Політичні підсумки тижня: Зеленський на передовій, Шмигаль за кордоном та інтриги навколо посади голови ВР

60293bbe07678.jpg

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Внутрішньо-політичні тенденції:

Бойовика угрупування «Восток» засудили на 10 років тюрми:

12 лютого учасника незаконних збройних формувань, який воював проти сил АТО, у тому числі у районі Донецького аеропорту, заочно засудили до 10 років позбавлення волі.

Уродженець селища Очеретне, що на Донеччині, у травні 2014 року приєднався до угруповання бойовиків «Восток». У складі незаконного збройного формування він брав участь у бойових діях проти українських військових та правоохоронців у районі Донецького аеропорту, а також поблизу Савур-Могили, Ясинівки, Пантелеймонівки, Красного Партизану, Пісків та Авдіївки. Наразі бойовик переховується від правосуддя на окупованій території Донецької області. Засудженого оголошено у розшук за вчинення злочину, а саме участь у терористичній групі чи терористичній організації.

Інтриги навколо посади спікера: Також, цього тижня стало відомо, що президент В. Зеленський незадоволений самостійністю чинного спікера ВР Д. Разумкова, який намагається вести власну гру. Як пише «УП», він намагається незалежати від президента, тому Зеленський хотів би бачити на посаді спікера Руслана Стефанчука.

«Як розповідають в оточенні Зеленського, президент був би не проти підсадити Стефанчука на щабель вище у парламентській ієрархії. Але є проблема – цей щабель уже зайнятий», – йдеться у статті УП. Водночас, форсувати питання заміни спікера наразі не будуть, оскільки для цього треба публічно пояснити, що не так із Разумковим та знайти голоси на підтримку Стефанчука.

Більше половини українців, які знають про рішення РНБО запровадити санкції проти телеканалів з орбіти кума Путіна Віктора Медведчука, підтримують його.

78% опитаних українців знають про те, що президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти телеканалів "112", NewsOne, ZIK, 21% – не знають. 49% підтримують рішення припинити мовлення телеканалів "112", NewsOne, ZIK, 41% – не підтримують. З моменту введення санкцій рівень підтримки цього рішення зріс з 42 до 49%, натомість кількість критиків зменшилась з 47 до 41%. Важливо, що серед опитаних, які знають про рішення, рівень його підтримки ще вищий (57%), а кількість критиків менша (37%), зазначають соціологи.

11 січня, у четвер президент Зеленський відвідав передову у зоні Об'єднаних сил.

Як повідомляє прес-служба Офісу президента України, Зеленський «ознайомився з оперативною ситуацією за кілька метрів від лінії зіткнення» і поспілкувався з військовослужбовцями. «Важливо, що вищий офіцерський склад перебуває на передовій. Ми говорили з головнокомандувачем Збройних сил Русланом Хомчаком, щоб відбувалася ротація вищого офіцерського складу. Щоб вони постійно відвідували наших хлопців і дівчат на передовій», — сказав президент.

Згідно з інформацією, військові 503-го окремого батальйону морської піхоти на передовій подарували Зеленському пам'ятний значок. Повернувшись, Зеленський вручив військовим державні нагороди та цінні подарунки.

Єрмак прокоментував падіння рейтингу Зеленського:

14 лютого керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що рейтинг Володимира Зеленського падає через ворожу пропаганду, дезінформацію та рівень інформаційної політики. «Проти української влади цілеспрямовано всі два роки працює найпотужніша машина пропаганди, як всередині країни, так і ззовні. Потік брехливої інформації, критики, хоча, ми не боїмося конструктивної критики, а також практично відвертих образ просто не припиняється. Не будемо зараз говорити звідки і хто – це всім добре відомо», — заявив Єрмак під час інтервю для телеканалу «Україна 24».

Зовнішньополітичні тенденції:

Зустріч Шмигаля з генсеком НАТО та президентом Євроради:

10 лютого премєр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся з генсеком НАТО. Після зустрічі він заявив, що Україна має сподівається отримати ПДЧ.

