Здивований і обурений до глибини душі, але не можу змовчати. Чи не кожен другий френд публікує дописи у Фейсбуку, де вітає зі святом Казанської ікони Божої Матері, що відзначається 4 листопада. Але ж це МОСКОВСЬКА ікона, одна з найбільш шанованих РПЦ. Чи варто українцям молитися їй, та ще й під час московсько-російської війни?

Релігієзнавці стверджують, що у березні 1516 року посол Василь Коробов привіз із Константинополя до Москви ікону Богородиці для великого князя Василя ІІІ. У часи царя Олексія Михайловича ця ікона зберігалася в Московському Кремлі, причому джерело 1666 року називає її «Казанською» за подібність іконографії з явленим у 1579 році Казанським чином, чия іконографія була на той час вже широко відома. За словами В. І. Троїцького, ця ікона аж до початку XX століття знаходилася у Верхоспасському соборі Кремлівського палацу.

1649 року цар Олексій Михайлович наказав встановити загальноросійське святкування Казанській іконі: «в усіх містах по всі роки». На підтвердження нового статусу ікони при Коломенському царському палаці було закладено домову церкву на честь Казанської ікони.

За весь час десятки офіційно шанованих місцевих списків Казанської ікони поширилися багатьма єпархіями Російської церкви. Казанській іконі нині присвячені сотні храмів та монастирів.

Свято започатковано на честь взяття 4 листопада ополченням Кузьми Мініна та князя Пожарського московського Китайгорода, коли їхні війська хресним ходом на чолі зі списком (копією) Казанської ікони Божої Матері ввійшли до Москви. Тож не випадково саме 4 листопада в Росії відзначається як загальнодержавне свято, так званий  «День народної єдності».

Особливе значення цей образ мав для Петра І. 1709 року напередодні Полтавської битви царю сказали, що в селі Каплунівці знаходиться чудотворний список (копія) Казанської ікони Божої Матері. За указом Петра І образ був доставлений у стан російської армії, який знаходився під Харковом. Очікуючи битви, цар довго молився перед іконою Божої Матері, він повелів тричі обнести образ перед полками. Під час битви ікона стояла на полі бою в російському стані.

 З часів Катерини Великої Казанська ікона Божої Матері є покровителькою російських імператорів. 

13 березня 2011 року після закінчення літургії в кафедральному соборному храмі Христа патріарх московський Кирило Гундяєв привітав присутніх на богослужінні представників Федерального космічного агентства і вручив цю Казанську ікону керівнику Роскосмоса та членам екіпажу космічного корабля «Юрій Гагарін» російським льотчикам-космонавтам А. М. Самокутяєву та А. І. Борисенку.

Коли нарешті українці позбавляться впливу гебешної РПЦ? Скільки ще має спасти московських ракет і дронів на багатостраждальну українську землю?