Половина 2019 і початок 2020 року тема обговорення зарплат ТОП-чиновників не дає усім спокою.
Деякі українські інформаційні телеканали не знімали з обговорення цю тему місяцями, це було ТОП-темами інформаційних стрічок та гарячих дискусій відкритих ток-шоу, і навіть Google за цей період закумулював стільки ж інформації, як і за весь попередній час. Я до останнього намагався утримуватися від різких оцінок конкретних осіб і коментування статків та джерел їх походження, сподіваючись що буде дана оцінка такому стану речей самим урядом, контролюючими органами та запропонована якась компромісна формула з відкритим публічним контролем. Та все марно…
Вже вся країна знає які премії отримує Коболєв і Вітренко і дискутує чи заслужили вони їх, але рідше ми обговорюємо, що окрім високих зарплат ТОП-чиновники Кабміну мають статки, походження яких вони просто не можуть пояснити.
Вивчаючи цю тему я ознайомився з матеріалами одного інформаційного порталу, який проаналізував відповідність кількість зароблених грошей по відношенню до накопичених статків. І якщо найбільша зарплата в уряді у Гончарука я можу певним чином пояснити, то зарплати інших міністрів та їхні статки і майно (в т.ч. незадеклароване) викликають багато не зручних питань. Якщо у громадськості виникають питання щодо такого стану речей – то чому ці питання залишаються без відповіді?
Один з таких прикладів це міністр інфраструктури, який вийшов «сухим з води» зі скандалу, що розгорівся навколо захмарних зарплат чиновників Кабміну. На державній службі Владислав Криклій перебуває протягом 6 років, за які до нього декілька разів виникали питання щодо невідповідності його офіційних доходів і витрат, а це 14 декларацій за 5 останніх років.
Він навіть був фігурантом 2-х антикорупційних розслідувань стосовно придбаного ним елітного майна і внесенням до декларації неправдивої інформації про його вартість. Однак, як у нас часто буває — ні на одну з висунутих претензій не було отримано вичерпних і зрозумілих пояснень. А тим часом перелік запитань росте…
З аналізу стану речей видно ряд невідповідностей і запитань. Серед головних «незрозумілостей» числиться історія з купівлею елітної квартири в ЖК «Фундуклеївській», де невідомо походження грошей на цю нерухомість, а також причини, через які він не проживає офіційно в цій квартирі. Наступною ілюстрацією є ситуація з авто Мерседес S 500, який привернув увагу журналістів-розслідувачів. Хоча авто і залишається в декларації Криклія, але нікуди не зникло питання щодо його свідомо заниженої вартістості в 149000 гривень. Проте в декларації відсутня фірма, яка ніколи туди не вносилася. ТОВ «ТІКЕТ СОЛЮШНС» ніколи не припиняла діяльність і дані про неї є у відкритому реєстрі. Журналісти згадують також і загадковий кредит. В 2019 році він офіційно задекларував наявність на своїх поточних рахунках суми близько 1800000 грн. і 260000$, а 236960 гривень він отримав як відсотки по гривневому депозиту. Та при цьому було взято гривневий кредит у Приватбанку на суму еквівалентну 13000$ з метою платити відсотки за користування грошима, які і так є у нього на поточних рахунках, вірогідно, з метою уникнути необхідності вносити зміни в декларацію. Останнє, що привернуло увагу це те, що в соціальних мережах вказана інформація про те, що він одружений, але якщо це так – то дані про дружину повинні бути відображені в декларації. Ну і як вже зрозуміло — в деклараціях даних про членів сім'ї немає…
Узагальнивши побачене на прикладі одного чиновника ми бачимо, що у нас так і продовжують існувати способи отримувати великий дохід, уникаючи потреби висвітлювати реальні доходи в декларації.
Влада змінилась, а реальність та сама…