Хоча багато українських діячів стверджують, що Кремль зробив це, щоб убезпечити флот від українських ракет, причина виглядає іншою.

На цей раз, це справді «жест доброї волі». На відміну від відступу російських сил із острова Зміїний через неможливість утримувати там гарнізон.

Але й теперішній «жест доброї волі» з відведенням флоту із Севастополя є таким лише малою мірою. Тому що це політичний маневр, за допомогою якого Кремль намагається показати державам Африки, що він не є винуватцем продовольчої кризи, яка посилюється. Мовляв, вимагали для розблокування портів України відвести російський флот подалі від них, Росія це зробила. Напередодні підсумкових погоджень угоди щодо розблокування українського зернового експорту через Чорне море.

Тобто, це політичний маневр РФ за допомогою флоту, щоб не «втратити обличчя» в африканських державах. Тобто, адресований Африці та Азії.

Водночас Росія не зменшила свої можливості для завдання ракетних ударів по українській території, відвела їх подалі від українських ракет і РСЗВ. Але при цьому на якийсь період знято загрозу вторгнення з моря до південних регіонів України.

 

Також, не можна виключати, що відведення флоту із Севастополя є ознакою, що Кремль перейшов остаточно до фази закріплення вже захоплених територій Херсонської та Запорізької областей. Тобто, перейшов до стратегії оборони та відмовився від масштабних наступальних дій на півдні України у найближчі 2-3 місяці.

Але при цьому важливо бути напоготові, якщо раптом #Путін проявить підступність і поверне свій флот, щоб відновити атаки з моря на Миколаївську та Одеську області.

#зерно #експорт #Африка #Україна #війна

 

Володимир Воля,

політолог, міжнародник, магістр державного управління