Публічне акціонерне товариство «Центренерго» є одним з найбільших сучасних підприємств електроенергетичної галузі країни і єдиною в Україні державною енергогенеруючою компанією, що має вагомі конкурентні переваги та значний потенціал розвитку. Основними видами діяльності ПАТ «Центренерго» є виробництво електричної енергії, що постачається в оптовий ринок електричної енергії України та виробництво теплової енергії. У загальному обсязі виробництва електроенергії України частка компанії складає близько 8 %, а в структурі теплової генерації — близько 18 %. Це підприємство відіграє істотну роль у підтримці та регулювання енергобалансу країни.

Історія з таким ласим державним активом тягнеться вже давно. Остання активна фаза почалася з того, що Ігор Коломойський став ініціатором заміни «кураторів» над об'єктом, та доклав немалих зусиль для зміни менеджменту підприємства, а компанії групи «Приват» почали співпрацю з державним «Центренерго», купуючи у нього дешеву електроенергію і продаючи йому дороге вугілля.

Після цього, у березні уряд погодився з пропозицією Фонду держмайна про призначення екс-гендиректора компанії «Технова» (Чернігівська ТЕЦ) Олександра Корчинського виконуючим обов'язки генерального директора ПАТ «Центренерго».

Тоді президент Володимир Зеленський заявив, що всі нестратегічні підприємства будуть готуватися до приватизації, зокрема Центренерго", приватизація буде проводитись після ситуації з COVID-19.

Раніше, голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко заявив, що Апеляційний суд скасував рішення Окружного адмінсуду Києва, який заборонив Фонду держмайна здійснювати дії, спрямовані на зміну членів дирекції ПАТ "Центренерго", зокрема в.о. гендиректора компанії Володимира Потапенко, якого повязують з Коломойським.

І ось тепер ми чуємо гучну заяву, що фонд держмайна повернув "Центренерго" під контроль держави, а наглядова рада "Центренерго" призначила в.о. гендиректора компанії Олександра Корчинського. Про це голова Фонду повідомив на своїй сторінці у Facebook: "Сьогодні ми повернули під контроль держави Центренерго. Незважаючи на весь спротив: судовий тролінг, неодноразове мінування будівлі Фонду Держмайна, тиск на Наглядову раду Центренерго. Ми зробили висновки після минулої невдалої спроби призначити нового керівника компанії, і провели одноденну блискавичну операцію: рішення суду, збір наглядової ради, внесення змін до реєстру та представлення нового керівника Центренерго Олександра Корчинського. Все це – сьогодні, буквально за 4-5 годин."

По факту можна констатувати, що держава нарешті повернула собі контроль над Центренерго. Насправді, це маркерно важлива і дуже показова ситуація! Влада нарешті показала свою дієздатність у боротьбі за національні інтереси. Треба констатувати, що злагоджені дії Фонду Держмайна і Офісу Президента дозволили провести надшвидку правову операцію і повернути державний контроль над державною компанією, жодним чином не виходячи за межі правового поля України.

Ще у вересні минулого року Президент Зеленський коментував ситуацію в енергетиці та зокрема з "Центренерго", і тоді він сказав: "Всі повинні жити за правилами. Монополії не буде ні для кого — у тому числі для Коломойського" Тоді більшість сприйняли ці слова просто як політичну риторику, але сьогодні ми бачимо, що Зеленський дотримав свого слова, а держава, при бажанні та достатній політичній волі, здатна захищати свої інтереси. Зараз вже стало зрозуміло, що чутки про те, що Гончарук був звільнений Зеленським через те, що виступав за повернення державі контролю над "Центренерго" не мають достатніх підтверджень.

А ще важливо те, що для всіх скептиків і критиків Зеленський продемонстрував, що не залежить від Ігоря Коломойського, і що здатен ухвалювати самостійні рішення. Це може нарешті змінити ганебну практику недовіри до держави у здатності захистити свої активи і здатності забезпечити діяльність держпідприємств і правовому полі.

P.S. Зовсім скоро нас чекає цікаве продовження цієї історії.