Україна, за версією International Monetary Fund 2016 року, посіла 132 місце в рейтингу економічної успішності країн, впритул наблизившись до лідерів: Нігерії, Судану та Папуа Нової Гвінеї. А отже в українців з'явився унікальний шанс посунути папуасів з п'єдесталу. Ба більше – вказати Гондурасу, щоб за нами навіть не займали чергу до алеї слави...

59ede16e98004.png

В такій ситуації українські державні службовці вигадали геніальний хід, аби перескочити у рейтингах вище на кілька сходинок. Вони вирішили у пику всім найбагатшим країнам закупляти найдорожчі у світі товари й послуги, сподіваючись, що рейтингові інституції, помітивши рух золотовалютних потоків з України, переглянуть свої методики та стануть оцінювати успішність країн за принципом кількості витрат. А ми й не проти. Бо маємо досвід хизування золотими батонами. Ось вже у мареві стоять світові експерти на Бесарабці, рахуть майбахи, мазераті від кількості яких очі лізуть на лоба, а рейтинг України стрибає вверх разом з їхніми бровами. Непогано ж?

Та перейдемо до прикладів демонстрації світу нечуваного багатства, прихованого в Україні від експертного середовища. Державне підприємство «Національна енергетична компанія „Укренерго“ оголосила один з найдорожчих конкурсів в економічній історії України. Впровадження внутрішньокорпоративної системи управлінського обліку вони оцінили у майже 30 000 000 грн, що принаймні вп'ятеро перевищує реальну ціну. А щоби українські підприємства не лізли в їхній город, дискредитуючи імідж України перед Мікронезією та Тувалу, вони прописали тендерні умови так, щоби переміг один з найдорожчих у світі програмних продуктів – SAP.

В тендерних умовах, які на думку АМКУ зовсім не дискредитують права учасників, виставлена вимога – наявність досвіду впровадження ERP платформ в енергетичній галузі країнах ENTSO-E. Нижче – карта покриття електромережами країн-учасників ENTSO-E (європейська мережа системних операторів передачі електроенергії).

59ede3225061b.png

Як бачимо, серед країн-членів ENTSO-E, України немає. А тендерна вимога досвіду співпраці з сім'єю ENTSO-E є. Йдемо далі. Окрім того, закупівельна державна організація ставить вимогу в Додатку 2 тендерної документації – передбачити необхідність досвіду впровадження програмних рішень в компаніях із загальною кількістю працівників не менше 5000. Дискримінаційні бар'єри: запитаєте? Скажу відверто – стіна!

Отже „Укренерго“ зробили практично все, що й було написано в статті „Памятка коррупционеру, или ТОП-25 способов как обойти PROZORRO“. Перелічу по пунктах хрестоматію корупціонера-початківця:

За іншою класифікацією, тут заячими вухами стирчать схеми:

А по суті того, що коїться, можна робити попередній висновок. Торги підкилимно відбулися за тиждень до тендеру. На них переміг цифровий „золотий батон“ під назвою 'SAP'. Відкати розподілені. Переможець торгів, як і Трейд Коммодіті (компанія, яку звинувачує НАБУ у нанесенні збитків державі), буде нагороджений пізніше званням „Постачальник року“.

59ede5b487be0.png

Слідкуйте за подальшими новинами. І надсилайте історії про те, як тендерні пацюки гризуть державний бюджет. Повідомляйте про схеми, з якими ви стикнулися особисто, діліться ідеями по те, як подолати ринкову дискримінацію. Сподіваюся, спільними зусиллями, ми знайдемо ефективні рішення, які стануть початком системних змін у вашому бізнесі та в країні. Мій акаунт в фейсбуці https://www.facebook.com/vitaly.manko