Саме такий висновок (припущення) випливає із сукупності інформації з відкритих джерел.

 

1) Є факт, що для ударів по території України Росія використовує безпілотні апарати (боєприпаси, що барражують), які по корпусу та ряду компонентів кваліфікуються як іранські "Shahed". Це є підставою для тверджень, що Іран постачає цю техніку до РФ.

 

2) Немає фіксації самого факту постачання (перевезень) цієї техніки у Росії.

 

3) Загалом, у заявах офіційних осіб США, інших західних держав немає однозначності щодо постачання "Shahed" з Ірану до РФ. Схоже, що всі твердження ґрунтуються на факті використання цієї техніки в Україні.

4) Твердження представників Ізраїлю та інших держав (з посиланням на нібито розвіддані) теж не є переконливими, не є досить аргументованими. Це стосується і тверджень про контракти, про кількість апаратів.

Тому що така інформація є надзвичайно секретною, особливо в Ірані. Виробництво та постачання "Shahed" знаходяться під контролем Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). Іранське керівництво зацікавлене надзвичайно у секретності як у себе в країні, так і в Росії. Як я зазначав ще в серпні, Тегеран не робитиме прямих постачань, щоб не спровокувати посилення санкційного тиску проти себе. Досвід іранської дипломатії обчислюється трьома тисячоліттями політичної історії.

І якщо таке пряме постачання було, то інформацію про нього, про документи та кількість апаратів можна було б отримати від когось із інформаторів у КВІР чи з середовища іранського високого керівництва. У такому разі оприлюднення інформації про документи та кількість означає добровільну видачу іранським спецслужбам такого надзвичайно цінного інформатора.

І це було б злочинною некомпетентністю спецслужб.

 

5) Офіційний Тегеран заперечує, що постачає Росії апарати "Shahed". І вимагає доказів. Це може вказувати на те, що в іранському керівництві впевнені, що доказів постачання немає. А окремі компоненти іранського походження вони не вважають доказами, оскільки більшість компонентів у збитих в Україні апаратах "Shahed" – не іранського виробництва. Багато компонентів західного походження.

6) Росія завдає ударів по території України апаратами "Shahed" дозовано – невеликою кількістю з невеликими перервами. Це може вказувати на те, що РФ не має можливості і доступної кількості апаратів для занадто масованих атак.

 

7) На території України, окупованої РФ, було зафіксовано іранських фахівців, які навчали російських військових використовувати апарати "Shahed" або, можливо, самі брали участь у запусках.

 

 

РЕЗЮМЕ.

Не виключено, що до Росії не завозять ці апарати, а збирають на російській території.

У такому разі завозять компоненти: іранські – не обов'язково з Ірану, інші – з інших держав.

У такому разі складання можуть проводити іранські фахівці. А сам процес складання може відбуватися на території південного федерального округу Росії або в окупованому Криму.

Не виключено, що це невелике складальне виробництво, а для запуску апаратів використовується 1-2 пускові установки.

 

З усього цього витікає надзвичайно важливе завдання для українських спецслужб: знайти ці місця складання апаратів "Shahed", а також місця перебування та маршрути руху пускових установок.

 

 

Володимир Воля,

політолог, міжнародник, магістр державного управління.

Експерт у галузі стратегічної аналітики.

 

24 грудня 2022 р.

# Shahed #Иран