Фракція «Голос» та частина нардепів з фракції «Слуга народу» почали збір піл списів за відставку А.Авакова з посади міністра внутрішні з справ.

Проте провідні опозиційні сили поки не поспішають з цим питанням. Бо для них відставка Авакова може бути корисною лише за умови, якщо вирішить два завдання:

- призведе до послаблення, а не до посилення влади президента В.Зеленського;

- не призведе до перетворення МВС на інструмент тиску на опозиційні політичні сили.


Чи можливо це насправді?

Все залежить від якостей тієї людини, яка керуватиме міністерством після відставки А.Авакова.

Вірніше, так би було, якби якщо в Україні міністр підпорядковувався уряду та правлячій більшості, як це передбачено Конституцією.

Але після президентських і парламентських виборів 2019 року в державі фактично встановилася майже президентська республіка, і парламентська більшість з усіма міністрами уряду фактично підпорядковані президенту Зеленському. І при цьому, саме Аваков зберігає певну «дистанцію» у відносинах з президентом. На відміну прем'єр-міністрів Гончарука та Шмигаля, які відверто присягалися виконувати програму президента та бутив вірними його курсу.


Отже, у разі відставки А.Авакова Зеленський виграє в обох випадках:

- якщо буде призначений новий міністр;

- якщо для призначення нового міністра не знайдеться голосів у Раді і керуватиме міністерством хтось статусі тимчасово виконуючого обов'язки.

І в обох варіантах вже буде на так важливо, які персональні якості є у цієї людини, якщо її домінуючою якістю буде бажання виконувати програму президента Зеленського.

ОПУ тоді керуватиме міністерством внутрішніх справ у будь-якому з варіантів.


Для багатьох опозиційних сил Аваков, навіть якщо він для них політичних ворог чи недружній посадовець, може стати важливим збереження його на посаді керівника МВС. Принаймні, попри недоліки в діяльності міністерша, він все-таки є загалом політично нейтральним і здатний гарантувати нейтралітет реально. Власне, про це свідчить досвід виборів, які пройшли у 2019 році.


Залишається питання: чи готовий сам Зеленський відмовитися від послуг А.Авакова і замінити його на посаді керівника МВС компетентною і однозначно лояльною людиною?


Володимир Воля,

магістр державного управління, політолог, міжнародник, соціолог

3 червня 2020 року