Кажете, демарш Великобританії – суцільний негатив для України і нам треба готуватися до найгіршого? У мене абсолютно інше бачення ситуації. Спробую дати своє бачення по трьох головних стереотипних факторах.

Перший стереотип. Євросоюз поставлений перед загрозою розпаду. Експерти сходяться в думці, що настають найгірші часи для нашої країни, адже через занурення у власні проблеми, Євросоюз має послабити матеріальну та іншу допомогу Україні.

Так, в Україні найближчим часом послаблення зовнішньої підтримки спричинить гостру потребу в своїй зовнішній та внутрішній доктринах. Опинившись без сторонньої допомоги, ми змушені будемо генерувати власні рішення, власні продукти, власні стратегії та візії, власну політику. Ми станемо визначати порядок денний. Крок за кроком Україна має дорослішатиме, аж допоки остаточно не звільниться від комплексів меншовартості та синдрому утриманця. Так створюються умови суб'єктності, тобто справжньої самостійності й незалежності.

Другий стереотип. Для Євросоюзу настав шоковий стан, в якому він не здатен приймати послідовні логічні рішення.

Шок є характерною ознакою кризи. У свою чергу, кризове явище сигналізує про фазовий перехід зі стану хвороби в інший: або смерть, або одужання та розвиток. Отже, Євросоюз може померти чи стати сильнішим. Одне з двох. Тому вслід за шоком Євросоюз має перейти у фазу боротьби за життя та одужання. І за умови наявності в Україні сильної внутрішньої та зовнішньої доктрин, а також фахової потужної дипломатичної роботи в декількох паралельних сферах (політика, культура, громадянське суспільство, релігія) Євросоюз може знайти ресурс свого підсилення саме в Україні, відкривши обійми приєднання.

Третій стереотип. Успіх Brexit спричинить хвилю Євроскептицизма, що підірве інтеграційні процеси як зсередини Євросоюзу, так і в Україні. Експерти вважають, що це істотно ослабить політичні позиції України і прибічників її приєднання до сім'ї розвинених країн. А отже Україна опиниться на маргінесі.

Зворотною стороною медалі є те, що процес дезінтеграції Євросоюзу ймовірно утворить потребу нових форм міждержавного партнерства та геополітичних кластерів, таких як наприклад INTERMARIUM (Балто-Чорномоський Союз). І в цих утвореннях Україна має зайняти гідне місце.

А отже вихід Великобританії з Євросоюзу може створити для України вікно додаткових можливостей, які залежать здебільше від якості та програми вітчизняних та європейських еліт. Таким чином Brexit стане каталізатором росту України на тлі зміцнення Європи, чи розпадом європейської співдружності. Одного з двох. І саме ця тема має стати порядком денним інтелектуальних кіл світу.