Продовжимо нашу подорож закарпатськими словами. Прекрасними, незвичними, але такими колоритними. Таким є наше наріччя і такими є люди в Закарпатті.


Оскільки наш край є туристичним, то приїхавши сюди ви можете відвідати різні історичні пам'ятки, а також насолодитися прекрасною природою. Але, не забудьте взяти товстий Буділарош [буділáрош] — гаманець. І це перше слово на сьогодні. Також в деяких районах кажуть буґілярош. А в селі, де народилася моя мама, його ще називають — тапловка[таплóвка].

Бажаю всім, хто мене читає, аби у ваших буділарошах завжди було повно грошей. А як інакше до нас в гості їхати? Ви ж захочете купити собі трошки вина домашнього, літрів так з десять? Чи, може, коньяку Ужгородського? Нє? Тоді може бринзи? А для всього цього треба гроші. А для грошей треба файний буділарош.

І, я вас прошу, слідкуйте за ним. Нє. То не то, що ви подумали. Просто деколи наші туристи, захоплені красою навколишнього можуть легко посіяти буділарош в магазині чи на природі. Йой. А потім головне згадати, де то було і вчасно знайти. Тому, будьте уважні.


Закарпатські жінки — гарні й хазяйновиті. І не треба казати, що я хвалюся. Ні. Хоча…

Колись, одна стара угорка, казала мені, що в жінки завжди має бути доглянута голова(себто зачіска) і руки. А також, у неї завжди має бути хороша білизна. До чого це я? А це для наступного слова.

Будюґови [будюґóви] — жіночі труси. Раніше так називали панталони.


Якось Іван на сіні з Анцьов,

Случайно предалися страсті.

І лем дойшов до будюґовів

Як няньо ї ся в двирях явив

Типирь Іван уже женатий

завто лишився він живий.


Оце урок вам чоловіки, будьте пильні і вибирайте місця куди ніхто випадково не зайде. А то ж всяке буває.


До нас в Закарпаття чудово приїздити зимою. Покататись на лижах. Хоча погода, скажу вам, у нас часто міняється. От ще пару днів тому, здавалося, випав сніг і був мороз, а сьогодні вже сонце чи й дощ. Тому треба вважати на хороше взуття, щоб і тепло було, і ноги не промочити. Тому не забувайте про файні боґанчі [боґáнчі] — зимні теплі туфлі на товстій підошві. Зараз ми кажемо берці.

Моя бабця завжди казала, що у чоловіка першим, на що треба звернути увагу — є його взуття. Чисте воно чи брудне. Це, мовляв, характеризує його характер. Тому запам'ятайте — ваші боґанчі мають блистіти, як у пса яйця (от вам і приказок закарпатських).

Якщо ви вже довгий час носите свої боґанчі і вони стали старими і обтріпаними, тоді час їм називатися Бочкорами[бочкóрами].

Ось так, потрошку ми розглянули предмети одягу, взуття і аксесуари закарпатською на букву Б. Коротко. Але ж далі буде...