Віталій Кличко: На цих виборах я балотуюсь самостійно, але не шкодую, що підтримав Порошенка на виборах 2014 року

5f54c489e713a.jpg

Добрий день, Віталію Володимировичу, розкажіть будь ласка про Ваше дитинство та молодість?

Дитинство було дуже хорошим. Я народився в селищі Біловодську в Киргизстані. Мій батько був військовослужбовцем. Я теж козацького роду. Моя родина дуже постраждала під час Голодомору та Голокосту. Вчився у київській школі, грав у баскетбол, але футбол мені тоді не дуже подобався. З дитинства займався різними видами єдноборств, але надавав перевагу кікбоксингу. Шість разів ставав ставав чемпіоном світу з кікбоксингу. Потім перейшов у бокс. У дитинстві мені казали, що я ніколи не стану чемпіоном, але я усім довів протилежне.

Розкажіть про Вашу освіту?

1995 року я закінчив Переяславський – Хмельнцький педагогічний інститут. Закінчив аспірантуру Національного університету фізичного виховання і спорту України. Написав кандидатську дисертацію на тему «Бокс: теорія та методика спортивного відбору». А у січні 2011 року закінчив Національну академію управління при Президенті України, здобув ступінь магістра за спеціальністю «Управління суспільством та розвитком».

Я знаю, що з дитинства Ви захоплювався різними видамиєдиноборств, але надавав перевагукікбоксингу. Пізніше перейшли убокс.Скажіть, як це відбувалось?

1996 року я разом з братом Володимиром уклав контракт з гамбурзькою промоутерською компанією "Universum Box Promotion" і почали тренуватись під керівництвом німецького тренера Фріца Здунека. Свій перший професійний боксерський бій провів 16 листопада 1996 в Гамбурзі проти американця Тоні Бредхема. У першому ж раунді американець був у нокдауні, а в другому був накоутований.

У жовтні 1998 року у Гамбурзі нокаутував Маріо Шиссера в бою за вакантний титул чемпіона Європа, а у червні 1999 року відібрав в англійця Гербі Гайда чемпіонський пояс за версією WBO.

Розкажіть будь ласка про Ваші основні бої?

Першої поразки зазнав від американця Кріса Берда. Я мав травму плеча і після бою мені зробили операцію. Першим боєм який я виграв не нокаутом, а за очками був проти німця Тіма Хоффмана.8 грудня 2001 року провів бій проти американця Роса П'юріті. Тоді я переміг у 11 раунді технічним нокаутом. У лютому 2002, в 11-му раунді нокаутував Вона Біна і вдруге захистив титул інтерконтинентальнього чемпіоном за версію WBO.

21 червня 2003 року в Лос Анджелісі відбувся бій з Ленноксом Льюїсом. Так сталося, що я отримав сильний розтин лівої брови і лікар зупинив бій у перерві між шостим та сьомим раундом. Усі чекали реваншу, але цього не відбулось, оскільки Льюїс завершив карєру.

6 грудня 2003 року відбувся бій з Кріком Джонсоном, але тривав лише 5 хвилин і 54 секунди і завершився технічним нокаутом Джонсона. 11 грудня 2004 року захистив свій титул в бою проти Денні Уільямсом. Бій закінчився у восьмому раунді технічному нокауті. 9 листопада 2005 року оголосив про завершення спортивної карєри, однак вже у січні 2007 повідомив про намір повернутися у великий бокс. 11 жовтня 2008 року повернувся на ринг і переміг у бою проти Семюеля Пітера технічним нокаутом після 8-мого раунду. Таким чином, я повернув собі титул чемпіона за версією WBC. 21 березня 2009 року я захистив свій титул у бою проти кубинця Хуана Карлоса Гомеса. 29 травня 2010 року здобув ювелійну, 40-ву перемогу проти поляка Альберта Сосновського. Бій закінчився нокаутом у 10-му раунді.

10 вересня 2011 року відбувся бій з Томасом Адамеком, який був зупинений на 10-му раунді. Я переміг технічним нокаутом. 18 лютого 2012 року провів поєдинок проти британця Дерека Чисори. Я виграв цей бій за очками. 8 вересня 2012 року провів здобув перемогу над Мануелем Чаром. Загалом на професійному ринзі він провів 47 боїв, здобув 45 перемог і зазнав двох поразок.

Скажіть, коли Ви вперше почали цікавитись політикою?

Я цікавлюся політикою давно. Так, я разом з братом брав активну участь у «Помаранчевій революції». Ми тоді підтримували кандидата у президенти Віктора Ющенка.