«Справді, нашою короткостроковою стратегією є бажання отримати ПДЧ, і, звичайно, наздогнати в цьому Грузію, але ми активно працюємо в цій сфері і відчуваємо, що наша сьогоднішня зустріч є позитивним та символічним сигналом, що дає нам позитивний заряд та надію», — заявив Шмигаль, відповідаючи на питання преси під час спільної прес-конференції з генсеком НАТО. Генсек НАТО також наголосив, що двері до НАТО залишаються відкритими.

«Україну визнано кандидатом на членство в НАТО. Союзники по НАТО допомагають та підтримують зусилля України із приєднання до Альянсу. Я переконаний, що політика з розширення стане частиною майбутнього проекту, розпочатого в НАТО, НАТО 2030, що стосується адаптації НАТО до нових викликів безпеки. Також, коли керівники НАТО зустрінуться в Брюсселі пізніше цього року, буде обговорено політику НАТО з розширення та відкритих дверей», — відзначив голова уряду.

Своєю чергою, Єнс Столтенберг зауважив, що двері НАТО відчинені й Альянс повністю підтримує євроатлантичні прагнення України. «Чим ближче Україна стає до стандартів НАТО, тим ближче вона стає до членства в НАТО. Я не можу назвати конкретну дату вступу, але можу сказати, що ми будемо підтримувати її на шляху в Альянс. Найкращий засіб — продовження демократичних реформ», — сказав генсек НАТО на брифінгу.

Днем раніше Шмигаль зустрівся з президентом Євроради Шарлем Мішелем. «Напередодні засідання Ради асоціації Україна-ЄС провів зустріч із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. Розраховуємо на узгодження з ЄС конкретних часових рамок для запуску процесу всеохоплюючого огляду досягнення цілей Угоди про асоціацію. Адже імплементація угоди — це основа для тісного зшивання економік України та ЄС», — зазначив Шмигаль.

60293c6d47a42.jpg

Денис Шмигаль та президент Євроради Шарль Мішель

Кравчук виступив у Радбезі ООН:

Того ж тижня глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук під час засідання Радбезу ООН заявив, що окупаційна влада на Донбасі не відкачує воду з радіоактивної порожнини, яка утворилася після ядерного вибуху на території шахти «Юнком», і радіація потрапила у горизонти питної води.

«Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи. І не тільки в зв'язку з забрудненням повітря і грунту, вибухами боєприпасів і мін, а й внаслідок радіоактивних викидів. Нагадаю, що в 1979 році на території шахти „Юнком“, яка зараз знаходиться на тимчасово окупованому Донбасі, радянським урядом був проведений ядерний вибух. Після вибуху в шахті утворилася радіоактивна порожнина, з якої постійно потрібно відкачували воду, щоб радіація не потрапляла на поверхню і в грунтові води. Майже три роки тому окупаційна адміністрація припинила відкачування підземних вод, і радіація вже проникає в горизонти питної води».

Коментар:

Ключовими подіями тижня, що минає є візит президента Володимира Зеленського на передову та нагородження військових пам'ятними значками. Зеленський вручив військовим державні нагороди та цінні подарунки.

Іншою ключовою подією тижня стали чутки, які розповсюдили журналісти «УП» про можливі інтриги навколо посади голови ВР у владній команді. Так, за даними «Української правди», Зеленський незадоволений тим, що Разумков намагається вести власну політичну гру, підтвердженням чого можуть слугувати останні опитування «Центру Разумкова», які показують, що більшість українців довіряють саме Разумкову, тоді як на другому місці був президент Зеленський. Це означає, що швидше за все, Разумкову залишилось перебувати на посаді президента місяці.

На зовнішній політиці цього тижня особливо активними були прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який зустрівся з президентом євроради Шарлем Мішелем та генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом й обговорив надання Україні ПДЧ.