФ та президент країни-агресора Володимир Путін стверджують, ніби строковики не воюють в Україні. При цьому вже є полонені, які кажуть, що є солдатами строкової служби в росармії.

 Протягом останніх днів Путін кілька разів заявив, що у військових діях на території України нібито не беруть участі та не братимуть участі строковики. Але ці заяви очікувано виявилися неправдивими. Російському опозиційному виданню Медуза вдалося знайти батька одного з полонених солдатів, Дамура Мустафаєва і той підтвердив, що його син проходив строкову службу — контракт не підписував. Собіржон Мустафаєв, батько Дамура, розповідає: «Сина призвали у 2021 році в червні. Відправили служити поруч із Читою, навчали на водія-механіка. Після цього в Наро-Фомінськ. Начебто потім вони почали брати участь у навчаннях. У Воронеж, до Білгородської та Курської області їх розкидали. Я з ним по телефону зв'язувався. Востаннє — 22 лютого. Начебто все нормально було. І 24-го наказ був, і сказали йому: На навчання».

Вперше відео Дамура Мустафаєва з'явилося в телеграм-каналі «Шукай своїх», де Україна публікує дані про російських загарбників, що потрапили в полон. «Він був справді строковик. Я не знаю, що трапилося в них. Він казав, що контракт не підписував. Але я був здивований: за них можуть підписуватись, чи щось таке. Він казав: „Вони самі записали нас у контрактники“. Таке було, коли ми говорили 22 числа. Я говорю, як вони можуть самі це зробити? Він казав, що цього вимагають. Але сказав, що сам не підписував», — заявив батько.

8 березня Полонені російські розвідники визнали, що армія РФ діє в Україні, як фашисти. Під час пресконференції розвідників у Києві журналісти запитували полонених, що вони відчувають, коли вбивають українських дітей і мирних жителів. Після цього впродовж кількох хвилин російські полонені мовчали, похиливши голови. «В такій ситуації ми фашистами виходимо. Гинуть мирні люди, люди похилого віку просто так, тому що так хотілося сильним світу цього», — сказав російський військовий Максим Черник.

- Загарбники авіаударом знищили дитячу лікарню у Маріуполі: 8 березня російські окупанти скинули з літаків декілька бомб по дитячій лікарні в Маріуполі, вщент зруйнувавши корпуси закладу.  Місцева влада уточнює кількість постраждалих дітей внаслідок авіаудару окупантів.

Із відео, які поширили в міськраді, видно, що приміщення лікарні зруйноване. На місці вибуху однієї з бомб утворилася глибока вирва в землі. Очевидці з місця події твердять, що епіцентр вибухів був у подвір'ї між корпусами пологового будинку та педіатричного відділення. Невдовзі на обстріл лікарні відреагував президент Зеленський, який назвав це «звірством» окупантів. Він закликав не ігнорувати терор та закрити небо над Україною, аби врятувати життя мирних людей.

Після цього Міністерство оборони країни-агресора визнало, що на території України воюють військовослужбовці строкової служби. За даними радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, за час блокади міста російськими окупантами загинуло близько 1300 мирних мешканців. 

- Українці не згодні на умови Путіна: Останнє соцопитування показує, що більшість українців не погоджуються на умови Путіна щодо припинення війни в Україні. Так, 79% українців проти офіційного визнання частиною Росії раніше окупованих районів Донбасу. Також 75% респондентів – проти офіційного визнання Криму частиною Росії. Водночас, 56% проти заборони на вступ України до НАТО.

Також, опитування «Рейтингу» показує, що 93% українців підтримують діяльність президента Володимира Зеленського. Найвища підтримка дій Зеленського – на заході країни, вона становить 85%. У центрі підтримка серед опитаних – 83%. На півдні – 78% і на сході – 64%.

- Росія заявила, що не хотіла повалення влади в Україні: До завдань війни не входило повалення чинної влади в Україні, запевняють у російському МЗС. Офіційна представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова під час брифінгу. «В її завдання не входять ані окупація України, ані руйнація її державності, ані повалення чинної влади. Вона не спрямована проти мирного населення», — заявила Захарова.

