Гасло Зеленського

Весною 2019 року президент Володимир Зеленський йшов у владу під гаслом «Весна прийде, саджати будемо!», але за чотири роки при владі ніхто з топ посадовців, так і не сів. У цій статті ми розберемося, як влада намагається боротися з корупцією і які має успіхи.

Українська влада бореться і боротиметься з корупцією, але це дорога з двостороннім рухом: до боротьби мають долучатися і прості українці. Про це президент України Володимир Зеленський говорить в одному зі своїх відео. «Якщо від вас вимагають хабар, пропонують відкат чи будь-яку іншу корупційну схему, будь  ласка, не мовчіть! Не потрібно писати у соцмережах: „Всьо пропало, ці – такі самі, як ті, Зеленський поставив своїх «решал». Ні. Ось телефон, це «гаряча лінія» НАБУ. Дзвоніть і повідомляйте“. Однак, на цей заклик гаранта мало хто відреагував. Його проігнорували.

Заради справедливості відзначимо, що від президента України народ завжди чекав рішучих дій у боротьбі з корупцією, але, у той же час, в Україні глава держави має вичерпний перелік повноважень і не може виходити за його межі: це забороняє Конституція. Основні з них стосуються безпекових питань (з цим наш президент впорався), зовнішньої політики (оцініть самі), гарантування прав громадян та підписання чи ветування законів.

Як президент України, Володимир Олександрович, як і попередник, під тиском суспільства та зовнішніх партнерів, намагався щось робити. Так, вже на початку каденції нового президента було прийнято Антикорупційну стратегію, яка розписує боротьбу з корупцією на роки. Такого в Україні не було ніколи. Цей документ, розроблений НАЗК, охоплює 5 років: з 2020-го до 2024 року.  До роботи над нею долучилося громадянське суспільство. У січні 2020 року було призначено нового главу НАЗК. Ним став Олександр Новіков. Після цих змін розпочалось перезавантаження агентства.

Крім того, депутати прийняли закон який визначає винагороду для тих, хто розкрив корупційний злочин та гарантує їхню анонімність і захист від помсти. Верховна Рада ухвалила його в жовтні, а президент підписав у листопаді 2019 року. Норми закону почали діяти 1 січня 2020 року.

Так, за законом, викривач має право на винагороду (10% від збитків, який завдав державі корупціонер, але не більше від трьох тисяч мінімальних зарплат), він має право на анонімність, забезпечується адвокатом та іншими видами захисту. Антикорупційні органи контактують з ним через захищені канали зв'язку. Проте рішення КСУ, яке забрало частину повноважень НАЗК, ослабило і захист викривачів.

Вже під час війни, президент Зеленський анонсував посилення відповідальності за корупційні правопорушення у сфері правосуддя  до 10-15 років із конфіскацією майна.

Під час президентської кампанії шоумен критикував президента Порошенка про офшори, щоправда, як з'ясували журналісти 'Pandora Papers', до самого нинішнього президента теж є запитання. Так, у жовтні 2021 року, журналісти 'Pandora Papers' опублікували розслідування, у якому звинувачують Володимира Олександровича у відмиванні грошей. У скандалі поруч згадуються імена президента Зеленського, голови СБУ Івана Баканова та олігарха Ігоря Коломойського. Так, згідно з розслідуванням, офшорні компанії Зеленського та його оточення з 2012 року отримали 40 мільйонів доларів від офшорних компаній Коломойського.

Вже в наступні дні, скандал з офшорами прокоментував сам президент. Він не став заперечувати, що в 2012 році використовував офшорні компанії, але заперечив відмивання грошей. Це, як і раніше, коментували в Офісі президента, і пояснювали тиском на бізнес у той час. Втім, це було не достатньо переконливо. У свою чергу, ексголова Офісу президента Андрій Богдан в інтервю Дмитру Гордону заявляв, що офшори Зеленського працювали і упродовж 2020-21 років.

Ще наш президент, як і його попередник, схоже, схильний до кумівства. Це було, як у довоєнний час, так і під час війни. Наприклад, першим заступником керівника ОП було призначено Сергія Трофімова, який перед тим був виконавчим продюсером студії „Квартал 95“. Заступником голови Офісу президента призначили Юрія Костюка, який у минулому був сценаристом студії „Квартал 95“. Він відповідає за інформаційну політику – усе, що повязано з креативом та комунікаціями. Шоумен, комік та креативний продюсер „Кварталу“ Сергій Сивохо став радником секретаря РНЬО з питань реінтеграції та відновлення Донбасу. Сивохо в РНБО відповідав за гуманітарну політику. Ще одним радником секретаря РНБО став Максим Ткаченко, в минулому – продюсер та генеральний директор компанії „Квартал-Концерт“. Це дочірня компанія „Кварталу 95“. Крім Ткаченка, „Квартал“ у парламенті представляє Юрій Корявченков більш відомий за своїм сценічним іменем „Юзік“. У „Кварталі“ він був одночасно, і актором, і адміністративним директором.

