Більше тижня минуло після того, як 4 лютого Верховна Рада під охороною численної поліції з рядом автозаків проголосувала у першому читанні за законопроект про обмеження прав і свобод №4142. Про нього я писав попереднього разу, однак нардепи внесли в текст проекту низку змін. Інтернетом почали ширитися новини, що найгірше звідти викинули, тож можна йти і далі дивитися спів Рабиновича чи написати сотню-другу коментарів про проспект вождя і вчителя. У цій статті я пропоную придивитися до оновленого законопроекту, який, подолавши перше читання, наблизився до втілення в життя. Важливо зрозуміти: насправді нічого не змінилося.
Надійна охорона Верховної Ради 4 лютого 2021 року, коли народні обранці проголосували за закон про медичний примус і нове кріпацтво. Фото з соцмереж.
Медичний примус
Отже, громадяни, як і в попередній версії проекту про обмеження прав і свобод, будуть зобов'язані:
- «робити щеплення у передбачених законодавством випадках»;
- «проходити обов'язкові медичні огляди»;
- «виконувати розпорядження та вказівки посадових осіб при здійсненні ними медико-санітарних заходів»;
- «брати участь у проведенні медико-санітарних заходів»;
- «виконувати інші обов'язки».
Кабмін усе одно своєю постановою зможе встановити список обов'язкових щеплень, не обмежуючись узагалі нічим — просто на власний розсуд. Їх може бути хоч кілька сотень. На додачу новостворений державний орган затвердить перелік «професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти інфекційних хвороб». Знову немає жодних обмежень — можна додати туди будь-яку професію (скажімо, двірник чи програміст) або компанію. Також цей орган, керуючись виключно своєю фантазією, зможе затвердити список «виробництв (професій), до роботи в яких не можуть бути допущені особи»:
- «яким не було зроблено щеплення проти певних інфекційних хвороб»;
- «хворі на інфекційні хвороби»;
- які «є носіями збудників інфекційних хвороб».
Як це контролюватиметься? Дуже просто. У новоствореного органу будуть філії на місцевому рівні. Місцевий чиновник підпише чарівний папірець — подання. Але згідно із законопроектом роботодавці, ректори та директори навчальних закладів за цим поданням будуть зобов'язані «усувати... від роботи, навчання, відвідування закладів освіти осіб»:
- «які ухиляються від обов'язкового медичного огляду або щеплення проти інфекційних хвороб, згідно із законодавством»;
- «які є носіями збудників інфекційних хвороб»;
- «хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби»;
- «осіб, які були в контакті з такими хворими».
Що там казали про доступ до освіти та можливість працювати, гарантовані Конституцією?
Звертаю вашу увагу: якщо перелік обов'язкових щеплень складатиметься зі 100 вакцин, а ви вколете собі 99, вас усе одно усунуть від роботи і навчання.
Нагадаю, що оновлений Закон «Про лікарські засоби» дозволяє використовувати вакцини від коронавірусу, клінічні дослідження яких незавершені. Тож уряд зможе включити їх до переліку обов'язкових щеплень, відкривши шлях до медичних експериментів над вами. Клінічні дослідження для того і проводяться роками, щоб дізнатися, чи не викличе використання певної вакцини років через 10 тяжкі наслідки — рак, смерть тощо. Звичайно, 28-ма стаття Конституції каже: «Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам». Але де уряд і де Конституція.
Однак цікавинки на цьому не закінчуються. Новостворений державний орган зможе встановити список «країн, у випадку виїзду в які громадянам України обовʼязково проводять щеплення». Знов-таки, ніхто не забороняє внести до списку усі держави світу. Або залишити співвітчизникам можливість виїхати без щеплень до Північної Кореї та Сирії. А що — у нас свобода пересування і добровільний вибір, колотися вакцинами з затвердженого урядом переліку чи ні.
До речі, як вам іще одна функція цього органу — встановлювати список «інфекційних хвороб, при наявності яких госпіталізація хворих є обовʼязковою»? Так що з поліклініки ви можете не повернутися додому. Вас у примусовому порядку ізолюють (навіть від близьких) і госпіталізують. Не дарма законопроектом передбачено, що лікарі «у разі виявлення хворого на інфекційну хворобу зобов'язані вжити заходів для його ізоляції».
Про дітей теж подбають. Згідно з проектом №4142 вчителі та вихователі зобов'язані «вести постійне спостереження за станом здоров'я дітей, а в разі виявлення хворого з ознаками інфекційної хвороби — вжити заходів для його ізоляції від здорових дітей».
На додачу законопроект скасовує прописану в Законі «Про захист населення від інфекційних хвороб» презумпцію згоди на щеплення. Себто якщо раніше вакцинація немовлят, дітей і підлітків відбувалася лише за згодою батьків, то проект медичного диктату передбачає згоду батьків за замовчуванням. І якщо вони, не дай Боже, забули написати відмову від щеплень, їхнє чадо колотимуть усім, чим забажає уряд.