- Кулеба поговорив з Лавровим: У четвер, 9 березня у Туреччині відбулись переговори між головою МЗС України Д. Кулебою та його російським колегою С. Лавровим. За словами Кулеби, вони не домовилися про жодне припинення вогню і що глава МЗС Росії Сергій Лавров не обіцяв жодних гуманітарних коридорів для евакуації мешканців Маріуполя. Проте МЗС України готове на нову зустріч у цьому ж форматі. Кулеба на переговорах закликав до розблокування гуманітарних коридорів для евакуації цивільних людей з Маріуполя та постачання до оточеного міста гуманітарної допомоги. Він також вимагав встановлення 24-годинного перемир'я для вирішення найбільш критичних гуманітарних проблем.

Кулеба

- Лавров визнав, що Росія свідомо розбомбила пологовий будинок у Маріуполі: Міністр закордонних справ Росії Сергєй Лавров підтвердив, що бомбардування лікарні та пологового будинку в Маріуполі було свідомим та цілеспрямованим рішенням армії РФ. Про це він завив на пресконференції у Анталії, після переговорів з очільником українського МЗС Дмитром Кулебою. Лавров підкреслив, що вважає цей пологовий будинок військовою  ціллю.

«Кілька днів тому на засіданні Ради безпеки ООН були надані факти російською делегацією про те, що цей пологовий будинок давно захоплений батальоном Азов та іншими радикалами, звідти вигнали всіх породіль, всіх медсестер, і взагалі весь персонал. Це була  база ультрарадикального батальйону Азов», — заявив він. Лавров визнав, що бачив репортажі з Маріуполя, яка свідчать про рівно протилежне, адже  камери засвідчили, що породіллі були та отримали поранення, але вважає їх маніпуляцією, бо у повідомленнях ЗМІ «не було уваги до другої сторони». На обурення світу щодо цинічності бомбардування лікарні в МЗС не планують звертати увагу. «Не вперше ми бачимо патетичні зойки з приводу так званих звірств, які чинять російські збройні сили», — заявив Лавров.

- Україна націоналізує активи РФ: Президент Володимир Зеленський підписав закон, який визначає порядок націоналізації Україною активів, що належать РФ чи держкомпаніям агресора. Йдеться про законопроєкт №7122, який парламент схвалив 3 березня. Закон визначає правові засади примусового вилучення з мотивів суспільної необхідності об'єктів права власності Російської Федерації як держави, яка почала повномасштабну війну проти України, та її держкомпаній. Так, держава зможе націоналізувати рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади в банках, цінні папери, корпоративні права та будь-яке інше майно на території України, що безпосередньо або через афілійованих осіб належить РФ та її державним компаніям.

Вилучення російських активів здійснюється без жодного відшкодування. Рішення про націоналізацію ухвалюється Радою національної безпеки та оборони і вводиться в дію указом президента. Перелік обʼєктів подає Кабінет міністрів. Усі націоналізовані активи перебуватимуть у власності уряду. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

- Макрон висловився з приводу вступу України в ЄС:  Президент Франції Еммануель Макрон вважає нереальним вести переговори про вступ в ЄС з країною, яка перебуває у стані війни. Про це Макрон заявив перед початком саміту лідерів в четвер ЄС у Версалі. «Чи можемо ми відкривати процедуру приєднання з країною, яка перебуває у стані війни? Я так не думаю», — сказав Еммануель Макрон.

Проте він сказав, що хоче надіслати «сильний сигнал» Україні, Молдові та Грузії, які нещодавно подали заявки на членство. За інформацією ЗМІ, лідери ЄС на неформальному саміті у четвер збираються пообіцяти підтримку Україні, але, ймовірно, не запропонують Україні прискорене членство в ЄС. Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав, що не бачить можливості швидкого приєднання України до ЄС, заявляючи, що такої прискореної процедури вступу не існує. Тим часом президент Володимир Зеленський заявив у четвер, що Україна чекає на конкретний сигнал від лідерів ЄС. Він додав, що Україна готова працювати з тими державами ЄС, які наразі скептичні щодо інтеграції України.