Потім у 2008 році Ви вирішили вперше балотуватись у мери. Розкажіть більше про ці вибори?

Насправді, вперше я балотувався в мери та у Верховну Раду у березні 2006 року. У березні 2006 року я брав активну участь у виборах до Верховної Ради та Київради як очільник Блоку «Пора – ПРП», а також був кандидатом у мери Києва. На виборах мера я посів друге місце, але до Верховної Ради, нажаль, не пройшов.

На позачергових мерах Києва 25 травня 2008 року знову переміг Черновецький, набравши 37,72% голосів. Другим був Олекснандр Турчинов, який набрав 19, 13%. Я був третім з результатом 17,97%. На виборах до Київської міської ради Блок Віталія Кличка, до увійшли «Народний Рух України», партія «Європейська столиця» та партія «Українські соціал – демократи», набрав 10, 61%. Під час передвиборчої кампанії моїми консультантами були мер Берліна Клаус Воверайт та мер Нью – Йорку 1994 – 2001 року Рудольф Джуліані.

На парламентських виборах 2012 року я очолив список партії «УДАР». Партія посіла третє місце, отримавши 13, 96% та здобула 34 місця у Верховній Раді VII скликання за партійними списками та 6 місць у мажоритарних округах та 6 місць у мажоритарних округах.

У зимку 2013 – 2014 років Ви стали одним з лідерів Євромайдану розкажіть будь ласка про цей період?

Так, я з одним зі лідерів «Батьківщини» Арсенієм Яценюком та лідером «Свободи» Олегом Тягнибоком був одним з лідерів Євромайдану. Потім я доклав зусиль до мирного врегулювання конфлікту – разом з Яценюком та Тягнибоком у переговорах з Януковичем щодо мирного врегулювання кризи, в тому числі під час кривавих подій 18 – 20 лютого, а також закликав до мирного характеру протестів і демонстранів. Я перебував особисто в епіцентрі подій під час штурму 1 грудня, був особисто в епіцентрі подій під час штурму 11 грудня, протистояння на Грушевського, виступав зі сцени Майдану в ніч з 18 на 19 лютого із закликом до силовиків припинити насилля. Закликав канцлера Німеччини Ангелу Меркель ввести санкції проти Януковича та його оточення.

21 липня виступив став одним з підписантів угоди про врегулювання кризи в Україні. Угода містила 5 пунктів: Протягом 48 годин після підписання відновити дію Конституції України редакції 2004 року, сформувати у Верховній Раді коаліцію та сформувати уряд національної єдності протягом 10 днів. Розпочати конституційну реформу, результатом якої стало б врівноваження Президента, уряду та верховної ради, і завершити її до вересня 2014 року. До грудня 2014 року провести президентські вибори за новим виборчим законодавством та за нового складу Центральної виборчої комісії, сформованої відповідно до норм ОБСЄ та Венеціанської комісії. Розслідування актів насильства піл час Євромайдану під спільним контролем влади, опозиції та Ради Європи. Утримання влади і опозиції від силового протистояння, а влада відмовлялася від введення надзвичайного стану.

Після Майдану опитування КМІС показувало, що Вас підтримує 12% виборців, тоді як Порошенка – 19%. В кінці березня Ви вирішили підтримати Петра Порошенка. Скажіть, чи не шкодуєте Ви про це рішення?

Так, я не шкодую. Так треба було. Нам потрібен був президент, обраний вже у першому турі. В країні була війна, була криза, ситуація була дуже складна. У нас були домовленності, що 30% депутатів у списку отримаю я, 70% — він. Ця домовленість була майже виконана.

У травні того ж року Ви перемогли на виборах мера Києва, набравши 56,7% голосів виборців. Розкажіть про Ваші перші рішення на посаді мера?

Я балотувався в мери під гаслом «Зміни почнуться з Києва!». Моїм першим серйозним досягненням після Майдану стала ліквідація залишків барикад та наметів після Майдану. Ліквідацію наметів проводили в декілька етапів. Першим своїм пріориитетом я називав боротьбу з корупцією, прозорий бюджет міста Києва і звільнення корумпованих чиновників, підконтрольність влади громаді, залучення інвестицій; спрямування бюджету Києва на потреби киян. У перший рік мого мерства було впроваджено електронну форму оплати парковок, відкрито велосипедну доріжку на Труханів острів, були низькі ціни на хліб. Також було обєднано посади голови КМДА та мера Києва.

