Час від часу в інфопросторі з'являються думки, що, мовляв, ізраїльска система ПРО Iron Dome або «Залізний Купол» може врятувати нас від російських ракет, іноді це можна навіть почути від офіційних високопосадовців. В теорії, якщо Україна придбає дуже багато цих систем, то реально можливо забезбечити більш високий рівень безпеки українських міст, ніж він є зараз. А як насправді? Давайте розберемося, користуючись відкритими джерелами.

Згідно Вікі, одна батарея, що складається з трьох пускових установок по 20 протиракет в кожній, здатна своїми 60 протиракетами прикрити площу приблизно у 150 квадратних кілометрів, причому виявлення і подальше знищення цілей можливо на відстанях близько 70 кілометрів. Одразу зазначимо, що окрім ракет, система Iron Dome здатна збивати ще й літаки, артилерійські снаряди 155-мм калібру, мінометні міни.

150 квадратних кілометрів з одного боку — це доволі велика площа, а з іншого, в масштабі України... Чисто гіпотетично, якщо прикривати весь кордон з Росією довжиною 1900+ кілометрів, розміщуючи по одній батареї в 15-20 кілометрах від кордону через кожні 10 км, хоча так ніхто ніде не робить, то нам знадобиться близько 200 батарей «Куполів». Якщо спробувати прикрити тільки обласні центри та великі міста (накшталт Кривого Рогу) з важливими об'єктами — електростанціями, підприємствами, залізничними вузлами та інше, то знадобиться приблизно втричі менше «Куполів» (близько 60 батарей): на площу Києва піде 6 батарей, Харкова — 3, Дніпра — 3, Кривого Рога — 3, Запоріжжя — 3, Миколаєва — 2, Одеси — 2, Львова і менших за розмірами міст — 1. Тобто ми приходимо до цифри в 60 батарей «Куполів», що допоможуть захистити великі українські міста та великі інфраструктурні об'єкти — мешканці маленьких міст, вибачайте...

Але будемо реалістами, 60 батарей — це дуже багато. Навіть якщо Ізраїль міг би швидко виготовити стільки батарей Iron Dome, скільки потребує Україна, став би він постачати їх нашій країні? Дивлячись на те, як поводить себе Ізраїль стосовно нас останні 120 діб вторгнення, скоріш за все — ні. Та й взагалі, за більш ніж 10-річну історію застосування системи, відомо лише про її продаж до Сингапуру (кількість придбаних батарей невідома) та США (придбано 2 батареї), хоча в різний час у цьому проявляли зацікавленість такі країни, як Румунія, Азербайджан, Індія, Південна Корея, Саудівська Аравія...

Скільки зараз систем Iron Dome розгорнуто в Ізраїлі — невідомо. Станом на 2014 рік у відкритих джерелах йшла мова про 10 вже розгорнутих з 2011 року батарей, та про 15 батарей, що планувалося розгорнути в найближчі роки. Можемо припустити, що за 8 років Ізраїлю вдалося це зробити і зараз там працюють всі 25 комплексів.

Тобто якщо б рапото Ізраїль став союзником України, то виготовлення 60 батарей для нас зайняло б в кращому випадку років 5 (при прискоренні виробництва в рази), а в більш реалістичному сценарії — всі 10 років або більше (швидкість виробництва беремо з того факту, що за 3 роки з 2011 по 2014 було вироблено і розгорнуто лише 10 батарей).

І це ми ще не говорили про гроші. Вартість однієї батареї Iron Dome згідно Вікі складає 50-100 млн доларів, скоріш за все зараз вже всі 100. Вартість однієї протиракети — від 90 тисяч доларів. От і виходить, що за постачання 60 батарей «Куполів» доведеться одразу заплатити близько 6 мільйярдів доларів, плюс приблизно стільки ж за запас протиракет — вартість залпу однієї батареї — 5.4 млн доларів, 60 батарей — 320+млн доларів. Це вартість одного залпу 3600 протиракетами. А скільки треба мати в запасі протиракет, щоб почуватися безпечно проти росіян? На 10 залпів (це вже коштує 3.24 млрд доларів), на 20 (6.48 млрд доларів)?

Тобто, резюмуючи все вищезгадане, можна прийти до висновку, що поставка систем ПРО Iron Dome, яка б могла більш-менш захистити великі українські міста та важливі об'єкти інфраструктури малоймовірна. На це немає ані фінансових ресурсів в України, ані виробничих потужностей в достатній мірі в Ізраїлі, не кажучи вже про політичну волю ізраїльського керівництва, яке станом на зараз обрало позицію стійкого нейтралітету з підігруванням Російській Федерації...