То як вам нова редакція? Нагадаю, що все це відбуватиметься завжди — навіть якщо епідемії чи карантину нема.
Нове кріпацтво
Якщо заборона виїзду за кордон здається вам кріпацтвом (а цей термін, нагадаю, означає прикріплення до певної землі), маю для вас набагато гірші новини. Усі вони прописані у проекті про обмеження прав і свобод, а саме у статтях про карантин та повноваження Кабінету Міністрів. Депутати внесли туди аж одну зміну — тепер усе-таки не можна буде реквізувати майно компанії чи підприємства під час карантину. Решта жахливих обмежень залишилася недоторканою.
Уряд своєю постановою зможе встановити карантин на будь-якій території. Причина — загроза епідемії чи спалах інфекційної хвороби. Що означають ці терміни, в законопроекті не сказано. Не обмовилися законотворці і про будь-які кількісні критерії, тож якщо на всю Україну одна людина захворіє на грип, можна буде оголосити це спалахом хвороби і ввести ряд обмежень на всій її території. А їх буде дуже і дуже багато. Зокрема, дбайливий уряд:
- визначить «підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, обсервації, госпіталізації до спеціалізованих закладів охорони здоров'я»;
- введе «тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб»;
- встановить «додаткові обов'язки, що покладаються» них.
Як бачимо, тут також відсутній перелік конкретних обмежень, тож урядовці зможуть вписати туди все, що заманеться. На додачу Кабмін встановить «межі території карантину» та затвердить «необхідні медико-санітарні та інші заходи». Можна лише здогадуватися, що криється за тими іншими заходами.
Уряд змінюватиме режим роботи підприємств і компаній, а також встановить інші, наразі невідомі, умови для їхньої діяльності.
Місцеві органи влади зможуть запровадити кріпацтво, як у XVIII-XIX століттях. За їхнім рішенням певна територія буде оточена блок-постами, на яких поліція та військові здійснюватимуть обшук усіх людей, їхнього багажу та машин, а виїзд з неї буде заборонено. І якщо кріпаки минулих епох мали відробляти панщину певну кількість днів на тиждень, то зараз не буде жодних обмежень. Вас і ваших колег відправлять на неоплачувані примусові роботи під виглядом боротьби зі спалахом хвороби.
Але це ще не все. Місцева влада організує «на території карантину роботу тимчасових спеціалізованих закладів охорони здоров'я з особливим... режимом — спеціалізовані лікарні, ізолятори, обсерватори». «Обов'язковій госпіталізації підлягають»:
- «хворі на особливо небезпечні та небезпечні інфекційні хвороби»,
- «особи з симптомами таких хвороб у випадках, встановлених в рішенні про встановлення карантину».
У новій редакції замість госпіталізації до спецзакладів передбачили просто госпіталізацію, без уточнення, куди саме. Але ж ніде не прописано, кого саме і за яких обставин відправлятимуть у звичайні лікарні, а кого — в ізолятори. Тож відсутність такої обмовки нічого не означає — вас запроторять до спецзакладу, навіть якщо ви один раз чхнете, бо у вас, бачте, симптоми. А якщо ви хронік, то, згідно з буквою майбутнього закону, вас можна буде тримати там пожиттєво. Бо на терміни карантину нема ніяких обмежень, а симптоми з вас лізтимуть усе життя. Вишенька на тортику — режим закладу наразі невідомий, бо встановлюватиметься майбутньою постановою Кабміну.
Думка Головного науково-експертного управління про всі ці обмеження однозначна. Цитуючи Рішення Конституційного Суду, «конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України... Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою... Встановлення такого обмеження підзаконним актом», яким є постанова уряду, «суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України».
Хто прагне медичного диктату і кріпацтва?
4 лютого 2021 року парламент у першому читанні проголосував за законопроект №4142 про обмеження прав і свобод. Як показують результати поіменного голосування, сталося це завдяки спільним зусиллям «Слуги народу» (202 «за»), «Європейської Солідарності» (19 «за») та «Голосу» (15 «за»). Роль позафракційних (4 «за») і «Довіри» (2 «за») була несуттєвою. Решта фракцій не дала жодного голосу на підтримку закріпачення чи голосувала проти. Цікаво, що до цієї решти належать «За майбутнє», «Батьківщина» та ОПЗЖ, депутати яких є в переліку авторів цього законопроекту. Відкритим залишається питання: чому партії, які називають себе патріотичними і постійно заявляють про боротьбу з «зеленими», допомагають «Слузі народу» встановити диктатуру? Адже у випадку прийняття цього закону саме уряд «слуг» отримає тотальний контроль над населенням України.
Попереду друге читання. Коли, наразі невідомо. Якщо законопроект приймуть, ви перетворитесь на кріпака, в якого колотимуть будь-які речовини, які забажає Кабмін. Ви справді цього хочете?
Більше інформації про вітчизняну медицину можна знайти на телеграм-каналі «Змія і чаша».