Іншим кроком назад у боротьбі з корупцією, стало рішення КСУ, що визнало незаконним указ президента Порошенка про призначення директором НАБУ Артема Ситника. Наступним рішенням суд визнав неконституційними деякі норми закону про НАБУ. Йдеться, зокрема, про повноваження президента України створювати НАБУ та брати участь у його формуванні та у „запуску“ структур, які його контролюватимуть. Експерти називають це рішення одним із найбільш руйнівних для української системи антикорупційної політики.

Найбільш яскравим символом корупції у вищому керівництві країни став проєкт „Велике будівництво“, яке вже в народі прийнято називати „великим крадівництвом“. Так, на думку засновниці „Ліги антитрасту“ Агії Загребельної, проєкт Зеленського „Велике будівництво“ став показовим прикладом створення картелів на державному рівні, розкрадання бюджетних коштів та знищення конкуренції в автодорожній галузі.

„Через дискримінаційні вимоги тендерної документації «Укравтодору» та його неправомірні дії з недопущення знаної кількості компаній до великих тендерів на ринку фактично утворився картель. Обмежена кількість компаній, домовляючись між собою заздалегідь про розподіл підрядів, бере участь в аукціонах і не конкурує одна з одною. Як наслідок, ми переплачуємо за ремонт та будівництво кілометра дороги від 20 до 40%“, — зазначає Загребельська.

За її словами, оскільки проєктанти й технагляд часто є кампаніями-сателітами картелістів, відсутній реальний контроль за якістю ремонту і будівництва, а отже існує високий ризик, що чимала частина доріг „зійде разом зі снігом“. „За рік одна лише компанія Автомагістраль – Південь Олександра Бойка отримала підрядів із бюджету на більш як 30 мільярдів гривень.

Ще один помітний в усіх сенсах гравець на політичній арені – Юрій Корявченков, відомий в широких колах як «Юзік». Він не просто нардеп від «Слуги народу». Корявченков – голова підкомітету ВР з питань автомобільних доріг та дорожнього господарства. Ще на старті «Великого будівництва» журналістів з'ясували, що компанії його двоюрідного брата Сергія Корявченкова постачала найдорожчий на ринку щебінь дорожньо-будівельному гіганту – компанії «Онур».

Стосовно антикорпуційних законів, у квітні 2023 року президент В. Зеленський відповів на петицію про довічне ув'язнення для держслужбовців, які вдались до корупції під час воєнного стану. Президент зазначає, що в Україні Кримінальний кодекс визначає, що є кримінальним правопорушенням та яке покарання застосовується до осіб, що його вчинили. Зеленський повідомив, що у Раді зареєстровані два законопроекти, які мають на меті посилити відповідальність посадовців за вчинення корупційних злочинів в умовах воєнного або надзвичайного стану. Йдеться про проєкти законів «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення кримінальної відповідальності за корупційні злочини, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану» (№9029 від 17.02.2023) і «Про внесення змін  до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за корупційні злочини, вчинені під час воєнного або надзвичайного стану» (№9049 від 22.02.2023). Закони все ще опрацьовуються у комітетах ВР.

Чи не надто заспокійливо звучать слова: «У нас відсутня корупція, бо всі корупціонери виїхали','? Про це заявив Зеленський під час саміту 'Bloomberg Economy Forum' в перший рік війни. Так, багато виїхали, але не всі. Багато хто залишився в країні і продовжує працювати за старими схеми, нахабно обкрадаючи країну в часи війни, і таких людей треба притягувати до відповідальності за законом воєнного часу. Президентові треба уважніше дивитися навколо себе.

Про це свідчить і громадська думка. Наприкінці 2021 року 57,6% мешканців міст України назвали президента Зеленського відповідальним за боротьбу з корупцією. При цьому 81,6% визнали, що він не виконав власних обіцянок щодо боротьби із нею. Лише 11.1% вважають, що він свої обіцянки виконав.

Отже, у підсумку скажемо, що при Зеленському були зроблені деякі правильні кроки для боротьби з корупцією. Однак, боротьбу „зеленої“ влади з корупцією можна описати фразою „два кроки вперед, три назад“. Були як прогресивні та потрібні, так і повністю провальні рішення та кадрові призначення. Як буде просуватися цей процес під час можливої другої каденції Володимира Олександровича – час покаже. Якщо порівнювати реальність з фільмом, де наш гарант грав Голобородька, то справи йдуть не дуже добре, хоча трохи позитиву все ж таки було!

 

Політолог Володимир Мулярчук