Багато хто зробив висновок, що Путін не зміг домогтися від Лукашенка згоди на участь армії Білорусі у бойових діях проти України. І пояснюють свій висновок тим, що говорили про економічне співробітництво, а військовим питанням було мало приділено уваги.
1) Наївно і безглуздо було очікувати, що Путін та Лукашенко урочисто оголосять, що білоруська армія вступає у війну. Вони триматимуть інтригу до останнього моменту, спробують досягти хоч якогось ефекту несподіванки. Хоча реально несподіванка вже не вийде. Однак можна підтримувати атмосферу невизначеності та намагатися цим маніпулювати, грати.
Якщо питання участі армії РБ у війні проти України не обговорювалося під час переговорів розширеним складом. То він просто не міг не обговорюватися під час переговорів президентів наодинці. Питання потребує конфіденційності.
2) У Мінську був торг і, ймовірно, було зафіксовано плату Кремля за майбутню військову послугу Білорусі. Це і російський кредит, і фіксована ціна на російський газ, і питання рівноправного допуску білоруської продукції на ринок РФ.
Тепер Лукашенко може спробувати мотивувати армію та частину суспільства, щоб вони поставилися «з розумінням» до можливої частини у путінській війні. Мовляв, братня Росія не кинула Білорусь у біді, і натомість треба по-братськи допомогти, віддячити.
3) Лукашенко виставив велику економічну ціну Росії за можливу оренду білоруської армії. Отримав згоду на оплату.
4) Білорусь продовжує готуватися до війни. 19-20 грудня почали відбуватися події, які я прогнозував раніше. Спочатку російські мобілізовані пройшли підготовку в північній частині Білорусі, адаптувалися до клімату та географічних особливостей країни. І ось почалося висування цих сил у Гомельську область, яка межує з Україною. Для подальшої адаптації.
Поки що ці сили не становлять суттєвої загрози для України.
Чи вступить армія Білорусі у війну? Поки що відповіді на це запитання немає. Але формування відповіді ми зможемо побачити найближчими тижнями.
Однозначно лише те, що Путін певною мірою задовольнив те, про що Лукашенко клянчить у Росії впродовж більше 5 років.
Володимир Воля,
політолог, міжнародник, магістр державного управління.
Експерт у галузі стратегічної аналітики.
20 грудня 2022 р.