За два роки моєї роботи на посаді мера інвестиції було збільшено майже в 4 мільярди. Столиця змогла закрити 10 млрд. боргів. Київ став першим містом в Україні, де було впроваджено відкритий бюджет міста. У 2016 році було оновлено рекордні 200 кілометрів доріг. На ремонт доріг було виділено понад 1,5 млрд. гривень. Під час моєї роботи на посаді мера Київ став першим містом в Україні, де було запровадження системи "Smart sity" було відкрито Центр обробки даних. Робота Ценру охоплює програму «Безпечне місто». В рамках програми у Києві було встановлено майже 4 тисяч відеокамер. У вересні 2016 року Київ виборов право проводити Євробачення. Станом на січень 2017 року Київ був лідером з наповнення бюджету, реалізації соціальних програм та інфраструктурних бюджетів.

Я знаю, що одним із ключових напрямків Вашої роботи на посаді мера стала боротьба з нелегальними МАФАМи розкажіть більше про це?

Одним з головних моїх завдань на посаді мера була боротьба з нелегальними МАФами. У 2014 – 2016 рокі щодня у Києві зносилось по 20 нелегальних кіосків. 1 липня 2016 року при знесенні МАФів було демонтовано кіоск фабрики «Рошен», який не мав права на користування земельної ділянкою. 9 липня 2016 року я заявив, що за перше півріччя року було демонтовано 1039 незаконних споруд. Станом на 27 грудня того ж року, комунальні служби демонтували 7 тисяч незаконних МАФів і ще залишалось демонтувати 6,5 тисяч. Станом на зараз, демонтовано майже 14 тисяч незаконних кіосків.

Розкажіть більше про підготовку до Євробачення, яке відбулось у Києві 9 – 13 травня 2017 року?

Розкажіть про боротьбу з корупцією під час Вашого мерства?

Під час мого мерства було багато зроблено для боротьби з корупцією. Так, 2014 року київською владою було запроваджено аудит діяльності підрозділів КМДА. Станом на лютий 2017 року з 2014 року до правоохоронних органів було передано 123 матеріали, станом на кінець 2016 за цими матеріалами було порушено 92 кримінальні справи, підготовлено 20 повідомлень про підозру, ще 7 осіб були оголошені у розшук, по 9 кримінальних проваджених обвинувачувальних актів перейшли до судів.

31 серпня 2015 року я підписав розпорядження щодо запобігання корупції у міській адіміністрації на 2015 – 2017 років, які передбачають перехід структурних підрозділів адміністрації міста та комунальних підприємств на використання системи електронних закупівель товарів, робіт та послуг; консукрсні та публічні процедури призначення керівників комунальних підприємств на використання систем електронних закупівель товарів, робіт та послуг; конкурсні та публічні процедури призначення керівників комунальних підприємств; розроблення єдиних вимог щодо звітності для підприємств комунальної власності та опублікування даних про надходження до бюджету міста від паркування, а також публічне звітування щодо виконання бюджету Києва. Також було запущено відкритий онлайн – бюджет міста Києва.

У 2015 році ми викрили корупційну схему комунального підприємства «Київпастранс». Я озвучив розтрату на суму понад 3 млрд грн., ще на 400 млн. грн. – у сфері незаконних земельних операцій. Того ж року моя команда викрила низку корупційних схем київських чиновників. Тільки з Київської міськдержадміністрації за корупцію було звільнено 327 чиновників, серед яких 47 – керівники комунальних підприємств.

Потім ми викрили корупційну схему чиновників КП «Київтранспарксервіс» і паркувальників, які привласнили гроші за паркування машин, через що бюджет щомісяця недоотримував 1,5 мільярда гривень.

Однією з ключових проблем, які турбують киян є незаконні забудови, скажіть, чому так сталося?

Саме так. Я теж намагаюсь боротися із незаконними забудовами, але річ у тім, що більшість з цих договорів були оформлені ще при мері Леоніду Черновецькому.

Розкажіть будь ласка про Ваші відносини з президентом Зеленським?

У мене зараз непогані відносини з президентом Зеленським. Мені вдалося домовитись з ним про збереження об'єднання посад голів КМДА та мера Києва. Переговори були дуже складними, але успішними.

На початку червня Ви вирішили відновити партію «УДАР» та самостійно йти на місцеві вибори. Скажіть, будь ласка, як це вплинуло на Ваші стосунки з Петром Порошенком?

Так, дійсно, на початку червня заявив про відновлення партії «УДАР». Ми самостійно підемо на вибори мера та до Київради. Це вплинуло на наші стосунки з Петром Порошенком, але вони залишаються, в цілому позитивними.

Чи плануєте Ви йти в президенти на виборах 2024 року?

Так, я планую йти в президенти на виборах у 2024 році. Планую балотуватись самостійно, але не проти об'єднатись з іншими кандидатами.