Корупція в Раді

Верховна Рада ІХ скликання була обрана на позачергових виборах 21 липня 2019 року. До складу Верховної Ради увійшли представники пяти партій за пропорційною системою, ще пяти партій за мажоритарною системою і 46 самовисуванців по одномандатних округах.

Минуле скликання, часів Петра Порошенка багато критикували за корупцію та відкати, але як виявилося, нові обранці виявилися некращими, і майже відразу приступили до справи. Так, аналіз 2278 законопроектів на вміст корупційних ризиків виявив 257 корупційних законопроєктів.

Найбільше таких законопроектів подали депутати групи «Довіра» — 19% та «За майбутнє» — 17% від загальної кількості законопроєктів поданої їх представниками. На третьому місці фракція «Опозиційна платформа – За життя» — 16%. «Батьківщина» та «Слуги народу» за два роки подали однакову кількість корупційних законопроектів у відсотках – 15%. «Голос» — 14%, «ЄС» — 12%. Депутати часто не аналізують законодавчі акти, які їх просять підписати. Як наслідок, вони потрапляють до «Рейтингу» авторів корупційних законопроектів.

Ось рейтинг 10 депутатів, які подали найбільшу кількість корупційних законопроектів: Гетьманцев Данило («СН"), Андрій Мотовиловець («СН"), Нталуха Дмитро («СН"), Бакумов Олександр («СН"), Клочко Андрій («СН"), Жмеринецький Олександр («СН"), Корнієнко Олександр («СН"), Медяник Вячеслав («СН"), Ковальчук Олександр («СН"), Арахамія Давил («СН").

Нижче наведемо топ-10 депутатів, які поділи найбільш якісні корупційні законопроекти: Іванчук Андрій («Довіра"), Волошин Олег («ОПЗЖ"), Сольський Микола («СН"), Магомедов Муса (позафракційний), Магера Сергій (позафракційні), Завітневич Олександр («СН"), Вадим Новинський (позафракційний), Кисилевський Дмитро («СН"), Приходько Борис («Довіра"), Ковальчук Олександр («СН").

Варто зазначити, що троє позафракційних депутатів з ТОП-10 обиралися по мажоритарці в Донецькій області: Могамедов Муса – 45 округ, Донецька область; Магера Сергій – 58 округ, Донецька область, Новинський Вадим – 57 округ, Донецька область.

14 вересня 2020 року заступник голови фракції "Голос" Ярослав Железняк на засіданні Погоджувальної ради запропонував викликати до парламенту генпрокурора Ірину Венедиктову з приводу нібито вимагання хабаря у 200 тисяч доларів одним з народних депутатів за ухвалення закону.

Позафракційний депутат Лео Лопес на своїй сторінці у "Фейсбуці" написав, що нібито детективи Національного антикорупційного бюро викрили на хабарі народного депутата Юрченка з фракції "Слуга народу". Після цього депутат від "Слуг народу" Олександр Качура повідомив у Телеграм-каналі, що Юрченко добровільно пише заяву про вихід з партії "Слуга народу".

Також, суд обрав запобіжний захід Івану Фіщенку – не офіційному помічнику народного депутата Юрченка. Пана Фіщенка заарештували з можливістю внесення застави у розмірі 1 млн. грн. Таке рішення 15 вересня ухвалила слідча суддя Вищого антикорупційного суду Ольга Саландяк, повідомила "Слово і діло" керівниця відділу комунікацій ВАКС Олеся Чемерис. Фіщенку повідомили підозру про у пособництві в отриманні хабаря в розмірі 13 тисяч доларів.

Трохи потягавши по судах, депутату Юрченку повернули закордонний паспорт. Згодом, пан Юрченко у кращих українських традиціях вилетів на відпочинок у Домініканську республіку, на відпочинок.

27 вересня 2020 року у у партії "Слуга народу" виник черговий скнадал — депутат-мажоритарник від Броварів Микола Галушко оголосив про те, що йде з політсили. Причина — продаж місць у списках  на місцевих виборах та "просто слова" замість боротьби зі старими елітами та корупцією. Водночас куратор СН на Київщині, інший депутат Олександр Дубінський звинуватив самого Миколу Галушко у перемовинах зі старими елітами, що не було підтверджено на фактах. 

Депутат Галушко нагадав, що в 2019 році він разом із Зеленським йшов на вибори. Втім, за словами депутата, через майже два роки після приходу Зеленського і його людей до влади "майже нічого не змінилося". Пан Галушко також поскаржився на те, що через "кулуарну гру керівництва  "Слуги народу" ледь не знищили мій рідний Броварський район".

3 грудня 2022 року Вищий антикорупційний суд зобовязав генпрокурора відкрити щодо народної депутатки із фракції "СН" Ірини Аллахвердієвої справу стосовно її можливого незаконного збагачення. "ВАКС підтримав нашу скаргу і визнав незаконною відмову керівника Офісу генпрокурора Андрія Костіна відкрити справу стосовно можлтвого незаконного збагачення нардепки Ірини Аллахвердієвої. Суд зобовязав Костіна зареєструвати провадження, і ця ухвала оскарженню не підлягала. Крім того, генпрокурора зобовязали повідомити суд про вионання рішення", — повідомляє Центр протидії корупції.

"Ми виявили, що Аллахвердієва отримала в подарунок майже 20 млн. грн. та швейцарський годинник за 310 тисяч грн., інструктований 11 білими діамантами. Дарувальником був її батько, але з відкритих даних випливає, що його офіційні доходи не дозволяли робити такі подарунки", — зазначили в ЦПК.

23 лютого 2023 року народного депутата Павла Халімона, який за даними журналістів, придбав будинок у центрі Києва під час війни, звільнили з посади голови фракції "СН", повідомив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

"Якщо ти народний депутат і маєш пару зайвих мільйонів гривень, то ти повинен допомогти своїй країні. Це твій обовязок. Тому, звичайно етична складова цього вчинку суперечить нашим цінностям і нашому баченню того, чим під час війни має займатися народний депутат. За це Павло Халімон був звільнений з посади голови заступника партії", — написав Арахамія в "Телеграмі".

Видання "Українська правда" повідомляло, що Халімон улітку 2022 року, у розпал повномасштабної війни Росії проти України, придбав елітну нерухомість у престижному районі Києва – на Печерську, оформивши його на іншу особи.

Отже, це скликання Верховної Ради України обиралося під гаслами радикальної боротьби з корупцією та старими схемами, але замість цього, нова влада почала займатися новими схемами та придумала багато нових методів незаконного збагачення. Тож, "слуги народу" мало чим відрізняются від своїх попередників з минулого скликання. Хоча, самі закликали жити інакше! Зараз усі сподівання на те, що після наступних виборів прийде нова влада, яка зможе правильно та радикально боротися з корупцією. Але боротьба з корупцією в Україні — це ще довга та тривала історія!

 

Володимир МУЛЯРЧУК, Центр досліджень проблем громадянського суспільства