Корупція у Франції

Франція – унікальна країна, одна з найбільш багатих та перспективних країн Європейського Союзу. Боротьба з корупцією завжди була в пріоритеті для французьких правоохоронних органів. Президенти та політики беруть, але, нерідко, й сідають. Так, у Франції за останні дванадцять років було засуджено на короткий термін аж двох президентів – Жака Рене Ширака та Ніколя Саркозі.

На міжнародному рівні Франція ратифікувала декілька важливих міжнародних конвенцій з боротьби з корупцією, такі як «Конвенція про боротьбу проти підкупу іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях» та «Конвенція про боротьбу з корупцією». Навіть, якщо інвестори не розглядають корупцію як проблему для ведення вправ у Франції і підприємства, які функціонують у країні, мають добру репутацію, Францію як і багато інших країн, визнає збільшення кількості корупційних злочинів.

Унаслідок цих фактів, на підставі Закону № 2016н-1691 від 09.12.206 «Щодо прозорості, боротьби з корупцією і модернізації суспільного життя» було створене французьке Агентство боротьби з корупцією. Французьке Агентство оротьби з корупцією змінило Центральний офіс із запобігання корупції.

Перебуваючи при міністрі юстиції та міністрі з питань бюджету, Агентство допомагає задіяним відомствам та особам, які стикаються з корупцією, її попередити та визнати. Французьке Агенство боротьби з корупцією наділене повноваженнями контролю, які дозволяють останньому перевірити реальність та ефективність задіяних механізмів дотримання антикорупційних правил підприємствами, державними адміністраціями або місцевою владою. Такий контроль стосується як державних Роль поліції у боротьбі з корупцією.

1 травня 2023 року французька прокуратура розслідує діяльність російської дочірньої компанії «Ашан» у звязку із звинуваченнями у шахрайстві та хабарництві з метою власного збагачення. Розслідуваня фінансової прокуратури Франції і Національної фінансової прокуратури розпочалось в березні 2020 року. «Ця справа є ще однією проблемою в Росії для „Ашану“ та його влаників, французької сімї Мюльє, які потрапили під критику за те, що залишилося в країні після вторгнення в Україну; навіть коли багато західних компаній пішли з неї.

Розслідування фінансової прокуратури Франції і Національної фінансової прокуратури розпочалось в березні 2020 року, але про його існування стало відомо лише нещодавно діловому журналу 'Challenges'. Ця справа є ще однією проблемою в Росії для „Ашану“ та його власників, французької родини Мюльє, які потрапили під критику за те, що залишилися в країні після вторгнення в Україну, навіть коли багато західних компаній пішли з неї. Родини також володіє постачальником спортивних товарів Decathlon і роздрібною мережею товарів для дому Lerov Merlin», — пише газета.

Нагадаємо, від початку повномасштабного вторгнення російська «дочка» французького «Ашану» постачала товари російським військовим на окупованих територіях допомагала військоматам набирати мобілізованих. У свою чергу, французька мережа супермаркетів «Ашан» заявила, що не постачала товари російським військовим. Відзначимо, мережа супермаркетів «Ашан» входить до десятки найбільших іноземних компаній Росії. У Росії французька мережа «Ашан» управляє 241 магазином, де працюють близько 30 тисяч людей. Національне агентство з питань запобігання корупції внесло французьку корпорацію «Ашан» в перелік міжнародних спонсорів війни.

У березні 2021 року колишній президент Франції Ніколя Саркозі був визнаний винним у справі про корупцію. Суд в Парижі засудив політика до трьох років позбавлення волі, два роки цього терміну – умовно.

Суд визнав доведеним обвинувачення щодо колишнього глави французької держави в корупції, спробі підкупі судді та використанні службового становища. Раніше його також підозрювали в тому, що він приймав незаконні пожертвування від співзасновниці косметичної компанії L"Oreal, мільярдерки Ліліан Бетанкур і використовував ці гроші для фінансування своєї виборчої компанії у 2007 році.

У 2013 році Саркозі був виправданий за цим звинуваченням, але його телефонні переговори, з адвокатом, перехоплені органами юстиції в рамках розслідування іншої справи, дозволили слідству отримати нові докази проти експрезидента.

Судовий процес щодо Саркозі, що почався наприкінці листопада 2020 року, пов'язаний з підозрами, що політик, вже обіймаючи посаду президента, намагався вплинути на хід розслідування справи про пожертвування Бетанкур. За даними слідства. У 2014 році він запропонував прокурору при Касиційному суді Жильбер Азіберу підвищення і призначення в Монако в обмін на інформацію про хід розслідування. Сам Саркозі відкидає всі звинувачення. Разом з ним на лаві підсудних перебувають його адвокат Тьєррі Ерцог і Жильбер Азібер. Для останніх прокуратура просила ту ж міру покарання. Що і для екпрезидента країни.

Николя Саркози

Нагадаємо, Ніколя Саркозі обіймав посаду президента Франції з 2007 по 2012 рік. Процес щодо нього вважається унікальним, оскільки за час існування з 1958 року Пятої республіки, жоден колишній глава держави не поставав перед судом у звязку зі звинуваченнями у корупції.

Раніше, у 2011 році колишній президент Жак Ширак був засуджений до двох років увязнення умовно за звинуваченням у перевищенні повноважень і розтраті коштів з громадських фондів. Однак він не зявився на жодне засідання суду через проблеми зі здоровям. У 2019 році Ширак помер у віці 86 років. Згідно з французьким законодавством, політику загрожувало до 10 років вязниці і штраф у розмірі 150 тисяч євро.

За версією слідства, в період з 1992 по 19995 рік Ширак, який займав посаду мера Парижа, створив у столичній адміністрації 28 фіктивних робочих місць і тим самим привернув додаткові кошти для фінансування своєї партії "Обєднання на підтримку республіки". 

Процес проти Ширака став першим подібним розглядом стосовно колишнього президента Франції з часів Другої світової війни і маршала Петена Філіпа, що співпрацював з нацистськими окупантам.

Отже, з впевненістю можемо сказати, що французи навчились боротися з корупцією і боряться з нею досить рішуче. Там реально, чи умовно посадили вже двох президентів. Якби наші правоохоронні органи боролися з цим злом, як французи, воно було б викорінено, або багато хто боявся б брати та давати хабарі. У французів кумівство строго карається, так лише на позаминулих виборах через антикорупцінйу справу суттєво знизився рівень підтримки кандидата в президенти Франсуа Фійона, який фіктивно працевлаштував свою жінку. У нас кумівство – це нормально.

Тільки, коли ми навчимося боротися з корупцією, як у Франції, нам стане жити значно легше і нас майже відразу запросять в ЄС і НАТО!

 

Політолог Володимир Мулярчук