Продовжуємо нашу подорож по чудовій і різноманітній закарпатській бисіді. Мабуть треба уточнити, що даний блог не є якимось науковим дослідженням. Я пишу про ті слова, які коли-небуть чула в житті і значення яких розумію. Охопити весь діапазон слів і їх значень важкувато, адже у нас навіть в сусідніх селах одна й та ж річ може мати різну назву. Ми закарпатці такі непередбачувані…

Наступне слово мого, надіюсь веселого, словничка «Амбрела» [амбрéла] — парасолька. Також в деяких районах використовують слово — «Шарньовка» [шарньóвка].

Що я вам маю сказати? Амбрела — це така цікава річ. Я б сказала магічна. Ви знали, що за допомогою шарньовки можна регулювати погоду? Ні?

Тоді спробуйте у відносно хмарний день залишити її вдома. Дощ гарантований. Я завжди так роблю влітку, коли набридає парадички /помідори/ й огірки поливати. І знаєте ще що? Чим дальше вам йти додому або до машини, тим сильнішою буде злива. Перевірено на власному досвіді.

Взагалі, амбрела — це як бубен для шамана. Ви думаєте як в давнину мольфари хмари розганяли? Просто брали амбрелу з собою йдучи у справах. От в одну мить небо стає чистим, а день сонячним. Чесно вам кажу.

Отже, амбрела — це захист від дощу і таємний магічний пристрій. Тільки тссс, я це вам по секрету сказала.


Наступне слово на сьогодні дуже цікаве — це «Адде» [áдде].

Адде може бути в двох значеннях:

— по-перше, в значенні короткого проміжку часу:


Адде моя Маря

на сповідь ходила.

Так каялася,

Што чоло розбила.


— по-друге, в просторовому значенні -адде там — отам.

Кожен закарпатський чоловік знає, що якщо його жінка каже:

— Подай ми то, што адде там у тому...

Значить треба піти в комору і з полиці взяти горниць/каструля/. Бо в ґаздині руки брудні, адже вона голубці крутить. І принести каструлю на кухню.

Наші закарпатські чоловіки дуже кмітливі, як ви могли здогадатися.


І останнє на сьогодні слово «Авадь» [áвадь], яке означає «або».

Попрошу вас запам'ятати, що у нас в Закарпатті вино може бути добре авадь дуже добре. Третього не дано. Авадь поверніться до першого уроку і слова «айно». Ласкаво просимо до наших підвалів.

— Ви не любите вино? Тоди пийте палинку /горілку/- калганівку авадь сливлянку. Йой, ви вопше /взагалі/ нич/нічого/ не п'єте? Майже в санаторію приїхали? Лікуватись? Тоді пийте квасну воду/мінералка/.

Вам може подобатися те, що я пишу авадь не подобатися. Ви можете вчити закарпатські слова авадь не вчити. Вибір за вами. А я просто писатиму далі.