- Саміт ЄС ухвалив неоднозначне рішення щодо України: Неформальне засідання Європейської ради (саміту ЄС), що відбулося  у ніч на четвер завершилося схваленням декларації, що містить компромісне визнання перспективи членства України в ЄС. Як відомо, у четвер у Версалі відбувся екстрений саміт ЄС, присвячений питанням російської агресії проти України. Утім одним з найбільш спірних положень, що обговорювалися на ньому стало питання щодо прагнення України вступити до ЄС.

Дсикусія за закритими дверима щодо цього тривала 5 годин. Ухвалене рішення щодо європерспективи звучить наступним чином: «Європейська Рада визнала європейські прагнення та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію. 28 лютого 2022 року президент України, реалізуючи право України обирати свою долю, подав заявку України на вступ до Європейського Союзу. Рада ЄС без зволікань запропонувала Єврокомісії подати свій висновок щодо цієї заяви відповідно до відповідних положень Договорів ЄС.

До винесення цього висновку вже відтепер ми будемо ще більше зміцнювати наші зв'язки та поглиблювати наше партнерство, щоб підтримати Україну на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської родини». У рішенні є низка позитивних зсувів у порівнянні з попередніми формулюваннями, однак в ньому немає посилань на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання, а також немає ані позитивних, ані негативних  згадок про «пришвидшену процедуру», вступу якої прагнула Україні.

- Росія обстріляла Білорусь: В кінці тижня Командування Повітряних сил заявляло, що російські літаки розвернулися над Україною, після чого завдали удару по території Білорусі. «Сьогодні о 14.30 від ДПС надійшла інформація, що російські літаки зайшли на територію України, розвернулись над нашими н. п. Городище та Тумень, після чого нанесли вогневе ураження по населеному пункту Копані (Білорусь)».

У Повітряних силах додали, що зараз 9 прикордонний загін спостерігає зайняття цього населеного пункту ворогом. «Це провокація! Мета – втягнути Збройні Сили Республіки Білорусь у війну з Україною!», — наголошується в заяві.

Висновок:

Цей тиждень був напружений. Почався він з того, що ми відбили Миколаївський аеропорт, але втратили Ірпінь та Бучу. Росія продовжує ставити нам неприйнятні ультиматуми, такі, як: визнання «ДНР» та «ЛНР», проголошення нейтрального статусу, але, у той же час визнає, що метою цієї операції на є усунення чинної української влади. Як показують останні соцопитування, більшість українців не готові ні до першої, ні до другої умови Путіна. Крім того, як показують соціологи, суттєво виріс рівень підтримки президента Зеленського, дії якого в умовах війни схвалюють близько 90% українців. Відзначимо, що цього тижня президент підписав закон про націоналізацію активів Росії, що варто було зробити ще в 2014-15 році, але тодішня влада, нажаль, вагалася.

ЄС фактично відмовило України у пришвидшеній процедурі вступу України до Союзу. Президент Франції Макрон заявив, що це не можливо, оскільки в країні йде війна. А в «СН» заговорили про можливу відмову від НАТО в  обмін на нові гарантії безпеки для України.

Наступний тиждень обіцяє бути ще більш напруженим. Війна дуже повільна, але агресивна. Вона триватиме не 5-8 днів, як у Грузії, а в середньому 6-10 місяців, максимум рік-півтора. Зараз є три сценарії завершення війни: перший – перемога української армії та повне звільнення України від окупанта, другий – захоплення Росією частини України і створення там псевдодержави «Новоросія», є ще й третій сценарій – мирні переговори Зеленського та Путіна й підписання з ними неоднозначних мирних угод, які передбачають значні поступки з боку України та проголошення нейтрального статусу, що теж є цілком реально. Це теж може означати кінець, або замороження війни.