15 лютого православні християни святкують Стрітення Господнє на честь принесення до Єрусалимського храму немовляти Ісуса Христа його батьками. Вважається, що це символізує зустріч Старого і Нового заповітів, а також людини з Богом. За народними повір'ями саме в цей день зима зустрічається з весною. 

Усім нам з дитинства начебто знайомий пролісок. Але запитайте кого-небудь, що це таке, і почуєте найрізноманітніші відповіді. Й усі вони, здебільшого, будуть вірними, тому що проліском називають не одну, а одразу декілька весняних квіток.

Енциклопедичний словник пояснює, що пролісок — це «... рід багаторічних трав сімейства амарилісових». І далі: «проліском називають також анемону і ряд інших трав, що цвітуть навесні». Більш визначене тлумачення слова «пролісок» дає Володимир Даль: «...досить загальна назва рослин, які цвітуть одразу ж по сході снігу...». Отже пролісками називають медунку, чубарку, вітрогонку лютичну, гусячу цибулю жовту тощо. І все-таки існує й справжній пролісок. Це три синіх або білих, розкинутих у боки пелюстки на тоненькій стеблинці.

До речі, назва «пролісок» зовсім не пов'язана зі словом «ліс». Спочатку квітка звалася «пролізок» — від дієслова «лізти». Його листочок, згорнутий у трубочку, пролазить не тільки крізь товщу торішнього листя, але й крізь сніжну кірку.

Помилковою є й думка, начебто проліски є першими весняними квітами. Зазвичай, першими на пагорбах, південних схилах ярів, витягнувши шийки убік сонця, по сусідству з холодними брилами сірого злежалого снігу з'являються квіточки матері-й-мачухи. Але саме їх, перших, ніхто не називає ні пролізками, ні пролісками.

І наостанок. Не треба зривати першоцвіти. Бо ще трохи весняних сезонів і пролісків стане зовсім мало, тому що вони просто зникають з природи. Мабуть мало хто знає, що з метою збереження ще за часів СРСР ці рослини були занесені в Червону книгу.

Варто також пам'ятати, що за незаконне вилучення з навколишнього середовища рослин, занесених до Червоної книги України, та їх продаж винні притягуються до адміністративної відповідальності згідно з чинним законодавством.