Переговори президентів США та України у Вашингтоні – це доленосна подія.

Вона знаменує новий етап двосторонніх відносин: якісне підвищення рівня стратегічного партнерства США та України. Політичного, економічного, військового та військово-технічного.

На це вказує низка обставин.

1) Зеленський прибув з візитом до США на запрошення Білого дому. І йому надано особливу пошану за допомогою запрошення виступити на спільному засіданні Конгресу — Сенату та Палати представників.

2) Виділення нового масштабного пакету військової допомоги. Початок постачання дуже високотехнологічних і дорогих систем озброєнь.

Початок постачання "Patriot" по суті знімає табу на постачання танків та авіації, хоч і не робить цей процес автоматичним.

При цьому не слід очікувати згоди США на постачання ракет надто великої дальності. Але реальнішою стає перспектива отримати ракети з дальністю до 100-120 км. Це дозволило б ЗСУ покривати ударами всю окуповану територію Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, а також увесь Крим після виходу на його адміністративний кордон.

 

«Зради» точно не сталося.

Байден і США поділяють бачення України того, який мир можна вважати «справедливим»: виведення Росією військ за межі кордону 1991 року. Були обговорені можливі сценарії закінчення війни.

Була висловлена готовність США та Заходу надавати Україну допомогу стільки, скільки буде потрібно для перемоги. Були обговорені конкретні подальші етапи військової та економічної допомоги.

 

За допомогою пишного прийому Зеленського у Білому домі та у Конгресі  США відправили Кремлю послання: якщо Москва переходить нові «лінії» у веденні війни проти України, то й Вашингтон суттєво підвищує рівень своєї підтримки Києву.

Це була демонстрація Путіну сильної позиції від імені всього Заходу.

 

 

Володимир Воля,

політолог, міжнародник, магістр державного управління.

Експерт у галузі стратегічної аналітики.

 

22 грудня 2022 р.